Články / Offtopic / / Komix

Komiks za louží: Vidláci (Southern Bastards)

Komiks za louží: Vidláci (Southern Bastards)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 28.03.2015

Co čtyři čísla, to jedna více méně uzavřená kapitola z existence zapadlého městečka kdesi v Alabamě. Jason Aaron ukazuje pravou tvář jihu Ameriky, pomalu vrství flashbacky hlavních postav a jde až na dřeň. Motivace, výchova, fotbal, Vietnam. Žádná okolnost formující důležité vlastnosti té či oné hlavní postavy neunikne čtenářovu oku. Postavy mají co říct a verbální bitvy jsou prorostlé slangem a pokřivenou mluvou. Atmosféra připomíná texaskou kriminálku Zabiják Joe (2011) Williama Friedkina. Aaron začal na český trh pronikat indiánskou peckou Skalpy (která je všechno možné, jen ne poctou Mayovkám) a jižanské bastardy lze brát jako určité navázání na předchozí tvorbu. Odvrácená strana Ameriky, která nikoho nezajímá, ale přesto tu pořád je. Minulost, na kterou se pokrytečtí kravaťáci úporně snaží zapomenout, protože je evoluce z bahna vytáhla teprve nedávno.

Úvodní kousek slouží jako můstek představující prostředí Alabamy, Craw Country. Starý Earle Tubb se vrací do rodného městečka vyklidit dům po otci… Tři dny. Plánuje zůstat tři dny. Proč by zůstával déle? Od té doby, co šerif „Velký Bert” Tubb zemřel, se věci změnily. Jižani Spojených států Amerických jsou národem v národu. Obyvatelé jsou slušní jen do té míry, do jaké jim z toho může něco kápnout. Je v nich syrovost, neotesaná duše vidláka. Pod každým pultem je brokovnice. Fotbal (ten pravý AMERICKÝ fotbal, ne čutaná) je pro ně náboženstvím. Po více než čtyřiceti letech mimo se Earle vrací domů, aby našel strom rostoucí na hrobě svého otce a známého, který je v průšvihu. Odjel, protože to tam nenáviděl. Vrací se, aby si připomněl proč.

Druhý příběh je o chlapci, který chtěl hrát fotbal. Víc než cokoliv jiného, ale moc mu to nešlo. Aaron vzal nejzajímavější postavu - Coache Bosse - a skrze vhledy do minulosti (krvavě červené jako krev, která se mísí s potem při každém tréninku) se snaží vysvětlit jeho pohled na věc. Humanizace Bosse je téměř neuvěřitelná a ukazuje kvalitu Aaronova psaní, pro kterého jsou postavy to nejdůležitější. Potřebuje, abyste ho pochopili, a nedělá to lacině. Klasická psychologická pouť o tom, proč se člověk stane padouchem (?) je ještě obohacena o vliv prostředí na probíhající okolnosti. Najdeme tu 120 dnů Sodomy mezi slepicemi i variaci na Sandlerova Vodonoše. Až na to, že takové variování není vtipné ani nechutné. V takovém prostředí jde o normu a trest za sebemenší odklon je neúměrný. Zatím. Poslední číslo je stále ještě v tiskárně.


Když dílo odráží skutečnost tak přesvědčivě, že z toho mrazí, když postavy ožívají a mění se z načrtnutých obrysů v lidi, které poznáváte, máte v rukách skutečný poklad. Lidé lžou a nahou pravdu o nich tak nacházíme ve fikci, napsané rukou pozorovatelů uvědomujících si, že se můžeme z vlastních chyb poučit už jen skrze příběhy. Ať jde o držitele Pulitzerovy ceny, jako je Cormac McCarthy, nebo komiksové scenáristy jako Jason Aaron. Síla „jižanské” literatury je v ošklivé pravdě o bytí. O bytí před degenerující slupkou civilizace. V archetypálních historkách ze života, který připomíná závod, kde je spravedlnost nebo píle ušlapaná do země těsně před cílovou páskou. Hledáte příběh bez naděje, kde všechno končí špatně? Southern Bastards tuhle škatulku naplňují dokonale. Latourova subtilní kresba k příběhu dokonale padne, je plná detailů, které dotváří prostředí, a v nejsilnějších momentech neváhá použít obrovské, téměř kubistické mapy událostí, míchající minulost i přítomnost. Říká se, že vydavatelství Image je nové Vertigo. Nemají pravdu, jejich komiksy mohou být ještě lepší.

Info

Jason Aaron / Jason Latour - Southern Bastards # 1-7 (Image Comics, 2014 – )
www.imagecomics.com/comics/series/southern-bastards

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský 05.07.2020

Letos je to deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem.

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 20.06.2020

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším.

Corrumpere (Gotham Central: Corrigan)

3DDI3 24.05.2020

Netradiční povídky z policejního prostředí se více než kdy jindy soustředí na korupci ve vlastních řadách. Superhrdinové už nehrají druhé, ale třetí housle.

Boj! (Wonder Woman: Válka)

3DDI3 16.05.2020

Olympští bohové, vesmírný motorkář nebo Diem zbouchnutá mamina (s dítětem) patří k nejzajímavějším postavám DC série New 52.

Návrat domů (Punisher MAX 3: Frank)

3DDI3 28.04.2020

Mýtus o Punisherovi dostává těžkou ránu. Vyprávění na něj vždy nahlíželo jako na oběť masakru, ale Aaron z něj dělá spoluviníka.

Vesmírný příběh pro celou rodinu (Kosmo knedlíci)

Jaroslav Myšák 19.04.2020

Grafický román Pod dekou od Craiga Thompsona se dnes řadí mezi komiksovou klasiku. Co jeho další dílo?

Westernová manga (Zelená krev I.)

3DDI3 08.04.2020

Zelená krev nejvíc připomíná starý rodokaps, který se válel u prastrejdy na okně v kuchyni. Nostalgie přetřená kvalitním japonským nátěrem.

Stvůry na Manhattanu (Doctor Strange: Tajná říše)

3DDI3 04.04.2020

Čvachtavá příšera připomínající žaludek nebo výstup z temné dimenze připomínající konečník? Vizuální stránka je nasáklá ponurou atmosférou.

Zatracený Batman... (Batman: Zatracení)

3DDI3 29.03.2020

Cesta do hlubin duše Temného rytíře se neobejde bez mystiky a podobenství.

Nebude-li pršet, nezmoknem’ (Umbrella Academy: Hotel Zapomnění)

3DDI3 27.02.2020

Zpěvák kapely My Chemical Romance a v tomto případě scenárista Gerard Way přirozeným způsobem navazuje na dějové linie předchozího dílu.