Články / Offtopic / / Movie/dox

Komu slouží Služebníci?

Komu slouží Služebníci?

Michaela Šedinová | Články / Offtopic / / Movie/dox | 03.04.2021

„Pochop konečně, že tu nejsme od toho, abychom byli šťastní.“ Touto větou chce spirituál kněžského semináře otevřít oči jednomu ze svých svěřenců. Děj snímku Služebníci se odehrává na začátku 80. let v Československu v uzavřeném světě budoucích kněží a jejich učitelů. Pod přísným dohledem Státní bezpečnosti vyvstává základní dilema – zachovat si víru a zásady, nebo kolaborovat? V těchto podmínkách je nutné s citovaným výrokem souhlasit, ani jedna z možností mnoho štěstí nenese.

Černobílý snímek Ivana Ostrochovského zobrazuje fiktivní příběh formou, která místy připomíná dokument. Do detailu zachycuje prostředí, prostory či denní aktivity postav. Velký důraz při tom klade na estetiku, jednotlivé záběry jsou vizuální umělecká díla, která spolu s prací se zvukem vytváří rytmus i harmonii. I poetické drama zůstává dramatem, a to stojí zejména na tíživé atmosféře a pocitu napětí.


Děj není složitý a postavy působí spíš symbolicky, o jejich nitru ani minulosti mnoho nevíme. Nositeli příběhu jsou nováčci v semináři Juraj a Michal. Do nového prostředí vstupují jako blízcí přátelé, důvěrné interakce mezi nimi ovšem postupně vymizí. Místo, kde se nedá spolehnout ani na zpovědní tajemství, je musí poznamenat. Na jedné straně poznávají ty, kteří se snaží bojovat proti režimu, na straně druhé ty, kteří mají na seminář dohlížet a „dát ho do pořádku“. A vůbec nejpočetnější skupinou jsou pak ti, kteří dělají kompromisy a snaží se nevyčnívat. Režim je zobrazován jako nepřemožitelný, má obrovskou moc a neváhá využít veškeré prostředky k získání kontroly. Odpůrce zničí, nebo získá.

Tvůrci snímku často nechávají diváka v tichu a napětí vyčkávat. Dialogů není mnoho, rozhovor postav je často překrytý ambientními zvuky nebo hudbou. Nezbývá než si z náznaků a z pohledů herců domýšlet, co se děje. Tyto rozhovory vytváří odstup a ztěžují možnost vcítit se do některé z postav. Je to škoda, téma zachování vlastních hodnot je vždy aktuální a má potenciál budit emoce. Na druhou stranu příběhů, které se snaží diváka vtáhnout spoustou slov a vjemů, je přespříliš. Tvůrci Služebníků zvolili minimalistický přístup, ve snímku není nic, co by rozptylovalo dusivou atmosféru zobrazované doby.

Info

Služebníci
režie Ivan Ostrochovský, 2020
sledujte na Aerovodu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Korupcia zabíja (Colectiv)

Bibiána Hajdanyová 08.04.2021

Korupcia je zlá a to, že môže aj zabíjať, ukazuje autentická a dychberúca investigatíva v rumunskom dokumente Colectiv.

Utečenci sú tu vítaní: kríza na oboch stranách hranice

Jakub Blaho 30.03.2021

Tomáš Rafa zdokumentoval niekoľko protiimigračných protestov po celej strednej Európe a priniesol aj zábery z provizórnych utečeneckých táborov a hraničných priechodov.

Život je kolektivní nemožnost (Climax)

Jakub Peřina 29.03.2021

Jeho zbraně byly odjakživa v síle obrazu, která díky halucinogenní kameře velmi často zafunguje podobně, jako kdyby byl divák pod vlivem nějaké psychedelické látky...

Náhoda, alebo dobre pripravený zločin? (Rytieri spravodlivosti)

Bibiána Hajdanyová 09.03.2021

Striedajú sa v nej krvavé scény s vtipnými vsuvkami a nezvyčajnými dialógmi, do bizarných okolností sú zakomponované filozofické úvahy o živote, smrti a osude.

Každý má svůj boj (Corpus Christi)

Vít Kořínek 25.02.2021

Daniel opouští varšavský pasťák a na doporučení sympatického duchovního z ústavu míří přes celou zem do zapadlé vsi pracovat v truhlářské manufaktuře.

Dá sa udržať permanentná hladina alkoholu v krvi? (Chľast)

Bibiána Hajdanyová 08.02.2021

Čoraz väčší objem alkoholu ale postupne odhaľuje citlivé a boľavé miesta štyroch priateľov. Doľahne na nich samota, nepokoj, vyhorenie a problémy v rodine.

Malý veľký film (Chicagský tribunál)

Bibiána Hajdanyová 06.11.2020

Politicky zameraná dráma Chicagský tribunál vyčnieva medzi podobne žanrovými filmami tempom, sugestívnymi hereckými výkonmi, ale aj celkovým spracovaním.

Zatancujem ti z lásky na hrobe (Leto 85)

Bibiána Hajdanyová 30.10.2020

Scenár pracuje s námetom lásky a dospievania. Formujú sa v ňom pocity šťastia a radosti ako aj samoty, bezmocnosti či depresie vedúcej až k myšlienkam na smrť.

Mladistvá smršť v rytme reggeatonu (Ema)

Bibiána Hajdanyová 16.10.2020

Aj keď je plný pohlcujúcej zmyselnosti, opojného tanca a temperamentu, základná otázka sa sústredí na to najpodstatnejšie – zložitosť ľudských vzťahov.

Barabáš kráľom dokumentu (Salto je kráľ)

Bibiána Hajdanyová 12.09.2020

Partia dobrých kamarátov a dobrodruhov v ňom objavuje nepreskúmané miesta planéty, ktoré bývajú extrémne nebezpečné.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace