Koncerty

Kurt Vile (usa) + Please the Trees

Kurt Vile (usa) + Please the Trees

redakce | Koncerty | 04.03.2013

S novým albem Wakin on a Pretty Daze u Matadoru se do Prahy vrací americký kytarista Kurt Vile s doprovodnou skupinou The Violators. Vystoupí v pondělí 17. Června 2013 v pražském klubu Lucerna Music Bar, spolu s ním vystoupí domácí Please The Trees se stále ještě aktuálním albem A Forest Affair. Můžeme vyhlížet léto...

www.kurtvile.com
www.pleasethetrees.com

Jeden z nejnadějnějších písničkářů současnosti Kurt Vile přináší zdravý závan minulosti, 60. léta připomene i jeho bujná hříva. Nadšený hudební tisk ho bez okolků přirovnává k jménům jako Neil Young, Lou Reed nebo Bruce Springsteen a dlužno dodat, že jeho hitové písně tomuto odvážnému tvrzení dávají za pravdu. Výtečně přijaté album Smoke Ring for My Halo (2011) připomene nejen zmíněné rockové velikány, ale také zlaté období amerického alternativního rocku na začátku 90. let minulého století. Kurt předskakoval na comebackovém turné Pavement, ale doby, kdy zahříval pódia pro slavnější kolegy, jsou dávno minulostí. Nová deska, která vychází 9. dubna na labelu Matador, je avizována jako jedna z událostí letošního roku.

Kurt Vile se veřejnosti představil poprvé jako člen indierockové kapely War on Drugs v roce 2005, již předtím kamarády ale zásoboval množenými CD-R s domácí tvorbou. První sólové album Constant Hitmaker z roku 2008 už názvem naznačilo kariéru a zároveň znamenalo odchod ze skupiny. Dlouhá léta domácích nahrávek se vyplatila, slušně přijatý debut doplnil záhy dvojicí alb, z nichž hlavně Childish Prodigy zaznamenalo ohlas. Kim Gordon z tehdy ještě aktivních Sonic Youth, kteří vždy patřili ke Kurtovým hrdinům, na jeho adresu pěla chválu v prestižním magazínu NME. Tvrdila, že právě tohle album nevytáhla po celý měsíc z přehrávače.

Vile na svých prvních nahrávkách využíval lo-fi postupy a noiseové plochy, dnes ovšem nepokrytě přiznává, že to byla spíš znouzectnost, logicky zaviněná nedostatkem prostředků na nahrávání. V nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz to vysvětluje: „Byla to součást určité fáze mé kariéry a nezastírám, že jsem chtěl napodobit třeba rané The Fall, kteří na prvních deskách zněli hodně syrově a na posluchače hlukem přímo útočili. Teď ale spíš tíhnu k tomu, aby moje skladby zněly víc jako Neil Young, prostě klasické rockové písně nahrané tradičním způsobem, kde můžou nápady víc vyniknout. Chci, aby písničky mohly víc mluvit za sebe, ne aby posluchači museli svádět souboj s hlukem.“ Úspěšné album Smoke Ring for My Halo bylo ve znamení právě takto přehledných a pečlivě vygradovaných skladeb. Obsadilo výroční žebříčky za rok 2011 snad ve všech hudebních médiích a povýšilo Kurta z role velké naděje do pozice hvězdy. Novinka Wakin on a Pretty Daze, která vychází 9. dubna 2013, má trend potvrdit, což naznačuje i stejnojmenný singl, který se i přes téměř desetiminutovou stopáž honosí chytlavou atmosférou a hitovým potenciálem. Jméno Kurt Vile se dnes vyslovuje jedním dechem společně s největšími rockovými titány a není daleko doba, kdy se v jejich společnosti ocitne natrvalo.

Please The Trees pozvolna zakončují hektické období, které začalo křtem alba A Forest Affair, natočeném v Kalifornii společně s producentem Jonathanem Burnsidem. Během pár měsíců stihli nahrávku nejen úspěšně představit, ale také vydat CD záznam křtu v Malostranské besedě (společně s magazínem Full Moon), dlouho připravované společné audiovizuální EP se sborem Elpida v rámci programu Mluvme o stáří a konečně ve velmi omezeném nákladu také split singl se spřízněnou formací Houpací koně. Dnes už jen tříčlenná skupina začíná pozvolna pracovat na novém materiálu, je téměř jisté, že na podzim letošního roku budeme Please The Trees na koncertních pódiích vídat jen sporadicky.

Kurt Vile & The Violators (usa)
Please The Trees
17. června 2013 20:00
Lucerna Music Bar, Praha

Vstupenky v hodnotě 300 Kč jsou v prodeji od pondělí 4. března v předprodejních sítích Ticketpro, Ticketstream a Ticketportal (+ obvyklé poplatky), na webových stránkách a v pokladně Lucerna Music Baru a v obchodě Rekomando. Zbylé vstupenky budou v prodeji v den koncertu na místě za 400 Kč.

www.scrapesound.org
www.musicbar.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Naleť DebbiLove v Náletu

redakce 06.05.2019

Moderní zábavová kapela, takovej recyklovanej jukebox od Zappy po Britney Spears. Zrovna teď přišli na to, že by to mohl být ´nový sentimentalismus´.

Londýnská nadžánrová kapela Housewives

redakce 12.02.2019

Živelné sety během let zpečetily reputaci Housewives jako jedné z nejvýraznějších experimentálních post-punkových kapel v Evropě.

Khoiba, hodně osobní záležitost

redakce 12.02.2019

Každá píseň na albu má svůj vlastní příběh, deska jako celek ovšem bude bez názvu.

Návrat kytaristy a zpěváka Young Widows na místo činu

redakce 12.02.2019

Pattersonův sound se posouvá od noise rocku směrem k melancholickému i hypnotickému zaříkávání.

Psychedelický rock v Kabinetu

redakce 12.02.2019

Obsese v jasných linkách, východní čaro a syntezátorový okultismus. Rezonující nozdry a krk.

Do Bazénu s Korben Dallas

redakce 12.02.2019

Producentem nové nahrávky Korben Dallas je britský hudebník a skladatel Eddie Stevens (Moloko, Sia, Jana Kirschner).

All-star team The Primals

redakce 11.02.2019

V půlce května můžeme vychutnat The Primals na jejich prvním tažení Evropou spolu s mexickým supportem Fumata a Terror Cósmico.

Hudební chuť Manchesteru

redakce 11.02.2019

Ke kapele spojující shoegaze, psychedelic rock a post punk neodmyslitelně patří potemnělá aura a odér cigaret.

Emo je mrtvé, ať žije emo

redakce 08.02.2019

Z Plzně přijede kapela kterou v rámci lineupu můžeme označit za matadory současné české scény.

Gospel of the narozeninový večer Kabinetu Múz

redakce 08.02.2019

Nová sestava a nové skladby Gospel of The Future. Událost jak pro pamětníky, tak pro prozatimní adepty řádu pomalého riffu.