Články / Recenze

Kompaktní a intimní (Örvar Smárason)

Kompaktní a intimní (Örvar Smárason)

blueskin | Články / Recenze | 09.08.2018

OHODNOŤTE DESKU

Jestlipak už někoho napadlo vytvořit diagram znázorňující vzájemné vztahy islandských hudebníků? Od Örvara Smárasona by linky vedly mnoha směry. Kromě toho, že zakládal Múm, hraje absolvent scenáristiky na pražské FAMU také v elektropových FM Belfast. V minulosti patřil též ke koncertním oporám kolektivu Seabear, ve kterém působil po boku zpěvačky Sóley a Sindriho Mára Sigfússona zvaného Sin Fang. Se dvěma posledně jmenovanými vydal loni album Teen Dreams, které mělo zajímavou genezi – jednotlivé písně vznikaly po celý rok coby součást experimentu, při kterém měla trojice na napsání a dokončení skladeb vždy jen pár dní, co měsíc to jedna taková skladba.

Smárasonovo debutové album vznikalo mnohem déle, se zmíněnou kolaborativní deskou má ale i tak mnoho styčných ploch. Tou nejvýraznější je křehká melancholická nálada, která zalézá pod nehty stejně jako islandská zima. Poukazovat na tuhle kvalitu u ostrovní hudby sice hraničí s klišé, u Light Is Liquid se tomu ale nelze vyhnout. I kdybyste o autorově národnosti neměli ani potuchy, spolehlivě ho prozradí použitá zvuková paleta a volba harmonických postupů. Důvěrně známou formu na pomezí indie popu a downtempa však plní Smárason obsahem, který působí svěžím, neodvozeným dojmem.

Pop je disciplína, v níž nelze vymyslet mnoho nového, i k variacím se ale dá přistupovat kreativně a tady Light Is Liquid vítězí na plné čáře. Nejlépe si vede tam, kde jsou popové ambice autora nejčitelnější – v úchvatném albovém otvíráku Photoelectric, ve francouzské duo Air připomínající baladě Flashlight či závěrečné písní Cthulu Regio s opakovaným poselstvím o světle na konci tunelu („There will be light again/ There will be light in the end“). Slabší momenty představují atmosférické vsuvky, které snad mají plnit tutéž funkci, jakou desce Teen Dreams dodávalo neoklasické klavírní preludování Sóley. V porovnání s přímočarými popovými písněmi však vyznívají méně dotaženě.

Přes tyto výhrady je Light Is Liquid pozoruhodným albem realizovaným jedním z nejzajímavějších islandských hudebníků současnosti. V roli hostů se na něm objevuje trojice (rovněž islandských) zpěvaček, takže si do pomyslného pavouka můžeme zapsat další jména – kromě dosud málo známé Sillus tu Smárasonovy vokály doplňují ještě JFDR a Sóley, Sin Fang desku pro změnu míchal. Snad právě tohle komunitní propojení má na svědomí vzácně kompaktní a poklidně intimní atmosféru nahrávky, která doznívá ještě dlouho po skončení poslední skladby.

Info

Örvar Smárason – Light Is Liquid (Morr Music, 2018)
bandcamp interpreta

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Temná ladění chladná i uhrančivá (Dark Tunes from Czech and Slovak Caves Vol II)

Dantez 20.05.2021

Pokračování Dark Tunes from Czech and Slovak Caves vybírá hudební projekty napříč žánry, produkčním umem i skladatalskými ostruhami.

Leonard Cohen v novom šate (First Aid Kit)

Mimi Filova 17.05.2021

V kategórii „tribute“ albumov patrí medzi tie kvalitnejšie – sestry sú skutočnými connoisseurs Cohenovej tvorby, a je to poznať.

Vedle mne jste všichni jenom básníci (Topinka vs. Rimbaud)

Valentýna Žišková 14.05.2021

Kniha představuje pozoruhodný případ díky své opoře v dobových textech a dokumentech i explicitně osobnímu a emocionálnímu pohledu na Rimabaudovu osobu.

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo.

Pornoučitelka a děti jako vězňové svých rodičů

Viktor Palák 13.05.2021

Smolný pich těží z pandemického období, během kterého byl natočen, nabízí ale víc než jen odraz neuróz, které tahle doba způsobila.

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská 10.05.2021

Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace