Články / Recenze

Kompaktní a intimní (Örvar Smárason)

Kompaktní a intimní (Örvar Smárason)

blueskin | Články / Recenze | 09.08.2018

OHODNOŤTE DESKU

Jestlipak už někoho napadlo vytvořit diagram znázorňující vzájemné vztahy islandských hudebníků? Od Örvara Smárasona by linky vedly mnoha směry. Kromě toho, že zakládal Múm, hraje absolvent scenáristiky na pražské FAMU také v elektropových FM Belfast. V minulosti patřil též ke koncertním oporám kolektivu Seabear, ve kterém působil po boku zpěvačky Sóley a Sindriho Mára Sigfússona zvaného Sin Fang. Se dvěma posledně jmenovanými vydal loni album Teen Dreams, které mělo zajímavou genezi – jednotlivé písně vznikaly po celý rok coby součást experimentu, při kterém měla trojice na napsání a dokončení skladeb vždy jen pár dní, co měsíc to jedna taková skladba.

Smárasonovo debutové album vznikalo mnohem déle, se zmíněnou kolaborativní deskou má ale i tak mnoho styčných ploch. Tou nejvýraznější je křehká melancholická nálada, která zalézá pod nehty stejně jako islandská zima. Poukazovat na tuhle kvalitu u ostrovní hudby sice hraničí s klišé, u Light Is Liquid se tomu ale nelze vyhnout. I kdybyste o autorově národnosti neměli ani potuchy, spolehlivě ho prozradí použitá zvuková paleta a volba harmonických postupů. Důvěrně známou formu na pomezí indie popu a downtempa však plní Smárason obsahem, který působí svěžím, neodvozeným dojmem.

Pop je disciplína, v níž nelze vymyslet mnoho nového, i k variacím se ale dá přistupovat kreativně a tady Light Is Liquid vítězí na plné čáře. Nejlépe si vede tam, kde jsou popové ambice autora nejčitelnější – v úchvatném albovém otvíráku Photoelectric, ve francouzské duo Air připomínající baladě Flashlight či závěrečné písní Cthulu Regio s opakovaným poselstvím o světle na konci tunelu („There will be light again/ There will be light in the end“). Slabší momenty představují atmosférické vsuvky, které snad mají plnit tutéž funkci, jakou desce Teen Dreams dodávalo neoklasické klavírní preludování Sóley. V porovnání s přímočarými popovými písněmi však vyznívají méně dotaženě.

Přes tyto výhrady je Light Is Liquid pozoruhodným albem realizovaným jedním z nejzajímavějších islandských hudebníků současnosti. V roli hostů se na něm objevuje trojice (rovněž islandských) zpěvaček, takže si do pomyslného pavouka můžeme zapsat další jména – kromě dosud málo známé Sillus tu Smárasonovy vokály doplňují ještě JFDR a Sóley, Sin Fang desku pro změnu míchal. Snad právě tohle komunitní propojení má na svědomí vzácně kompaktní a poklidně intimní atmosféru nahrávky, která doznívá ještě dlouho po skončení poslední skladby.

Info

Örvar Smárason – Light Is Liquid (Morr Music, 2018)
bandcamp interpreta

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Divé vtáky so slzami na výšivkách (Edúv syn)

Kristína Valachová 28.09.2020

Po lyrickom úvode sa ťaživá atmosféra piesne Nekonečný príbeh stáva až morbídnou... Po tohtoročnom EP I. vzniklo v júni ďalšie s názvom Plakala.

Jízda kolem slunného pobřeží (Disheveled Cuss)

Ondřej Rudel 25.09.2020

Kytarista a pedálový kouzelník ze skupiny Tera Melos Nick Reinhart vyměnil složité a někdy až chaoticky znějící rytmy math rocku za grunge a power pop.

Snový trip Coals

Vojtěch Rakouš 22.09.2020

Docusoap imponuje atmosférou srovnatelnou s Beach House, ale progresivnější produkcí dělá z Coals osobité představitele současné indiepopové scény.

Sofistikovaný meditačný mood (Owen Pallett)

Matej Kráľ 18.09.2020

Ostrov je pre Palletta samota aj prázdnota, na ktorú vôbec netreba nahliadať výhradne negatívne. Objavujú sa v nej totiž obligátne úlomky svetla.

Omamnými bylinkami vyvoněná potní chýše (Fadex)

Vadim Petrov 16.09.2020

Fadex se dlouho utápěl v různých podobách dubstepu – pomalém, rychlém, smutném, veselém, sám poznal, že už stačilo.

Věčně pomíjivé pocity (Aiko)

Michaela Šedinová 14.09.2020

Album spojuje příjemné stránky popu s upřímnými texty, které odkrývají často bolestivé hledání sebe sama i k ostatním bytostem.

Pokoj na celé léto (Pottery)

Štěpán Sukdol 02.09.2020

Žánrově Pottery originálně přistupují k postpunku a art popu, nebojí se ale zapracovat i další stylotvorné prvky, například funky a groovy basové party.

Konců se nebojme, naopak je vítejme (Protomartyr)

Max Friedrich 31.08.2020

Ultimate Success Today je ucelené dílo, které demonstruje konečnost jako takovou, ať už je to, jak říká Casey, život kapely nebo život soukromý.

Izolace i nekonečná samota (Fur)

Ondřej Rudel 28.08.2020

Facing Home Mixtape obsahuje sedm skladeb připomínajících nostalgické melodie The Beatles, The Beach Boys a The Monkees.

Fantazijné podoby budúcnosti (Deerhoof)

Richard Michalik 24.08.2020

Motív apokalypsy zvukovo definuje roztržitosť jednotlivých skladieb. Deerhoof sa príliš neohliada za melódiou alebo harmóniou.