Články / Offtopic / / Komix

Komiks za louží: S Kotem ve vesmíru (Bucky Barnes: The Winter Soldier)

Komiks za louží: S Kotem ve vesmíru (Bucky Barnes: The Winter Soldier)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 30.11.2014

Planeta: Syro.
Mise: Tajná.
Situace: Duše Zimního vojáka má být pro svou zabijáckou podstatu přenesena do neškodného tvora podobného prasátku.

Úsměv. Řetězy. Kulka… se zavrtává do pružné rosolovité lebky. Svoboda. James „Bucky“ Barnes trávil posledních šedesát let zmrzlý jako nanuk v sovětské nádrži. Probuzen vždy jen na rychlý výplach mozku a provedení jedné z mnoha tajných operací během studené války byl vojákem ztraceným v čase. Teď je ztracen sám v sobě. Podobně jako Steve Rogers (na jistou dobu po něm i převzal místo kapitána Ameriky) byl vytržen ze své doby, hledá místo v současném světě. Přijal Furyho úkol stát se „strážcem na zdi“. Hrotem kopí v otázce obrany planety. Možná konečně na místo, kam patří. Jason Aaron rozstřelil na konci léta v závěru série Original Sin své hrdiny do nestandardního prostředí a právě Bucky získal roli z nejzajímavějších a prakticky neprozkoumaných. Stává se tajným agentem vesmíru, špionem s neomezenou pravomocí.

Největší machr na akční špionážní komiks je v současnosti opavský rodák Aleš Kot (recenze na ZERO ve FullMoonu # 44) a pro spolupráci si zamluvil v barvách namočené prsty Brazilce Marca Rudyho. Tahle dvojice je doslova požehnáním pro Marvel a inovuje všechno. Charakterově hnané scénáře s psychologickým přesahem se potkávají na půl cesty s neuvěřitelnou vizuální šlehou. Jde v podstatě o nezávislák (duo si chválí úplnou tvůrčí svobodu) vycházející u komerčního vydavatelství, které teď chce zase jednou mít na víc. Tripové obrazy kombinují různé směry vyprávění a jsou uměleckým dílem samy o sobě. Zápletka se krom Buckyho vnitřního boje točí kolem nové drogy, překupníka a poskytovatele pro matičku Zemi. Stopy vedou samozřejmě na Asgard k čaroději s rohy. Možná přijde i princezna. Čáry v Rudyho kouzelných prstech dávají dohromady malby, které byste se nestyděli vystavit v obýváku nad krb. Střet s doppelgängery, slaměnými i skutečnými, boj s ledovým obrem a vlky Niffleheimu. Každá akce je specifická, originální a nabízí dvoustranu, nad kterou ukápne nejedna slina. Do toho Kotovo téměř filozofické přemítání o minulosti, duši a pozor (!) posměvačné rýmy. Čech veršující v angličtině (a zdařile) není zrovna běžným jevem. Vesmírná zápletka se teprve rozplétá a drobky troušené poskrovnu slibují i vyšší úmysl.

Tak jako u každého scénáře, na kterém Kot pracoval, můžete na Spotify najít jeho veřejný playlist s hudbou, která hrála při psaní a sloužila k inspiraci. Soundtrack ke komiksu, chcete-li. U Winter Soldiera přejde od Pink Floyd k Autechre a Nine Inch Nails až k Aphex Twinovi, zakončuje Murcof. A co je důležité, vidíte (slyšíte) to tam! Abstraktní myšlení vkládá do scénáře neobvyklé prvky, své místo v něm ale najde jak růžový pašík, tak i duchové Trenta Reznora (vizuální podoba titulního hrdiny nebude náhodná). Stojí za zkoušku číst a zároveň poslouchat.


Pokud si nějaká nová série od Marvelu zaslouží pozornost, je to rozhodně poslední část (první je ZERO, druhá Secret Avengers) Kotovy válečné trilogie - Bucky Barnes: The Winter Soldier, který se vymyká běžnému standardu o míle. Stejně jako Kot se teprve rozjíždí - drtivá většina vyjde v roce 2015 - a z ryze akčních komiksů, které umí polaskat i lidskou inteligenci a imaginaci zatím nemá konkurenci. Snad vydrží vzestupná tendence a Crew i tuto sérii vydá.

P. S: Aleš Kot prozradil, že bude s největší pravděpodobností desetidílná a s Marcem Rudym plánují ještě jeden projekt (bohužel to nebude ZERO).

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský 18.04.2021

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 28.03.2021

Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy.

Galactus symbolický (Silver Surfer: Podobenství)

3DDI3 17.03.2021

Hlavním tahákem díla je bezpochyby Moebiova kresba. Sám Giraud přiznal, že kresba Silver Surfera pro něj byla velkou výzvou.

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 07.02.2021

Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Božské tělo (Wonder Woman: Tělo)

3DDI3 30.01.2021

Naivní a mizerně zrežírovaný příběh plný nelogických zvratů a děsivých poselství mohl naznačovat, že komiksový předobraz taky za moc nestojí. Není to tak.

Smrt jí sluší (Fatale: Proklít démona)

3DDI3 23.01.2021

Mystická noirová série o nesmrtelné krásce Josephine se schopností svést jakéhokoliv muže dospěla do svého konce.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace