Články / Recenze

Kompilace jako okno do světa (Rebuilding l'Alt Empordà)

Kompilace jako okno do světa (Rebuilding l'Alt Empordà)

blueskin | Články / Recenze | 09.04.2018

Počátkem roku se katalánským regionem Alt Empordà prohnala silná vichřice, která se sice obešla bez obětí na životech, napáchala ale značné materiální škody. Jelikož šlo o událost lokálního významu, museli se postižení spolehnout na pomoc místní samosprávy, potažmo šťastnějších sousedů. Svým dílem chce k obnově regionu přispět i kompilace, se kterou okamžitě přispěchal barcelonský label Störung. Výtěžek z prodeje dvacetiskladbového sampleru poputuje zastupitelstvím dvou nejvíce zasažených obcí.

Störung je významnou platformou experimentální audiovizuální tvorby a kompilace Rebuilding l'Alt Empordà obsahuje dosud nevydané skladby autorů z různých oblastí hudební avantgardy. Najdeme tu ukázky mikrožánru lowercase, v němž monotónní hukot narušuje digitální praskání na hranici slyšitelnosti, elektroakustické kompozice i posluchačsky vstřícnější díla z oblasti leftfield elektroniky. Zastoupena je i jedna skladba z pomezí ambientu a moderní vážné hudby, kterou má na svědomí britský hudebník Robin Rimbaud alias Scanner.

Právě Rimbaud patří k několika málo známějším jménům, která se na kompilaci podílela. Těmi dalšími jsou například německý nestor avantgardní hudby Asmus Tietchens či jeho krajan Frank Bretschneider, spoluzakladatel labelu Raster-Noton. Většinu více než dvouhodinové stopáže nicméně tvoří příspěvky zástupců nejmladší generace experimentátorů, kteří se s výjimkou omezeného okruhu hudebních fajnšmekrů dosud příliš neprosadili. Jsou mezi nimi umělci z kontinentální i ostrovní části Evropy, ale i z Japonska a Argentiny.

Konkrétně Japonec Yui Onodera přichází ve skladbě Katami se svěží kombinací „přírodních“ a syntetických zvuků v duchu hassellovského konceptu fourth world music. Velmi zajímavě zní podprahově tepající modulární techno track Hologram v Itálii žijící Rumunky Aliny Kalancey. Třetím tipem budiž šestiminutová konceptuální hříčka Mobile01 Itala Giuseppeho Ielasiho, ve které monotónní kaskáda zvuků skutečně připomíná větrem rozezvučený výtvarný objekt-mobil.

Spíš než konkrétními uměleckými výkony je ale tahle kompilace cenná coby okno do světa, který je ze své podstaty poněkud skrytý těm, kteří nejsou zvyklí jít hudbě naproti. Doposlouchat v kuse celou kompilaci o délce bezmála dvě a čtvrt hodiny není, pravda, úplně jednoduché. Naštěstí tuto porci dělí na vcelku stravitelné kousky rozdílnost přístupů jednotlivých skladatelů. Nemluvě o tom, že si do tabulky modrého života můžete vybarvit políčko za splněný dobrý čin.

Info

Různí autoři – Rebuilding l'Alt Empordà (Störung, 2018)
web vydavatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Snový trip Coals

Vojtěch Rakouš 22.09.2020

Docusoap imponuje atmosférou srovnatelnou s Beach House, ale progresivnější produkcí dělá z Coals osobité představitele současné indiepopové scény.

Sofistikovaný meditačný mood (Owen Pallett)

Matej Kráľ 18.09.2020

Ostrov je pre Palletta samota aj prázdnota, na ktorú vôbec netreba nahliadať výhradne negatívne. Objavujú sa v nej totiž obligátne úlomky svetla.

Omamnými bylinkami vyvoněná potní chýše (Fadex)

Vadim Petrov 16.09.2020

Fadex se dlouho utápěl v různých podobách dubstepu – pomalém, rychlém, smutném, veselém, sám poznal, že už stačilo.

Věčně pomíjivé pocity (Aiko)

Michaela Šedinová 14.09.2020

Album spojuje příjemné stránky popu s upřímnými texty, které odkrývají často bolestivé hledání sebe sama i k ostatním bytostem.

Pokoj na celé léto (Pottery)

Štěpán Sukdol 02.09.2020

Žánrově Pottery originálně přistupují k postpunku a art popu, nebojí se ale zapracovat i další stylotvorné prvky, například funky a groovy basové party.

Konců se nebojme, naopak je vítejme (Protomartyr)

Max Friedrich 31.08.2020

Ultimate Success Today je ucelené dílo, které demonstruje konečnost jako takovou, ať už je to, jak říká Casey, život kapely nebo život soukromý.

Izolace i nekonečná samota (Fur)

Ondřej Rudel 28.08.2020

Facing Home Mixtape obsahuje sedm skladeb připomínajících nostalgické melodie The Beatles, The Beach Boys a The Monkees.

Fantazijné podoby budúcnosti (Deerhoof)

Richard Michalik 24.08.2020

Motív apokalypsy zvukovo definuje roztržitosť jednotlivých skladieb. Deerhoof sa príliš neohliada za melódiou alebo harmóniou.

Všetko zlé raz predsa musí skončiť (Old Man Gloom)

Filip Švantner 22.08.2020

OMG na svojej novinke vstávajú doslova z popola a je potrebné podčiarknuť, že smútok je integrálnou súčasťou nahrávky.

Ničivě přesný hlas T. S. Eliota

Libor Staněk 21.08.2020

„Do dnešní doby žádný z básníků Eliotovu Pustinu nepřekonal,“ zapsal si do deníku zkraje šedesátých let Jiří Kolář.