Články / Reporty

Když Sunn O))) kradli elektřinu… (The Black Heart Rebellion)

Když Sunn O))) kradli elektřinu… (The Black Heart Rebellion)

Kremace | Články / Reporty | 05.03.2019

Ani křížení s koncertem Sunn O))), který byl ten večer v Arše, neodradilo fanoušky směřující do smíchovského klubu Underdogs’. Vidět „černé obdélníčky“ naživo je holt pro tuzemské publikum složité, Nic se častěji vydávají za hranice. Příslib exkluzivity? Ani tentokrát se jejich podání black metalu říznutého atmosférickým screamem a noisem neminulo účinkem. Přestože se Dodáč potýkal se zdravotními problémy a šířily se obavy, že vokál se zasekne, hutná mlha, tma a přísný hrdelní diktát určovaly jasný směr. Indispozice byla ta tam, trojice kytar se zadřela hluboko do kostí, všechno hrálo. Otázka je, jak dlouho, brzy je opustí Klimoň, jeden ze zakládajících členů…

Nic svou katarzní show odehráli dole pod pódiem, zatímco početný ansámbl The Black Heart Rebellion se rozprostřel nahoře. Od loutny přes bicí, kytary až po různorodé perkusní nástroje, které jsou pro jejich hudbu podobně typické, jako pro Nic vrstvící se kytarové linky. Pětice z belgického Gentu, ustájená pod Church of Ra, vydavatelstvím a mentální spojnicí kapel jako Oathbreaker, Wiegedood či Amenra, začala skladbami z předposledního alba People, When You See the Smoke, Do Not Think It Is Fields They're Burning. Právě tady zmíněné perkuse stimulují hru s emocemi zejména, stejně jako motivy evokující východní kultury a náboženství. Cejchovat je postmetalem či postrockem je málo, protože intenzivní melodie, palčivé zkreslení, gradace a extatické výbuchy jejich ražení do žádné klícky nezavřete. Podobně jako důraz na bicí, neúmorný rytmus a celkovou fyzičnost projevu, kterou vyžadují i od publika.

Dostalo se i na „neoficiální soundtrack“, který The Black Heart Rebellion složili k íránskému filmu Sama nocí tmou, z něj předvedli několik písní na konec svého setu. Ten byl obohacen o dvojnásobný výpadek elektřiny, což zpěvák Pieter Uyttenhove glosoval: „Sunn O))) nám vzali elektřinu.“ Rozhodit se tím nenechali, stejně jako ti, kterých bylo sklepení Underdogs’ plné. Černá srdce a jinak nic.

Info

The Black Heart Rebellion (be) + ██████
2. 3. 2019 Underdogs’, Praha

foto © archiv The Black Heart Rebellion

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Afrosoučasnost naboso: Nyege Nyege showcase

redakce 17.06.2019

Díky nevelké návštěvě tak vznikla extrémně neformální atmosféra garáže nebo staré dílny, kde pár desítek kamarádů tančí do roztrhání těla. Ideálně na boso.

Mullety i máslové preclíky (Wave-Gotik-Treffen)

redakce 13.06.2019

Další rok existence letitého festivalu, tentokrát s pořadovým číslem 28? Některé kostýmy se nevyplatí měnit.

Život je stoka a Chee Chaak legenda!

redakce 12.06.2019

Chee Chaak nejde zapomenout, stejně jako popsat, o což se naivně pokouší následující dotazník dvou nových návštěvnic a jednoho rezidenta. Kapely, vosery, bizáry a hlášky.

Kluci jsou zpět a říkaj‘ si o potíže (Dropkick Murphys)

redakce 12.06.2019

Být ortodoxním pankáčem, jakože nejsem, možná bych podobně remcal i po jejich pražském koncertu. Nicméně, punku bylo ten večer rozhodně více než vloni.

Nebezpečně povědomí Godsmack

redakce 11.06.2019

Trumfy drží Godsmack v rukou dva: stále umí napsat sakra hitovky a zpěvák Sully Erna je umí prodat. Stačí to?

Náplast na duši Toma Rosenthala

redakce 11.06.2019

Rosenthalovou doménou je textová zkratka, kterou přiléhavě komentuje realitu všedního dne. Jak to funguje naživo?

NorthSide 2019: Kamarádi do deště

redakce 11.06.2019

Slzy štěstí v očích, věrné vyřvávání láskyplného textu a nekonečný aplaus ukončil rychlý přesun na hlavní stage. Dojáky i deště na severu Dánska.

NorthSide 2019: Idles a ti další

redakce 08.06.2019

Kytarista Mark Bowen odehrál celý koncert ve spoďárech, následný přechod na Migos nás ale rozhodil ještě víc. Naštěstí tu ale lesní víly pletou květinové věnce...

NorthSide 2019: Hiphopová mše s moshpitem

redakce 07.06.2019

Mike Skinner obdaroval diváky v předních řadách nejdříve šampaňským, poté i návštěvou moshpitu. Birminghamský kazatel šířil radost i lásku a navnadil na nabuzený koncert Tame Impala...

Billy, jsi pořád frajer! (The Smashing Pumpkins)

redakce 07.06.2019

Zpívalo se, tleskalo, ve vzduchu trčely mobily a Corgan se konečně začal usmívat. A pak to celé zase spadlo.