Články / Offtopic / / Movie/dox

Komorní Vykopávky navozují rodinnou atmosféru

Komorní Vykopávky navozují rodinnou atmosféru

Zuzana Tesaříková | Články / Offtopic / / Movie/dox | 23.04.2021

Ralph Fiennes jako kopáč a amatérský archeolog Basil Brown se v roce 1939 vydává prozkoumat mohyly v anglickém Sutton Hoo na přání majitelky pozemku Edith Pretty v podání Carey Mulligan. Historický rámec filmu o skutečné události objevení vzácných hrobek dobře slouží dramatickému vyprávění o vztazích mezi postavami. Velice brzy totiž mohyly přitáhnou více pozornosti, na místo vykopávek přijedou další pracovníci a začnou spory o tom, jaká instituce má na nález právo a jakou roli hraje v objevu pohřebišť nezávislý Basil Brown.

Film se nejvíce zaměřuje na zásluhy Basila Browna, který byl až donedávna v historii těchto vykopávek opomíjen. I přesto však film nevolí jednu hlavní postavu, spíše skupinu hlavních postav, z nichž každá má dostatek prostoru na plátně.

Každá z postav se svým vlastním způsobem vyrovnává s nepříjemnými událostmi v osobním životě a se světem čelícím spoustě nejistoty v podobě blížící se druhé světové války. Zatímco dospělí lidé nalézají společně s divákem jakoby ztracený řád ve vzdálené minulosti, legendách a pokladech, Edithin malý syn Robert utíká před realitou do svých představ o budoucnosti ve formě smyšlených sci-fi příběhů. Narativ tak staví do kontrastu minulost a budoucnost, stáří a mládí. To vše pomocí jemných náznaků, které nechají diváka domyslet si vnitřní rozpoložení postav.

Komorní Vykopávky navozují rodinnou atmosféru a nabízí uspokojivé množství záběrů na poetický anglický venkov. Důležitou součástí filmu je i jeho soundtrack od australského skladatele Stefana Gregoryho, který je známý především svými divadelními skladbami. Ovšem jeho hudba pro Vykopávky je stejně jako celý film velice decentní a přitom dojemná.

Info

Vykopávky
režie: Simon Stone, 2021

foto © se souhlasem společnosti Netflix

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pestrobarevná nálož lidského úpadku (The Island)

Tereza Bonaventurová 14.12.2022

Surrealistická jízda plná symbolů, repetetivních rýmů a popkulturních odkazů vás vezme na vesele imaginativní výpravu za těmi nejhoršími problémy současného světa.

Rap a drogy stranou (Banger.)

Julie Pátá 01.12.2022

Můžeme si pokládat otázku, zda Sedlák natočil film, který má oslovovat generaci Z. Hledání odpovědi však nemá smysl. Banger.

Ako spolu prežiť karanténu a všetko ostatné (Sami doma)

Jakub Blaho 14.11.2022

Filmár a hudobník Jan Foukal nasadzuje ružovejšiu optiku a v novom filme dokumentuje silnejúce priateľstvo s Albertom Romanuttim, frontmanom Bert & Friends.

Prizmatem ňader, staré dobré časy (Černé brýle)

Jaroslav Kejzlar 01.10.2022

Italský režisér Dario Argento, který stojí třeba za kultovním hororem Suspiria (1977), se vrací z režisérského důchodu mysteriózním thrillerem Černé brýle.

Není lehké býti rodičem (C’mon C’mon)

Andrea Kubová 29.09.2022

Joaquin Phoenix navštěvuje různá města v Americe, kde se ptá dětí a mladých lidí, jak si představují svoji budoucnost a jak vnímají svět kolem sebe.

Vzpomínky na písek (Desolation Center)

Štěpán Nezbeda 17.09.2022

Na pozvání platformy Synapse Knowledge přijede do pražské MeetFactory americký producent a režisér Stuart Swezey. Recenzujeme jeho dokument Desolation Center.

Tati, chci, aby to mezi námi bylo lepší (Milý tati)

Ondřej Oharek 04.06.2022

Příběh otce a dcery byl uvedený v Locarnu a Torontu, u nás získal dva České lvy. Čím si zasloužil tolik ohlasů?

Běda tomu, kdo v sobě skrývá poušť (Lidi krve)

Štěpán Nezbeda 16.03.2022

Nejvhodnější by bylo film promítat na rozpadající se zeď domu v troskách jedné z opuštěných sudetských vesnic. Proč?

Koukat je to jediné, co umím (Boží ruka)

Štěpán Nezbeda 06.01.2022

Paolo Sorrentino, stejně jako mnoho velkých i menších filmařů před ním, se v novém snímku Boží ruka vrací k formativním rokům svého dospívání.

Oba jsme lidi (Zrcadla ve tmě)

Lukáš Masner 12.12.2021

Film se daří uvěřitelně vyprávět o zdánlivě samozřejmých a všedních věcech – o rozchodech a sblížení, o průměrnosti, obyčejnosti a rozhovorech, které...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace