Zprávy / Festivalové

Kolumbijské rumy, vášnivé flamenko, začíná festival Ibérica

Kolumbijské rumy, vášnivé flamenko, začíná festival Ibérica

redakce | Zprávy / Festivalové | 30.06.2015

V úterý 30. června začíná festival Ibérica. Dvanáctý ročník přehlídky španělské a iberoamerické kultury zamíří stejně jako v předchozích letech do Brna, Prahy a Boskovic. Na první festivalový den připravili pořadatelé akci nazvanou Fiesta Gastronómica Iberoamericana. Celodenní program na brněnské Staré radnici a na Radnické ulici nabídne směsici španělských a latinskoamerických delikates, tance i hudby. Starou radnici a její okolí zaplní stánky s mořem provoněnými dobrotami. Místní prodejci, distributoři a restauratéři nabídnou to nejlepší ze španělské a latinskoamerické gastronomie. K ochutnání bude paella, jamón, tapas, olivové oleje, kolumbijské rumy a káva, jihoamerická tequilla, španělská vína včetně oblíbeného sherry a mnohé další.

"U některých stánků se setkáte i s rodilými Španěly a Jihoameričany. Návštěvníci se mohou těšit na nejrůznější speciality jako krevety v chorizu, ekvádorské chipsy, koktejly z Havany či dezertní vína madeira," říká dramaturg festivalu Petr Vít. Na fiestě si zkrátka přijdou na své nejrůzněji naladěné chuťové pohárky a také všechny věkové kategorie. Školáky láká Ibérica na točenou zmrzlinu. Kdo donese vysvědčení s vyznamenáním, dostane ji zdarma. Dámy zase zaujme prezentace flamenkových sukní a stylových doplňků. Na pódiu se pak během fiesty představí plejáda vynikajících hudebníků a flamenkových tanečnic. Slavnost chutí, vůní a radosti ze života začne v jedenáct hodin a potrvá až do pozdního večera. Vstup na akci je volný.


Na fiestu v ulicích naváže ve 20 hodin první festivalový koncert, představení Puntal sevillského tanečníka Davida Péreze hostí Divadlo Husa na provázku. Stejný koncert uvidí o den později i návštěvníci festivalu v Boskovicích. Hlavní hvězdy festivalu, legendární zpěvák Arcángel a brilantní tanečnice Patricia Guerrero, se poprvé představí 2. července v pražském Divadle Archa. Jejich projekt OLOR A TIERRA - VŮNĚ ZEMĚ je poctou krajině a lidem, mezi nimiž uhrančivý zpěvák prožil své dětství, a zároveň i výzvou k představení flamenka v současném světle. Arcángel dokázal očarovat posluchače po celém světě dnes již univerzálním jazykem flamenka. Patricia Guerrero si díky svému talentu a strhujícímu projevu vysloužila nejen řadu ocenění, ale také spolupráci se slavným režisérem Carlosem Saurou. Příznivci festivalu mají jedinečnou příležitost zavzpomínat na její triumfální vystoupení v roce 2007, kdy stála na počátku své oslnivé kariéry.

Na představení Arcángela a Patricie Guerrero se mohou těšit i návštěvníci závěrečného galakoncertu na nádvoří brněnského hradu Špilberk. Letošní bohatý doprovodný program zahrnuje také projekce španělské a latinskoamerické kinematografie v kině Art, festivalové fiesty, fotografickou výstavu a mnohé další. Velkou část doprovodného programu nazvaného Taberna flamenca hostí kavárna Trojka. Každý festivalový den se zde příchozí mohou těšit na hudbu, tanec a setkávání s dalšími milovníky španělské a latinskoamerické kultury. Přes den to bude flamenkem žít na nádvoří Domu pánů z Kunštátu a v pozdějších hodinách ve sklepení Trojky.

Festival Ibérica i letos nabízí unikátní možnost prožít Španělsko na vlastní kůži ve dvou desítkách workshopů. Pořadatelům se tentokrát podařil husarský kousek, když se lektorování ujme i největší taneční hvězda festivalu Patricia Guerrero. Ta povede svůj intenzivní kurz pro středně pokročilé a pokročilé tanečnice a tanečníky 3. července v Brně v atraktivních prostorách společenského sálu radnice městské části Brno-střed na Dominikánské ulici. "Program Patricie Guerrero je velmi nabitý a kurzy pořádá zcela ojediněle. Jedná se tedy o skutečně exkluzivní záležitost a věříme, že si účastníci z workshopu odnesou jedinečné zážitky a především nenahraditelné zkušenosti," říká koordinátorka tvůrčích dílen Maria Cristina Roa. Festival Ibérica tradičně nabízí i taneční kurzy pro začátečníky a pestrou směsici workshopů pro hudebníky i milovníky dalších odnoží španělské a latinskoamerické kultury, všechny pod vedením špičkových lektorů z Česka i zahraničí.


"Letos jsme do nabídky tvůrčích dílen vůbec poprvé zařadili výuku flamenkového zpěvu. Lektorem bude uznávaný zpěvák Javier Rivera, kterého diváci mimo jiné uslyší na brněnském a boskovickém koncertu. Zájem o flamenkový zpěv nás velmi mile překvapil. Už nyní je kurz téměř zaplněný," upozorňuje Roa. Festival láká také na úspěšný seberozvojový kurz flamenka. Pod vedením španělského tanečníka a zároveň psychologa Carlose Sepúlvedy se loni nadšeně roztančili i ti, kteří se obyčejně zdráhají výrazněji projevovat své emoce. Fanoušci latinskoamerických rytmů se mohou těšit také na kurzy salsy a argentinského tanga pod vedením Alvara Vargase a Rafaela Busta. Flamenkový um a zkušenosti předá účastníkům kurzů proslulý tanečník David Peréz. Virginia Delgado, která s festivalovým týmem i návštěvníky prožila hned několik předcházejících ročníků, bude již tradičně vyučovat elegantnímu tanci s vlečkou - bata de cola. Flamenco si každým rokem získává stále více fanoušků. Základy fascinujícího flamenkového tance přiblíží všem účastníkům dílen dvě zkušené lektorky Lucie Čellárová Mansfeldová a Zuzana Čorejová.

Hudebníci se pak na španělskou notu naladí v kurzech kytary, kastanět či tradičního flamenkového nástroje cajónu. "Hudební kurzy povedou vynikající a na Ibérice už dobře známí muzikanti, kytaristé Stanko Kohútek a Manuel de la Luz a perkusista Michal Cába, kteří už v předchozích letech dokázali, že umí předat svoje bohaté zkušenosti jak začátečníkům, tak pokročilým hudebníkům," říká Roa. Cába s Kohútkem osvětlí zájemcům také flamenkové tlesky "palmas" v tvůrčí dílně compásu. Na loňskou úspěšnou premiéru naváže odborník na španělskou gastronomii Enrique García, který svoje žáky zasvětí do tajů proslulých tapas a dalších pochoutek provoněných mořem. Ibérica jako vždy myslí i na nejmenší. Opět tak otevře oblíbené kurzy pro děti od šesti let, v nichž se seznámí s prvními krůčky flamenkových, ale i latinskoamerických tanců. Kompletní přehled a časový rozpis kurzů najdete na webu.

Info

Festival Ibérica
30. 6. - 4. 7. 2015
Brno, Praha, Boskovice

www.facebook.com/festival.iberica
www.iberica.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Queer filmový festival Mezipatra bude online

redakce 21.10.2020

Mezipatra letos uvedou v hlavní soutěži celkem jedenáct celovečerních snímků, mezi kterými jsou nově zařazeny i vybrané dokumentární filmy.

Bazaar Festival přivede své Superhrdinky až do obýváků

Martina Wes 20.10.2020

Šestý ročník divadelního a tanečního festivalu , který se soustředí na tvůrce nezávislé scény střední a východní Evropy, se přesouvá do online verze.

Letošní Blues Alive neproběhne

redakce 20.10.2020

Letošní ročník mezinárodního festivalu Blues Alive je bohužel z důvodu koronavirových opatření a celkové epidemické situace zrušen.

Ji.hlava online

redakce 16.10.2020

To nejnovější z českého i světového dokumentu, retrospektiva jihokorejského filmu, velká přehlídka afroamerického dokumentu i navýsost aktuální témata.

4+4 dny v pohybu vysílá podcastové studio

redakce 15.10.2020

Mluvit se bude o hnutí Black Lives Matter, aktivismu mladých lidí, digitální ekonomice, jak pohlížet na náboženství v dnešní době či o zvuku a hudbě.

Mezipatra představí novou znělku festivalu a highlighty letošního programu

redakce 15.10.2020

Vybrané snímky queer filmového festivalu Mezipatra svoji pozornost obrací na problémy uvnitř LGBTQ+ komunity.

Kurátory soutěže PAFu Jiné vize Tina Poliačková a Lumír Nykl

redakce 14.10.2020

Soutěž Jiné vize CZ si dlouhodobě klade za cíl vytvářet povědomí o českém pohyblivém obraze: hraničních formách na pomezí animace, experimentálního filmu a videoartu.

Literární přehlídku ProtimluvFest předznamenává téma tance

redakce 13.10.2020

Festivalová čtení sice neproběhnou kvůli koronavirovým omezením s publikem, ale sledovat jejich průběh budou moci zájemci na webových stránkách.

Festival současného umění 4+4 dny v pohybu v třídenní variantě

redakce 09.10.2020

Vzhledem k ohlášeným bezpečnostním opatřením organizátoři oznamují zkrácenou třídenní variantu festivalu.

Začal konkurz kapel na Welcome scénu Hradeckého slunovratu

redakce 06.10.2020

Welcome scéna tradičně nabízí skvělou příležitost pro české i zahraniční kapely prezentovat svou vlastní tvorbu.