Články / Offtopic / / Komix

Komiks za louží: S Kotem ve vesmíru (Bucky Barnes: The Winter Soldier)

Komiks za louží: S Kotem ve vesmíru (Bucky Barnes: The Winter Soldier)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 30.11.2014

Planeta: Syro.
Mise: Tajná.
Situace: Duše Zimního vojáka má být pro svou zabijáckou podstatu přenesena do neškodného tvora podobného prasátku.

Úsměv. Řetězy. Kulka… se zavrtává do pružné rosolovité lebky. Svoboda. James „Bucky“ Barnes trávil posledních šedesát let zmrzlý jako nanuk v sovětské nádrži. Probuzen vždy jen na rychlý výplach mozku a provedení jedné z mnoha tajných operací během studené války byl vojákem ztraceným v čase. Teď je ztracen sám v sobě. Podobně jako Steve Rogers (na jistou dobu po něm i převzal místo kapitána Ameriky) byl vytržen ze své doby, hledá místo v současném světě. Přijal Furyho úkol stát se „strážcem na zdi“. Hrotem kopí v otázce obrany planety. Možná konečně na místo, kam patří. Jason Aaron rozstřelil na konci léta v závěru série Original Sin své hrdiny do nestandardního prostředí a právě Bucky získal roli z nejzajímavějších a prakticky neprozkoumaných. Stává se tajným agentem vesmíru, špionem s neomezenou pravomocí.

Největší machr na akční špionážní komiks je v současnosti opavský rodák Aleš Kot (recenze na ZERO ve FullMoonu # 44) a pro spolupráci si zamluvil v barvách namočené prsty Brazilce Marca Rudyho. Tahle dvojice je doslova požehnáním pro Marvel a inovuje všechno. Charakterově hnané scénáře s psychologickým přesahem se potkávají na půl cesty s neuvěřitelnou vizuální šlehou. Jde v podstatě o nezávislák (duo si chválí úplnou tvůrčí svobodu) vycházející u komerčního vydavatelství, které teď chce zase jednou mít na víc. Tripové obrazy kombinují různé směry vyprávění a jsou uměleckým dílem samy o sobě. Zápletka se krom Buckyho vnitřního boje točí kolem nové drogy, překupníka a poskytovatele pro matičku Zemi. Stopy vedou samozřejmě na Asgard k čaroději s rohy. Možná přijde i princezna. Čáry v Rudyho kouzelných prstech dávají dohromady malby, které byste se nestyděli vystavit v obýváku nad krb. Střet s doppelgängery, slaměnými i skutečnými, boj s ledovým obrem a vlky Niffleheimu. Každá akce je specifická, originální a nabízí dvoustranu, nad kterou ukápne nejedna slina. Do toho Kotovo téměř filozofické přemítání o minulosti, duši a pozor (!) posměvačné rýmy. Čech veršující v angličtině (a zdařile) není zrovna běžným jevem. Vesmírná zápletka se teprve rozplétá a drobky troušené poskrovnu slibují i vyšší úmysl.

Tak jako u každého scénáře, na kterém Kot pracoval, můžete na Spotify najít jeho veřejný playlist s hudbou, která hrála při psaní a sloužila k inspiraci. Soundtrack ke komiksu, chcete-li. U Winter Soldiera přejde od Pink Floyd k Autechre a Nine Inch Nails až k Aphex Twinovi, zakončuje Murcof. A co je důležité, vidíte (slyšíte) to tam! Abstraktní myšlení vkládá do scénáře neobvyklé prvky, své místo v něm ale najde jak růžový pašík, tak i duchové Trenta Reznora (vizuální podoba titulního hrdiny nebude náhodná). Stojí za zkoušku číst a zároveň poslouchat.


Pokud si nějaká nová série od Marvelu zaslouží pozornost, je to rozhodně poslední část (první je ZERO, druhá Secret Avengers) Kotovy válečné trilogie - Bucky Barnes: The Winter Soldier, který se vymyká běžnému standardu o míle. Stejně jako Kot se teprve rozjíždí - drtivá většina vyjde v roce 2015 - a z ryze akčních komiksů, které umí polaskat i lidskou inteligenci a imaginaci zatím nemá konkurenci. Snad vydrží vzestupná tendence a Crew i tuto sérii vydá.

P. S: Aleš Kot prozradil, že bude s největší pravděpodobností desetidílná a s Marcem Rudym plánují ještě jeden projekt (bohužel to nebude ZERO).

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 07.02.2021

Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Božské tělo (Wonder Woman: Tělo)

3DDI3 30.01.2021

Naivní a mizerně zrežírovaný příběh plný nelogických zvratů a děsivých poselství mohl naznačovat, že komiksový předobraz taky za moc nestojí. Není to tak.

Smrt jí sluší (Fatale: Proklít démona)

3DDI3 23.01.2021

Mystická noirová série o nesmrtelné krásce Josephine se schopností svést jakéhokoliv muže dospěla do svého konce.

Lež má krátké nožičky (Doctor Strange: Bůh magie)

3DDI3 05.01.2021

Úvahy o vlastní neschopnosti, ztráta prestiže i sebeobelhávání jsou témata v komiksu, jako je Doctor Strange, dosud neprozkoumaná.

Pohlédnout stáří do tváře (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat do minulosti)

3DDI3 19.12.2020

Svazek Návrat do minulosti je nostalgickou vzpomínkou na zlaté časy Marvelu i ostrou kritikou zkratkovitých moderních řešení.

Anarchistická cynická groteska (Tankerka)

Martin Šinkovský 12.12.2020

Okamžitě bylo jasné, že oba tvůrci kašlou na všechny zavedené postupy a svým subverzivním stylem nekompromisně tlačí Tankerku ke kultovnímu statusu.

Demokracie je cestou k diktatuře (Steve Rogers: Captain America: Budování impéria)

3DDI3 05.12.2020

V období nejistoty se lidé chtějí o někoho opřít. Kdo může být lepší než válečný veterán, člověk, jehož morální integrita je bez poskvrnky?

Dvanáctá hodina odbila (Hodiny posledního soudu)

3DDI3 28.11.2020

Lidstvo decimuje světová pandemie, ekonomika se krutě propadá. Živelné pohromy ničí majetky, berou životy, demonstrace jsou na denním pořádku a na Středním východě stále zuří války.

Sbohem, Franku... (Punisher: Bez domova)

3DDI3 19.11.2020

Až nečekaně civilní a minimalistické finále se vyznačuje pomalým budováním ztracené zabijácké reputace, využívaje klasickou strukturu boxerského filmu.

Hrdina s fakt velkým mečem (Berserk)

Martin Šinkovský 07.11.2020

Autor mangy Kentaró Miura vyryl mohutnou brázdu do dějin komiksu, kterou jsme mohli znát jen z originálu či televizního seriálového zpracování z 90. let.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace