Články / Seriály / / KlipyTipy

KlipyTipy: Alt-J - 3WW

KlipyTipy: Alt-J - 3WW

Michaela Švandová | Články / Seriály / / KlipyTipy | 02.05.2017

Když britské trio Alt-J v březnu vypustilo první singl z nadcházející desky Relaxer, mohl kolem mnohých protéct bez povšimnutí. Povinná ochutnávka za sebou nic moc kromě dobrého beatu nezanechala a song tak během pár vteřin putoval do stejného kouta, ve kterém se už válely minulé Pusher nebo Choice Kingdom. 3WW mělo možná i díky svému folkovému nádechu namířeno do stejných intracerebrálních bažin, jenže pak se objevil klip.

Gus, Thom a Joe si na vizuálně zajímavých doprovodných videích zakládají už od prvního alba (kromě otřesného Tesselate) a vražedného videa Breezeblocks. Až druhá deska ale přinesla kolaboraci s proslulým íránsko-americkým režisérem Nabilem, známým prací pro Foals, Franka Oceana nebo Kanye Westa a Lorde. Výsledkem byl grandiózní Hunger of the Pine, mysteriózní běh na dlouhou trať s naturalisticky násilnými scénami, které vzbuzují nepříjemné vzpomínky na jednu z nejtraumatičtějších scén Game of Thrones. V delším časovém horizontu pak následoval oboupohlavní Every Other Freckle, temný Pusher nebo energií nabitá Left Hand Free. Nejnovějším přírůstkem je pak cinematické 3WW.

Alt-J doprovodili video proklamací o lásce a ztrátě, kterou stvrzuje i text „Like the rubbing hands/ Of tourists in Verona“, odkazující ke slavnému shakespearovskému příběhu. Young Replicant, stojící za klipy pro Purity Ring, The xx, Bonobo nebo Flying Lotus, posluchače unáší na mexický venkov, který dodává folkové atmosféře písně nový rozměr. Poklidné intro a jednoduchá kytarová linka s až religiózním vokálem rozehrává tragické vyprávění o předčasné smrti dívky, s jejíž dřevěnou rakví se skupina mužů vydává za město, aby nakonec zůstal z průvodu jen její partner, i když ani on ne na dlouho.


Proč je klip tak působivý? Jednoduché monochromatické záběry totiž ukazují mnohem víc než jen fyzickou cestu a její analogii smíření se smrtí blízkého. Představa těla narážejícího během putování krajinou do stěn truhly působí tělesně, což jen umocňuje průzor na dívčinu tvář. Chvíle, kdy mladík zůstává se svým nákladem osamocen, se pak nejsilněji zarývají pod kůži. Slovo náklad je tu stěžejní, z klipu křičí věcnost mrtvých. Milovaná partnerka se stává tělem, objektem, který je potřeba někam odtáhnout. Klip hraje na podobnou notu jako závěr Gondryho Pěny dní, ve které je rakev s Chloé mrštěna do jámy, aby se v její hloubi roztříštila a tělo vyvrhla. Slovy Chucka Palahniuka: „You’re the same decaying organic matter as everything else. We’re all part of the same compost heap. We’re all singing, all dancing crap of the world.“ Alt-J by možná zírali, kam až se dá jejich tragický příběh dovést.

Info

www.altjband.com

Live: Alt-J (uk)
Pohoda festival 2017
6. - 8. 7. 2017 letiště Trenčín
www.pohodafestival.sk

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Premiéra: Bolehlav - Anxieta

redakce 03.06.2021

Dubstep, breakcore, metal i noise a industrial, elektronické hračky a kytara. Bolehlav představuje druhé video a uzavírá jednu etapu.

Premiéra: Hello Marcel - Píva

redakce 31.05.2021

Klip Píva, který se natáčel v pražském klubu Rock Café, sice vychází z neveselé situace, ale smutný - jak je skupině Hello Marcel vlastní - příliš není. Realita se tlačí…

Premiéra: February představují environmentální baladu Scolytinae

redakce 06.05.2021

February představují environmentální baladu Scolytinae, inspirovanou kůrovcovou kalamitou.

KlipyTipy: Sebe - Pocta Mikeovi T

waghiss666 24.09.2020

Tentokrát country-rapové duo Sebe přichází po krátké pauze s dalším singlem. Zavzpomínejte na vzácně klidné časy letošního léta a poctěte Mikea T.

KlipyTipy: The Membranes – The City Is an Animal (Nature Is Its Slave)

Michal Pařízek 27.05.2020

K albu What Nature Gives… Nature Takes Away vzniklo klipů již několik, tentokrát Membranes vsadili na totální minimal – iPhone, skutr a světla velkoměsta.

KlipyTipy: Syntia Rose - Cold Water

redakce 20.03.2020

Frida Blomberg Håvardstun a Magdaléna Manderlová aka Syntia Rose chystají na jaro nové EP. Tohle je jedna z prvních ochutnávek.

KlipyTipy: Ptakh_Jung - Monika

redakce 11.03.2020

Krátký film autenticky popisuje život ukrajinské mládeže. Tedy večírky s kamarády, alkoholem a drogami.

KlipyTipy: Chelsea Wolfe - Highway

redakce 07.03.2020

"Další město, další den," zpívá Chelsea Wolfe ve skladbě Highway. A předtím, než se zase vydá na evropskou tour, pouští do světa i videoklip k ní.

KlipyTipy: Bookie Baker - Autumn Wind

redakce 25.01.2020

Kapela obsadila do hlavních rolí klipu známého novelistu Marka Slouku se synem Zackem.

KlipyTipy: Ginny Andro – So Far OK

redakce 23.01.2020

Na své novince Ginny oproti debutu výrazně zvážněl a v písni se dotýká rape culture, zneužívání a domácího násilí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace