Články / Recenze

Kompilace jako okno do světa (Rebuilding l'Alt Empordà)

Kompilace jako okno do světa (Rebuilding l'Alt Empordà)

blueskin | Články / Recenze | 09.04.2018

Počátkem roku se katalánským regionem Alt Empordà prohnala silná vichřice, která se sice obešla bez obětí na životech, napáchala ale značné materiální škody. Jelikož šlo o událost lokálního významu, museli se postižení spolehnout na pomoc místní samosprávy, potažmo šťastnějších sousedů. Svým dílem chce k obnově regionu přispět i kompilace, se kterou okamžitě přispěchal barcelonský label Störung. Výtěžek z prodeje dvacetiskladbového sampleru poputuje zastupitelstvím dvou nejvíce zasažených obcí.

Störung je významnou platformou experimentální audiovizuální tvorby a kompilace Rebuilding l'Alt Empordà obsahuje dosud nevydané skladby autorů z různých oblastí hudební avantgardy. Najdeme tu ukázky mikrožánru lowercase, v němž monotónní hukot narušuje digitální praskání na hranici slyšitelnosti, elektroakustické kompozice i posluchačsky vstřícnější díla z oblasti leftfield elektroniky. Zastoupena je i jedna skladba z pomezí ambientu a moderní vážné hudby, kterou má na svědomí britský hudebník Robin Rimbaud alias Scanner.

Právě Rimbaud patří k několika málo známějším jménům, která se na kompilaci podílela. Těmi dalšími jsou například německý nestor avantgardní hudby Asmus Tietchens či jeho krajan Frank Bretschneider, spoluzakladatel labelu Raster-Noton. Většinu více než dvouhodinové stopáže nicméně tvoří příspěvky zástupců nejmladší generace experimentátorů, kteří se s výjimkou omezeného okruhu hudebních fajnšmekrů dosud příliš neprosadili. Jsou mezi nimi umělci z kontinentální i ostrovní části Evropy, ale i z Japonska a Argentiny.

Konkrétně Japonec Yui Onodera přichází ve skladbě Katami se svěží kombinací „přírodních“ a syntetických zvuků v duchu hassellovského konceptu fourth world music. Velmi zajímavě zní podprahově tepající modulární techno track Hologram v Itálii žijící Rumunky Aliny Kalancey. Třetím tipem budiž šestiminutová konceptuální hříčka Mobile01 Itala Giuseppeho Ielasiho, ve které monotónní kaskáda zvuků skutečně připomíná větrem rozezvučený výtvarný objekt-mobil.

Spíš než konkrétními uměleckými výkony je ale tahle kompilace cenná coby okno do světa, který je ze své podstaty poněkud skrytý těm, kteří nejsou zvyklí jít hudbě naproti. Doposlouchat v kuse celou kompilaci o délce bezmála dvě a čtvrt hodiny není, pravda, úplně jednoduché. Naštěstí tuto porci dělí na vcelku stravitelné kousky rozdílnost přístupů jednotlivých skladatelů. Nemluvě o tom, že si do tabulky modrého života můžete vybarvit políčko za splněný dobrý čin.

Info

Různí autoři – Rebuilding l'Alt Empordà (Störung, 2018)
web vydavatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Za stínem vlastní duše (Načeva)

Adéla Polka 03.07.2020

Je to plynutí v čase, plynutí hříchů v něm. Niterné pocity, pro které je forma básně ideální, vystupují ze své intimity, jsou odhaleny.

Full Moon 10: Houpací koně - Desolation Peak

Kristýna Trochtová 02.07.2020

Desolation Peak, jak lze ostatně vyčíst už z názvu, je deska inspirovaná a zároveň věnovaná Jacku Kerouacovi. V roce 2018.

V erupcích hněvu a zoufalství (Drom/Tengri)

Jiří Vladimír Matýsek 19.06.2020

Drom se netají tím, že jejich polovina je prvním vykročením k novému materiálu, prvotním průzkumem možných cest. A Tengri?

Zvukové nákresy s ostrými hranami (Anna Calvi)

Jakub Koumar 05.06.2020

Symfonicky košatý, atmosférický pop však vyžaduje i precizní zpěv, do něhož se jí v mládí zrovna moc nechtělo.

Vyzrálé spratkovství Jamese Colea

Dantez 31.05.2020

Za úsměvným akronymem se skrývají slova Money Rain Dancer a jde o proces nemálo podobný šamanistickému vyvolávání deště.

Klamou tělem, omamují melodiemi (Kurt Rosenwinkel Trio)

Jiří Vladimír Matýsek 30.05.2020

Po uvolněné, latinou načichlé a sluncem prozářené předchozí desce Caipi se Rosenwinkel, v rámci svého tria, vrací zpět ke komplikovanější stavbě skladeb.

Becca Stevens nabádá k tanci

Karolina Veselá 23.05.2020

Wonderbloom je soubor čtrnácti různorodých skladeb obsahující, jak už je u Stevens zvykem, neméně dobré texty se silnými příběhy.

Smutné zprávy postrádají sílu (Childish Gambino)

Štěpán Sukdol 18.05.2020

Nahrávka se snaží předávat děsivou a smutnou zprávu o současné společnosti, hudební složka jí však podráží nohy.

Full Moon 10: Hannah Gadsby - Nanette

Lukáš Grygar 13.05.2020

Smích léčí? Vystoupení australské komičky Hannah Gadsby nemá za cíl vás pobavit, i když to Gadsby dokáže stejně samozřejmě jako největší esa stand upu.

Obžerná radost (Kvelertak)

Jiří Vladimír Matýsek 13.05.2020

Melodií od starších desek přibylo, díky tomu je i Splid o něco barevnější deskou, která nemá slabých míst.