Koncerty

Atentát na kulturu 2012

Atentát na kulturu 2012

redakce | Koncerty | 06.12.2012

Vydavatelství Guerilla Records v prosinci tohoto roku pořádá koncert, na kterém se představí zvláštní směsice hudebních souborů, které ale mají jedno společné: jejich tvorba byla vždy otevřená, svobodná a nespoutaná žádnou ideologií. Název „minifestivalu“ tvoří pověstný text Milana Knížáka, který hrál jeho Aktual již koncem 60. let minulého století. Právě Aktual (vznik 1967), který během své existence vystoupil skutečně jen několikrát, přitom svou nespoutanou tvorbou ovlivnil v českém undergroundu kdekoho a byl také největší hvězdou na loňském dvoudenním festivalu Pocta českému undergroundu v Divadle Archa. Právě tento úspěch je důvodem, že Aktual si své vystoupení po roce výjimečně zopakuje. Sám Knížák k tomu říká: „Samozřejmě že mě úspěch našeho koncertu potěšil. Měl jsem totiž pocit, že lidé netleskají z nostalgie, ale z nadšení. Řada z nich určitě tleskala proti své vůli, poněvadž média dělala po roce 1990 všechno, aby ze mne udělala monstrum, vládního přisluhovače a zrádce avantgardy.“

V žádném případě nejde o pietní rekonstrukce dávného repertoáru Aktualu. Zvuk nového Aktualu se od archivních skladeb zřetelně liší, byť takřka všechny písně vznikly před více než 40 lety. Soubor je muzikantsky profesionálnější a zvukově barevnější, přitom si zachovává divokou energii, a údernost textů nezmizela ani po tolika letech.

Dalším souborem, který vystupoval více než zřídka, jsou brněnští Odvážní bobříci, kteří koncertovali v letech 1981-82, ale pak se na dlouhé roky odmlčeli (resp. se částečně inkarnovali do velmi avantgardního souboru Pro pocit jistoty). Vlastně to bude od té doby jejich třetí koncert, poprvé zahráli v brněnském Ha-Divadla při křtu archivního CD, podruhé vloni na festivalu v Arše a letos, po roce, podobně jako Aktual, zahrají několik svých nesmrtelných písní, z nichž některé díky černému humoru a drsné parodii opravdu zlidověly (Má milá je mrtvá, Máš strach? Tak drž hubu!, Každej jednou umřem! atd.). Neučesaná, syrová hudba tvoří ojedinělý amalgám undergroundové ponurosti, punkové razance a vědomě křečovitého hudebního humoru.

Skupinou, která naopak koncertuje po celou dobu takřka permanentně, jsou hudebníci kolem nekompromisního Mikoláše Chadimy, nekorunovaného praotce české alternativy. Ten se na pódiích objevil kolem roku 1970 a od té doby byl vždy členem kapel, které tvořily základní kameny české alternativní scény (Extempore, Kilhets, MCH Band ad.). Jeho nový projekt, MCH Trio, je postaven na syrové, psychedelické improvizaci s pevným vnitřním řádem postaveným na analogových smyčkách. Dlouhé, syrové plochy skladeb, zhutnělé trombónem či zběsilými kytarovými sóly, budou vhodným ukončením tohoto před-silvestrovského setkání.

Celý koncert uvede Sen noci svatojánské revival z Ústí nad Labem, šílená dechovka, která svou radostnou energií a nevídaným nasazením navazuje na klasický repertoár SNSB (vzniklého roku 1973 kolem výtvarníků z Křížovnické školy čistého humoru bez vtipu). Večer začne úderem 19. hodiny dobrou českou písničkou: zazní zde tradiční písně od Kmocha, Vejvody, Bondyho a dalších. V Lucerna Music Baru, v neděli 9. prosince.

Vstupenky (200,- Kč v předprodeji / 250 v den koncertu) je možné koupit i rezervovat on-line nebo přímo v pokladně Divadla Archa. Vstupenky na akce v Lucerna Music Baru jsou k dispozici také v síti TicketStream.cz a TicketPortal.cz, včetně všech hypermarketů GLOBUS, a cestovních kanceláří ČEDOK a FIRO TOUR, tel.224 263 049.

Atentát na kulturu 2012 aneb ojedinělý hudební večírek
18:30 otevření sálu
19:00 Sen noci svatojánské band revival
20:00 Aktual
21:30 MCH Trio

Pořadatel: Guerilla Records
Vstup: 200,- Kč v předprodeji / 250 v den koncertu

Odkazy:
www.guerilla.cz
www.milanknizak.com
www.antikbazarbrno.cz/ob.html
www.ceskatelevize.cz/specialy/bigbit/kapely/2651-odvazni-bobrici
www.mchband.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Naleť DebbiLove v Náletu

redakce 06.05.2019

Moderní zábavová kapela, takovej recyklovanej jukebox od Zappy po Britney Spears. Zrovna teď přišli na to, že by to mohl být ´nový sentimentalismus´.

Londýnská nadžánrová kapela Housewives

redakce 12.02.2019

Živelné sety během let zpečetily reputaci Housewives jako jedné z nejvýraznějších experimentálních post-punkových kapel v Evropě.

Khoiba, hodně osobní záležitost

redakce 12.02.2019

Každá píseň na albu má svůj vlastní příběh, deska jako celek ovšem bude bez názvu.

Návrat kytaristy a zpěváka Young Widows na místo činu

redakce 12.02.2019

Pattersonův sound se posouvá od noise rocku směrem k melancholickému i hypnotickému zaříkávání.

Psychedelický rock v Kabinetu

redakce 12.02.2019

Obsese v jasných linkách, východní čaro a syntezátorový okultismus. Rezonující nozdry a krk.

Do Bazénu s Korben Dallas

redakce 12.02.2019

Producentem nové nahrávky Korben Dallas je britský hudebník a skladatel Eddie Stevens (Moloko, Sia, Jana Kirschner).

All-star team The Primals

redakce 11.02.2019

V půlce května můžeme vychutnat The Primals na jejich prvním tažení Evropou spolu s mexickým supportem Fumata a Terror Cósmico.

Hudební chuť Manchesteru

redakce 11.02.2019

Ke kapele spojující shoegaze, psychedelic rock a post punk neodmyslitelně patří potemnělá aura a odér cigaret.

Emo je mrtvé, ať žije emo

redakce 08.02.2019

Z Plzně přijede kapela kterou v rámci lineupu můžeme označit za matadory současné české scény.

Gospel of the narozeninový večer Kabinetu Múz

redakce 08.02.2019

Nová sestava a nové skladby Gospel of The Future. Událost jak pro pamětníky, tak pro prozatimní adepty řádu pomalého riffu.