Články / Offtopic / / Movie/dox

Komorní Vykopávky navozují rodinnou atmosféru

Komorní Vykopávky navozují rodinnou atmosféru

Zuzana Tesaříková | Články / Offtopic / / Movie/dox | 23.04.2021

Ralph Fiennes jako kopáč a amatérský archeolog Basil Brown se v roce 1939 vydává prozkoumat mohyly v anglickém Sutton Hoo na přání majitelky pozemku Edith Pretty v podání Carey Mulligan. Historický rámec filmu o skutečné události objevení vzácných hrobek dobře slouží dramatickému vyprávění o vztazích mezi postavami. Velice brzy totiž mohyly přitáhnou více pozornosti, na místo vykopávek přijedou další pracovníci a začnou spory o tom, jaká instituce má na nález právo a jakou roli hraje v objevu pohřebišť nezávislý Basil Brown.

Film se nejvíce zaměřuje na zásluhy Basila Browna, který byl až donedávna v historii těchto vykopávek opomíjen. I přesto však film nevolí jednu hlavní postavu, spíše skupinu hlavních postav, z nichž každá má dostatek prostoru na plátně.

Každá z postav se svým vlastním způsobem vyrovnává s nepříjemnými událostmi v osobním životě a se světem čelícím spoustě nejistoty v podobě blížící se druhé světové války. Zatímco dospělí lidé nalézají společně s divákem jakoby ztracený řád ve vzdálené minulosti, legendách a pokladech, Edithin malý syn Robert utíká před realitou do svých představ o budoucnosti ve formě smyšlených sci-fi příběhů. Narativ tak staví do kontrastu minulost a budoucnost, stáří a mládí. To vše pomocí jemných náznaků, které nechají diváka domyslet si vnitřní rozpoložení postav.

Komorní Vykopávky navozují rodinnou atmosféru a nabízí uspokojivé množství záběrů na poetický anglický venkov. Důležitou součástí filmu je i jeho soundtrack od australského skladatele Stefana Gregoryho, který je známý především svými divadelními skladbami. Ovšem jeho hudba pro Vykopávky je stejně jako celý film velice decentní a přitom dojemná.

Info

Vykopávky
režie: Simon Stone, 2021

foto © se souhlasem společnosti Netflix

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Umenie nám pomáha rásť (The New Bauhaus)

Jakub Blaho 03.10.2021

Festival Film a architektura sa nevenuje len postavám a témam výhradne spätým s architektúrou. Príkladom môže byť dokumentárna snímka The New Bauhaus.

Plány, utópia a mimozemšťania (A Machine to Live In)

Jakub Blaho 29.09.2021

A Machine to Live In je kontemplatívnym dokumentárnym filmom o unikátnom architektonickom projekte plánovania a výstavby brazílskej metropoly.

Uši sú na počúvanie (Muž so zajačími ušami)

Jakub Blaho 04.08.2021

Za výslednou kvalitou filmu je do značnej miery podpísaný aj Miroslav Krobot, ktorému bola rola ušitá na mieru.

(Ne)zaostrené na nemŕtvych (Armáda mŕtvych)

Jakub Blaho 14.06.2021

K svojmu najnovšiemu filmu dostal Snyder veľkú kreatívnu slobodu. Ako s ňou narába, nám už napovedala jeho režisérska verzia Ligy spravodlivých...

V zajatí siete (Sociálna dilema)

Bibiána Hajdanyová 02.05.2021

Odborníci na moderné technológie, ktorí stáli pri zrode týchto aplikácií, v dokumente Sociálna dilema jednohlasne tvrdia, že ich negatívny dopad nikdy nebol v pláne.

Fenomén revolty voči systému (Papierový dom)

Bibiána Hajdanyová 28.04.2021

Neobyčajnosť Papierového domu tkvie v mixe žánrov akčného krimi a romantickej drámy, založenej na spontánnosti ľudskej povahy a charakteristickosti postáv.

Trpezlivosť mier prináša (Správy zo sveta)

Jakub Blaho 27.04.2021

Čoraz sporadickejšie vznikajú filmy, ktoré by sa skutočne inšpirovali klasickým westernom. O to prekvapivejšie je vidieť v takejto pozícii režiséra Paula Greengrassa.

Créme de la Créme: Francúzsko na domácej obrazovke

Jakub Blaho 20.04.2021

Po minuloročnej odmlke spôsobenej zavretím kín si aktuálny ročník našiel dočasný nový domov na videotéke Edisonline.

Kto je to monštrum? (Teddy)

Jakub Blaho 17.04.2021

Teddy alegorizuje útrapy dospievania a to nie len na úrovni telesných zmien, ale hlavne odcudzenia od spoločnosti, v ktorej sa dospievajúci nachádza.

Deštruktívny trojuholník (Milenci)

Jakub Blaho 14.04.2021

Film prostredníctvom svojich postáv otvára dôležitú a citlivú tému toxického vzťahu poháňaného mužskou manipulatívnosťou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace