Koncerty

Aktual a Milan Knížák

Aktual a Milan Knížák

redakce | Koncerty | 02.06.2013

Ve čtvrtek 20. června 2013 proběhne v pražské Akropolis výjimečný koncert kapely Aktual Milana Knížáka s křtem nového cédéčka Chovám v kleci bolševika. Aktual, který byl v době svého vzniku v roce 1967 nejzákladnějším kamenem české nonkonformní tvorby, mohl během své existence vystoupit jen několikrát. Přitom svou svobodnou tvorbou ovlivnil v českém podzemí a nezávislé kultuře kdekoho. Soubor po mnohaletém mlčení je dnes po „rekonstrukci“ muzikantsky profesionálnější a zvukově barevnější, přitom si zachovává divokou energii a neobvyklost svých počátků. Zvuk nového Aktualu se od archivních nahrávek zřetelně liší, i když to, že naprostá většina uváděných písní vznikla před více než 40 lety, prakticky nepoznáte. Nejedná se o pietní rekonstrukce dávného repertoáru, nadčasovost a údernost textů totiž nezmizela ani po tak dlouhé době.

Všechna tato tvrzení jsme si mohli v loňském roce ověřit jak v pražském Lucerna Music Baru, tak i v Arše v roce 2011, kde obnovený Aktual vystoupil jako hlavní hvězda festivalu Pocta českému undergroundu. Hudební souznění a odezva publika vnukla hudebníkům, soustředěným kolem Milana Knížáka (zakladatele, výhradního skladatele a textaře souboru), myšlenku na nahrání nového CD. Nově narozený nosič Chovám v kleci bolševika obsahuje 12 písní, z nichž část je nově složena a zbytek tvoří starší repertoár natočený v současné sestavě, mj. i legendární Atentát na kulturu. Bonusem je video z Lucerna Music Baru ze zimy 2012 se čtyřmi živými skladbami a Zastavte všechny války, natočené ve zbraslavské zkušebně Aktualu v roce 2005.

Koncert v Akropoli bude také jejím křtem s kmotrem Čuňasem. Můžeme se těšit na hodinu a půl dravé a nekompromisní hudby. Doporučujeme návštěvu, protože se může stát, že kapela se na dlouhé roky opět odmlčí... CD vydává společnost Šmíraprint za podpory vydavatelství Guerilla Records, které také koncert pořádá. Hostem Aktualu bude dechový soubor Sen noci svatojánské band z Ústí nad Labem, šílená dechovka, která svou radostnou energií a nevídaným nasazením přímo navazuje na klasický repertoár SNSB (vzniklého roku 1973 kolem výtvarníků z Křížovnické školy čistého humoru bez vtipu). Úderem sedmé hodiny začne koncert dobrou českou písničkou: zazní tradiční písně od Kmocha, Vejvody, Bondyho a dalších.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Naleť DebbiLove v Náletu

redakce 06.05.2019

Moderní zábavová kapela, takovej recyklovanej jukebox od Zappy po Britney Spears. Zrovna teď přišli na to, že by to mohl být ´nový sentimentalismus´.

Londýnská nadžánrová kapela Housewives

redakce 12.02.2019

Živelné sety během let zpečetily reputaci Housewives jako jedné z nejvýraznějších experimentálních post-punkových kapel v Evropě.

Khoiba, hodně osobní záležitost

redakce 12.02.2019

Každá píseň na albu má svůj vlastní příběh, deska jako celek ovšem bude bez názvu.

Návrat kytaristy a zpěváka Young Widows na místo činu

redakce 12.02.2019

Pattersonův sound se posouvá od noise rocku směrem k melancholickému i hypnotickému zaříkávání.

Psychedelický rock v Kabinetu

redakce 12.02.2019

Obsese v jasných linkách, východní čaro a syntezátorový okultismus. Rezonující nozdry a krk.

Do Bazénu s Korben Dallas

redakce 12.02.2019

Producentem nové nahrávky Korben Dallas je britský hudebník a skladatel Eddie Stevens (Moloko, Sia, Jana Kirschner).

All-star team The Primals

redakce 11.02.2019

V půlce května můžeme vychutnat The Primals na jejich prvním tažení Evropou spolu s mexickým supportem Fumata a Terror Cósmico.

Hudební chuť Manchesteru

redakce 11.02.2019

Ke kapele spojující shoegaze, psychedelic rock a post punk neodmyslitelně patří potemnělá aura a odér cigaret.

Emo je mrtvé, ať žije emo

redakce 08.02.2019

Z Plzně přijede kapela kterou v rámci lineupu můžeme označit za matadory současné české scény.

Gospel of the narozeninový večer Kabinetu Múz

redakce 08.02.2019

Nová sestava a nové skladby Gospel of The Future. Událost jak pro pamětníky, tak pro prozatimní adepty řádu pomalého riffu.