Články / Offtopic / / Movie/dox

Komorní Vykopávky navozují rodinnou atmosféru

Komorní Vykopávky navozují rodinnou atmosféru

Zuzana Tesaříková | Články / Offtopic / / Movie/dox | 23.04.2021

Ralph Fiennes jako kopáč a amatérský archeolog Basil Brown se v roce 1939 vydává prozkoumat mohyly v anglickém Sutton Hoo na přání majitelky pozemku Edith Pretty v podání Carey Mulligan. Historický rámec filmu o skutečné události objevení vzácných hrobek dobře slouží dramatickému vyprávění o vztazích mezi postavami. Velice brzy totiž mohyly přitáhnou více pozornosti, na místo vykopávek přijedou další pracovníci a začnou spory o tom, jaká instituce má na nález právo a jakou roli hraje v objevu pohřebišť nezávislý Basil Brown.

Film se nejvíce zaměřuje na zásluhy Basila Browna, který byl až donedávna v historii těchto vykopávek opomíjen. I přesto však film nevolí jednu hlavní postavu, spíše skupinu hlavních postav, z nichž každá má dostatek prostoru na plátně.

Každá z postav se svým vlastním způsobem vyrovnává s nepříjemnými událostmi v osobním životě a se světem čelícím spoustě nejistoty v podobě blížící se druhé světové války. Zatímco dospělí lidé nalézají společně s divákem jakoby ztracený řád ve vzdálené minulosti, legendách a pokladech, Edithin malý syn Robert utíká před realitou do svých představ o budoucnosti ve formě smyšlených sci-fi příběhů. Narativ tak staví do kontrastu minulost a budoucnost, stáří a mládí. To vše pomocí jemných náznaků, které nechají diváka domyslet si vnitřní rozpoložení postav.

Komorní Vykopávky navozují rodinnou atmosféru a nabízí uspokojivé množství záběrů na poetický anglický venkov. Důležitou součástí filmu je i jeho soundtrack od australského skladatele Stefana Gregoryho, který je známý především svými divadelními skladbami. Ovšem jeho hudba pro Vykopávky je stejně jako celý film velice decentní a přitom dojemná.

Info

Vykopávky
režie: Simon Stone, 2021

foto © se souhlasem společnosti Netflix

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vzpomínky na písek (Desolation Center)

Štěpán Nezbeda 17.09.2022

Na pozvání platformy Synapse Knowledge přijede do pražské MeetFactory americký producent a režisér Stuart Swezey. Recenzujeme jeho dokument Desolation Center.

Tati, chci, aby to mezi námi bylo lepší (Milý tati)

Ondřej Oharek 04.06.2022

Příběh otce a dcery byl uvedený v Locarnu a Torontu, u nás získal dva České lvy. Čím si zasloužil tolik ohlasů?

Běda tomu, kdo v sobě skrývá poušť (Lidi krve)

Štěpán Nezbeda 16.03.2022

Nejvhodnější by bylo film promítat na rozpadající se zeď domu v troskách jedné z opuštěných sudetských vesnic. Proč?

Koukat je to jediné, co umím (Boží ruka)

Štěpán Nezbeda 06.01.2022

Paolo Sorrentino, stejně jako mnoho velkých i menších filmařů před ním, se v novém snímku Boží ruka vrací k formativním rokům svého dospívání.

Oba jsme lidi (Zrcadla ve tmě)

Lukáš Masner 12.12.2021

Film se daří uvěřitelně vyprávět o zdánlivě samozřejmých a všedních věcech – o rozchodech a sblížení, o průměrnosti, obyčejnosti a rozhovorech, které...

Přípravy k filmu T: Posmutnělé čekání na konec světa

Štěpán Nezbeda 09.12.2021

Do kin tento měsíc vstupuje Zvláštní cenou poroty MFDF Ji.hlava oceněný snímek Přípravy k filmu T. šestapadesátiletého debutanta Milana Klepikova.

Divný, alebo výnimočný? (Nitram)

Jakub Blaho 02.11.2021

Kurzel sa vydal na riskantnú cestu, keď sa rozhodol s pochopením preskúmať osobnosť a život Martina Bryanta, ktorý je zodpovedný za masaker v Port Arthur.

Ľudskosť neumiera (Drahí súdruhovia!)

Jakub Blaho 24.10.2021

Prehliadka toho najlepšieho z európskej festivalovej tvorby posledného roka, Be2Can, priniesla aj nový film ruského režiséra Andreja Končalovskijho.

Umenie nám pomáha rásť (The New Bauhaus)

Jakub Blaho 03.10.2021

Festival Film a architektura sa nevenuje len postavám a témam výhradne spätým s architektúrou. Príkladom môže byť dokumentárna snímka The New Bauhaus.

Plány, utópia a mimozemšťania (A Machine to Live In)

Jakub Blaho 29.09.2021

A Machine to Live In je kontemplatívnym dokumentárnym filmom o unikátnom architektonickom projekte plánovania a výstavby brazílskej metropoly.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace