Koncerty

Nicolas Repac (fr) + Samúel Jón Samúelsson Big Band (isl)

Nicolas Repac (fr) + Samúel Jón Samúelsson Big Band (isl)

redakce | Koncerty | 27.02.2013

Klubová noc v Paláci Akropolis se s letošní zimou rozloučí koncertem francouzského multiinstrumentalisty Nicolase Repace. Do elektronických rytmů vplétá hru na kytaru i bluesové samply a výsledkem je stylový taneční mix ve stylu populárního electro swingu. Druhým lákadlem večera je osmnáctičlenný islandský soubor Samuel Jón Samuelsson Big Band, který do Prahy přiveze unikátní severskou verzi funku, jazzu a afrobeatu.

Moderní nahrávací postupy a hudební minulost nemusí být vždy v rozporu. Důkazem jsou skladby, pod nimiž je podepsán francouzský producent a kytarista Nicolas Repac, pro kterého se hudební archiv stává výchozím bodem dobrodružství na poli acid jazzu. Jeho nahrávky jsou jako stroj času, který na jedno místo posbíral muzikanty z nejrůznějších časových epoch. A tak se v nich potkává blues z dvacátých let, swing z následné dekády, poválečný rock'n'roll i současná elektronická hudba. Repac začal svoji kariéru jako jazzový kytarista, pak ale objevil sílu klubové hudby a několik let působil jako DJ. Ve třiceti se ke kytaře vrátil a začal ji zapojovat do svých zvukových koláží, v nichž hrají velkou roli samply ze zaprášených bluesových a jazzových desek.

Repacovým společníkem na březnových EuroConnections bude osmnáctičlenný islandský soubor Samuel Jón Samuelsson Big Band, který vznikl na konci tisíciletí v Reykjavíku. V jeho čele stojí výrazná postava ostrovní hudební scény - trombonista a zpěvák Jón Samúelsson, který už patnáct let působí v oceňované funkové skupině Jagúar, je ale také stálým spolupracovníkem Sigur Rós a je ke slyšení na albech Marca Almonda či Gus Gus. Když si v roce 2000 pro jazzový festival v Reykjavíku postavil svůj vlastní big band, bylo to hlavně splnění jeho dlouholetého snu. Po jediném vystoupení zbyla živá nahrávka Legoland, na které SJSBB přehrávají coververze Jamese Browna či Kool & The Gang. Novou éru započal Samuel Jón Samuelsson Big Band v roce 2007 s albem Fnykur, nazvaným po staroislandském slově „smradlavý“, jež svým zvukem i významem koresponduje s anglickým slovem funk. Na desce představili vlastní autorské skladby, které ke šťavnatým funky rytmům i skvělým jazzovým instrumentacím přimíchávají i prvky afrobeatu. Od té doby se islandští věrozvěsti funku stali vyhledávanou koncertní senzací, což nepochybně potvrdí i jejich pražská premiéra 20. března.

EuroConnections
Nicolas Repac (fr)
Samúel Jón Samúelsson Big Band (isl)
20. 3. 2013 19:30
Palác Akropolis, Praha

www.palacakropolis.cz/program/2013-03-20
www.myspace.com/nicolasrepac
www.myspace.com/samminammi

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Naleť DebbiLove v Náletu

redakce 06.05.2019

Moderní zábavová kapela, takovej recyklovanej jukebox od Zappy po Britney Spears. Zrovna teď přišli na to, že by to mohl být ´nový sentimentalismus´.

Londýnská nadžánrová kapela Housewives

redakce 12.02.2019

Živelné sety během let zpečetily reputaci Housewives jako jedné z nejvýraznějších experimentálních post-punkových kapel v Evropě.

Khoiba, hodně osobní záležitost

redakce 12.02.2019

Každá píseň na albu má svůj vlastní příběh, deska jako celek ovšem bude bez názvu.

Návrat kytaristy a zpěváka Young Widows na místo činu

redakce 12.02.2019

Pattersonův sound se posouvá od noise rocku směrem k melancholickému i hypnotickému zaříkávání.

Psychedelický rock v Kabinetu

redakce 12.02.2019

Obsese v jasných linkách, východní čaro a syntezátorový okultismus. Rezonující nozdry a krk.

Do Bazénu s Korben Dallas

redakce 12.02.2019

Producentem nové nahrávky Korben Dallas je britský hudebník a skladatel Eddie Stevens (Moloko, Sia, Jana Kirschner).

All-star team The Primals

redakce 11.02.2019

V půlce května můžeme vychutnat The Primals na jejich prvním tažení Evropou spolu s mexickým supportem Fumata a Terror Cósmico.

Hudební chuť Manchesteru

redakce 11.02.2019

Ke kapele spojující shoegaze, psychedelic rock a post punk neodmyslitelně patří potemnělá aura a odér cigaret.

Emo je mrtvé, ať žije emo

redakce 08.02.2019

Z Plzně přijede kapela kterou v rámci lineupu můžeme označit za matadory současné české scény.

Gospel of the narozeninový večer Kabinetu Múz

redakce 08.02.2019

Nová sestava a nové skladby Gospel of The Future. Událost jak pro pamětníky, tak pro prozatimní adepty řádu pomalého riffu.