Články / Reporty

Když Sunn O))) kradli elektřinu… (The Black Heart Rebellion)

Když Sunn O))) kradli elektřinu… (The Black Heart Rebellion)

Kremace | Články / Reporty | 05.03.2019

Ani křížení s koncertem Sunn O))), který byl ten večer v Arše, neodradilo fanoušky směřující do smíchovského klubu Underdogs’. Vidět „černé obdélníčky“ naživo je holt pro tuzemské publikum složité, Nic se častěji vydávají za hranice. Příslib exkluzivity? Ani tentokrát se jejich podání black metalu říznutého atmosférickým screamem a noisem neminulo účinkem. Přestože se Dodáč potýkal se zdravotními problémy a šířily se obavy, že vokál se zasekne, hutná mlha, tma a přísný hrdelní diktát určovaly jasný směr. Indispozice byla ta tam, trojice kytar se zadřela hluboko do kostí, všechno hrálo. Otázka je, jak dlouho, brzy je opustí Klimoň, jeden ze zakládajících členů…

Nic svou katarzní show odehráli dole pod pódiem, zatímco početný ansámbl The Black Heart Rebellion se rozprostřel nahoře. Od loutny přes bicí, kytary až po různorodé perkusní nástroje, které jsou pro jejich hudbu podobně typické, jako pro Nic vrstvící se kytarové linky. Pětice z belgického Gentu, ustájená pod Church of Ra, vydavatelstvím a mentální spojnicí kapel jako Oathbreaker, Wiegedood či Amenra, začala skladbami z předposledního alba People, When You See the Smoke, Do Not Think It Is Fields They're Burning. Právě tady zmíněné perkuse stimulují hru s emocemi zejména, stejně jako motivy evokující východní kultury a náboženství. Cejchovat je postmetalem či postrockem je málo, protože intenzivní melodie, palčivé zkreslení, gradace a extatické výbuchy jejich ražení do žádné klícky nezavřete. Podobně jako důraz na bicí, neúmorný rytmus a celkovou fyzičnost projevu, kterou vyžadují i od publika.

Dostalo se i na „neoficiální soundtrack“, který The Black Heart Rebellion složili k íránskému filmu Sama nocí tmou, z něj předvedli několik písní na konec svého setu. Ten byl obohacen o dvojnásobný výpadek elektřiny, což zpěvák Pieter Uyttenhove glosoval: „Sunn O))) nám vzali elektřinu.“ Rozhodit se tím nenechali, stejně jako ti, kterých bylo sklepení Underdogs’ plné. Černá srdce a jinak nic.

Info

The Black Heart Rebellion (be) + ██████
2. 3. 2019 Underdogs’, Praha

foto © archiv The Black Heart Rebellion

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

House (není) pro starý? (Ross from Friends)

redakce 18.05.2019

Outsider house plný drobných glitchů a neuhlazených samplů držel pevné tempo, zaťatý groove a hra s intenzitou ve skladbě Project Cybersyn...

Vražedné tempo (Anifilm 2019)

redakce 15.05.2019

Kino Světozor má pořád stejně specifické aroma, květnové počasí v Třeboni je pořád stejně matoucí a řada u asijského okýnka je pořád stejně dlouhá?

Donaufestival 2019: Co bylo nejvíc

redakce 09.05.2019

Donaufestival je pravidelně sázkou na kvalitní dramaturgii zasazenou do kulis historického rakouského městečka Kremže. Co bylo letos tím nejlepším? Nejen koncerty...

Tradice a progres, ruku v ruce (GoGo Penguin)

redakce 02.05.2019

Mrštné pianové kudrlinky v hravém songu Window přehazovaly otěže z jednoho nástroje na druhý, až se rozeběhly každý jinou cestou, stále však dokonale sehrané.

Pryč s hranicemi (Coilguns, Wrong, Or)

redakce 28.04.2019

Vlasatí řízci, těžkotonážní riffy a skučivá sóla, Wrong vrátili koncert do zajetých kolejí headbangingu a poga s jasným rozdělením pozic.

Pastelové barvy krve Goblin

redakce 17.04.2019

Pastelové barvy, jemná klišé, ostré nože, cákance krve a béčkové, rudomodré mysteriózno. Claudio Simonetti a jeho Goblin.

Trápení kokainové kočičky (Tess Parks)

redakce 15.04.2019

Koncert Tess Parks nenabídl zrovna moc argumentů, proč tuhle slečnu raději neposlouchat doma. Nabídl ale jednu neodbytnou otázku. Jenom jednu?

Moravské lidovky? Jedině s americkým přízvukem. (Dálava)

redakce 12.04.2019

Zcela zásadní byly nápadité instrumentace charakterizované elektrickou či akustickou kytarou Arama Bajakiana (John Zorn, Lou Reed, Diana Krall). Staré melodie, nová podání. Dálava.

Nejen na vlně italského diska (CPH:DOX)

redakce 04.04.2019

Tentokrát mezi Munchovým výkřikem a přiléhavými blyštivými oblečky. CPH:DOX naposledy.

Charismatický introvert (Night Lovell)

redakce 02.04.2019

Night Lovellův hluboký a místy až strašidelný hlas v člověku obvykle dokáže rozpohybovat samotné vnitřní orgány.