Články / Reporty

Když tě budí Sohn ze spaní

Když tě budí Sohn ze spaní

Veronika Mrázková | Články / Reporty | 13.09.2022

Před pár týdny Sohn, v civilu Christopher Michael Taylor, na sítích děkoval za těch neskutečných deset let od vydání singlu Oscillate na SoundCloudu, který odstartoval zájem o něj. I já cestou do klubu vzpomínala na setkání s tímhle producentem před devíti lety.

První okamžiky koncertů tehdy v Katovicích na festivalu Nowa Muzyka a teď v pražské MeetFactory se nelišily. Spousta dýmu, zezadu nasvícená nehybná silueta, zpěv a klavír. Jakmile ale začala skladba Segre a přibylo světla, bylo jasné, že se změnilo hodně. Na vystoupení v Polsku Sohn seděl sám, bez jediného pohledu do publika schovaný pod kapucí. Teď tu křepčil s kapelou v zádech. Živé bicí, syntezátory i kytara. V dobrém rozmaru střídali staré věci s novými, taneční s baladami: The Wheel, Signal, Figureskating, Bloodflows…

Když vstal zpoza kláves, rozpovídal se. Ani ne o nové desce, která vyšla teď v září, ale o tom, jak je to všechno „fucking awesome” a že jsme teď komunita přátel. Že jsme spolu v jediné místnosti, a tím pádem si můžeme věřit. „Přišli jste sem z nějakého důvodu, a to nás spojuje. Ok, ten důvod jsem asi já, ale víte, jak to myslím,” smál se v rozpacích nad vlastním myšlenkovým kruhem. Prostě nás pozval k sobě do obýváku. „Welcome, sit, relax.”

Předznamenal tak trojici skladeb v komorním pojetí: Caravel, I Won’t, Riverbank. Navodil obřadní atmosféru, stačilo málo a provolávala jsem „halelujah”. Páteř Sohnovy tvorby je odjakživa v melodiích. Jeho hlasový rozsah a gospelová velikost zpěvu ve výškách přináší možnost stavět klenuté, jímavé aranže. A zvuk byl v MeetFactory tak dobrý, že jsem na jeho kvalitu nemusela ani pomyslet.

Druhou půli koncertu pojala kapela živěji. Lights, Lessons nebo MIA servírovali tak, abychom mohli tančit. Rocková kytara, diktát beatů, blikající světla, která zdánlivě vítězila nad intimností výpovědi. Mohli skončit po patnácti skladbách, stejně přidávali ještě Artifice a Rennen. A tak gratuluju k další úspěšné štaci, vykoupenému merchi a vydavatelství 4AD k další zdařilé desce v katalogu. Ze spaní mě budily její úryvky, co mi až do rána nepřestaly hrát v hlavě.

Info

Sohn (uk) + Liam Mour (de)
12. 9. 2022 MeetFactory, Praha

foto © Jan Kuča

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tóny chorobné, způsoby nejtemnější (Tones of Decay)

Dantez 20.09.2022

Záhrobí, nezemskost, rozklad i něco Satana. Mozky stojící za Kreas Promotion se chopily šance a v doznívajícím festivalovém shonu chytají nejzvučnější jména soudobého death metalu.

Bydliště zvuku nestálé (Order of Sonic Chaos 2/3: MSHR, EJTECH)

Minka Dočkalová 18.09.2022

Odradek v Kafkově povídce na dotaz „A kde bydlíš?“ odpoví „Bydliště nestálé“, zatímco se směje smíchem, který zní jako spadané listí... Terén a jeho zákruty.

Vysmát se vší bolesti světa (Shilpa Ray)

David Stoklas 15.09.2022

Shilpa Ray střídala mohutný chraplák s jemným hlasem, v melancholičtějších polohách vzbuzovala smutek, v těch energických jste se jí musel bát.

Slib mi, že nezapomeneš snít (Austin Antoine + Moonchild)

Veronika Mrázková 12.09.2022

„Kdo je tady na rande? A kdo si tím není jistý, ale doufá, že to jako rande dopadne?” Rapper, bavič, zdatný stand-up komik, zpěvák, performer, ale taky Moonchild.

Na kontexte záleží. Teda pokiaľ zrovna nie ste Emma Ruth Rundle... (ArcTanGent Festival 2022)

Lucia Banáková 27.08.2022

Festivalový ekvivalent Spartan Race poskočil na evolučnom rebríčku o niekoľko stupňov, a to so všetkým kladmi, aj zápormi, čo takýto krok prináša.

Metalová plichta za zdmi slezskoostravského hradu (Metal!!!)

Dantez 24.08.2022

Osud si na ostravskou hradní oslavu extrémní kytarové hudby v podobě festivalu Metal!!! nachystal několik pastí. A vybruslit šlo jen z některých.

Jak se klukům z Boskovic plní festivalový sen (Raveyard 2022)

Nikol Halamásková 24.08.2022

Mindicted Crew s partou dobrovolníků se letos pustila do dalšího ročníku festivalu pro mladé, protože to je podle nich přesně to, co okolí malebného města postrádá.

Královna Šumavy (Dobršská brána 2022)

Aneta Kohoutová 23.08.2022

Déšť nás vyprovází i na cestě zpátky. Na palubní desce opatrně rozkládám šestnáct popsaných a rozpitých stránek fialového sešitu a troje čerstvě promočené ponožky.

Pomíjivý strach z prázdnoty (Order of Sonic Chaos 1: Ephemeral Shrine)

Minka Dočkalová 23.08.2022

Podzemní prostor, který průběžně hostí experimentální projekty nonkonformního uskupení Terén, je charismatickým místem, které každé instalaci dodává naprosto specifický výraz.

Ozvěny budoucnosti, střípky nostalgie (Let It Roll 2022)

Viktor Hanačík 22.08.2022

Harriet Jaxxon tam poslala euforický mix při západu slunce, plný vokálních bangerů, rollerů, mixů s neskrývanou láskou k Wilkinsonově zvuku...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace