Články / Seriály / / KlipyTipy

KlipyTipy: HLASkontraBAS - Černým lesem

KlipyTipy: HLASkontraBAS - Černým lesem

redakce | Články / Seriály / / KlipyTipy | 10.01.2018

Zpěvačka Ridina Ahmedová a kontrabasista Petr Tichý pod hlavičkou společného projektu HLASkontraBAS přicházejí s druhým videoklipem ze stejnojmenného alba, které vyšlo loni na podzim a je nominované na Cenu Anděl v kategorii world music. Filmové ztvárnění skladby Černým lesem kombinuje animace s reálnými záběry z prostor Automatických mlýnů v Pardubicích, jeho autorkami jsou výtvarnice Veronika Svobodová a Anička Krtička Fukátková.

Skladba Černým lesem je jediná z alba, kterou hrajeme bez smyček,” vysvětluje Ridina Ahmedová. Výtvarnice si ji vybraly samy. “A my byli rádi, protože nás představuje v jiné poloze než té loopingové, která na albu dominuje. Znala jsem práci Aničky a oslovilo mě, že dokáže pomocí jednoduchých prostředků vytvořit něco, co je výtvarně působivé, mnohovrstevnaté a má to silný emocionální náboj,” doplňuje Ridina Ahmedová.


Anička Krtička Fukátková, která se nedávno například postarala o výtvarnou složku filmu 8 hlav šílenství, přizvala k práci na videoklipu spolužačku ze scénografie Veroniku Svobodovou, se kterou ji pojí spolupráce na autorském bytovém představení Pouť. “Snadno se naladíme na stejnou vlnu a rády společně hledáme a objevujeme pro nás nové formy a výtvarné prostředky,” říká Fukátková. Na začátku byla práce s meotarem, na kterém vytváří a promítají jednoduché grafické obrazy. “Následně se nám do klipu vloudila loutka a my jsme pak hledaly reálné prostředí, kde bychom mohly s loutkou i meotarem pracovat.” Volba padla na budovu Automatických mlýnů v Pardubicích, kterou Fukátková znala díky umělecké rezidenci. “Je to fascinující prostor s řadou zajímavých industriálních detailů a zákoutí. Zdálo se nám, že právě tento prostor se skvěle doplní s temnou atmosférou písničky,” uzavírá výtvarnice.

Zpěvačka Ridina Ahmedová a kontrabasista Petr Tichý na prvním společném albu HLASkontraBAS dokazují, že více pro vznik intenzivní, vzrušující, zajímavé a svobodné hudby není třeba. Pouze dva lidé a dva nástroje - ženský hlas a akustický kontrabas - a navíc jako třetí člen jejich formace loopstation, přístroj umožňující nahrávat ve více stopách přes sebe. Album, které vyšlo na značce Polí5, obsahuje osm autorských skladeb - písní beze slov. Žánrově se pohybují na rozhraní jazzu, minimalismu, vážné hudby, soulu, alternativy, i když, jak oba hudebníci uvádí, “škatulky jsou pro nás asi dost krátké. Děláme hudbu, která nás těší, jde o průnik našich světů”. Na albu se odráží sehranost obou zkušených osobností české scény, které dosáhli během mnoha let společného koncertování.

Info

HLASkontraBAS
www.hlaskontrabas.cz
www.facebook.com/hlaskontrabas

živě: HLASkontraBAS
11. 1. 2018 Komunitní centrum Ďáblice
13. 1. 2018 Music club Pjetka, Ostrava

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

KlipyTipy: Balthazar - Wrong Vibration

redakce 31.01.2019

Novinka belgických Balthazar je zároveň deskou měsíce aktuálního Full Moonu. K songu Wrong Vibration navíc přidávají klip.

KlipyTipy: Moonshye - Feathers

redakce 25.01.2019

Moonshye je sólová zpěvačka původem z Beskyd momentálně žije a tvoří v srdci Polska. Singl Feathers doprovází videoklipem.

KlipyTipy: Acute Dose - Metal Gear

redakce 19.01.2019

Metal nemetal? Po loňském klipu k sonu Fishes přichází brněnská čtveřice Acute Dose s čerstvým vizuálem Metal Gear.

KlipyTipy: Isama Zing - Vasectomia (live)

redakce 23.12.2018

Zpátky na Slovensko. Ale také zpátky do Kabinetu Múz, kam vyrazil talent z elektronické, post-klubové scény, Isama Zing.

KlipyTipy: Pris - Svítání

redakce 16.12.2018

V původním klipu k písničce Svítání se objevuje hned několik povědomých tváří české veřejnoprávní i undergroundové scény.

KlipyTipy: Manon meurt - LXXVIII (live)

redakce 11.12.2018

Přílivy krásy a hluku, které rozpoutali Manon meurt na svém koncertě v Kabinetu Múz v Brně, nemohly zůstat bez záznamu.

KlipyTipy: The Ills - Elsker (live)

redakce 06.12.2018

Fair Price Music vyrazili na koncert do Kabinetu Múz v Brně. The Ills dávají Elsker naživo, světla, stíny, basy, lásky.

KlipyTipy: Zvíře jménem Podzim - Horizont

redakce 23.11.2018

Jedná se o zatím nejambicióznější audiovizuální počin, do kterého se hudební projekt v čele s Jakubem Königem pustil.

KlipyTipy: YM - Garáž

redakce 19.11.2018

Po videoklipu Antidepresiva nyní YM přichází s klipem ke skladbě Garáž. Jako bonus pochází z country alba Lorenzovi hoši.

KlipyTipy: Ľudové Mladistvá - Hlaše

redakce 15.11.2018

Slovenský hudební projekt Ľudové Mladistvá přichází po sérii koncertů i s čerstvým, tajemným videoklipem k songu Hlaše.