Koncerty

Tamikrest (ml)

Tamikrest (ml)

redakce | Koncerty | 22.05.2013

Tamikrest jsou závanem čerstvého větru z Mali, odkud pocházejí takové hvězdy jako například Amadou & Mariam, Salif Keita, Habib Koité, Tinariwen nebo legendární Ali Farka Touré. Tamikrest letos na značce Glitterbeat Records vydávají svoji třetí desku Chatma a s tímto materiálem taky dorazí 24. května do Paláce Akropolis.

Když kapelu zakládali, bylo jim všem okolo dvaceti let, chodili do stejné školy v malijské oáze a měli za sebou zkušenost z občanské války mezi léty 1990 – 1995. Mnozí z jejich příbuzných zemřeli v boji za svobodu Tuaregů. Když před sedmi lety opět vypukly boje, Ousmane Ag Mossa se svým kamarádem Cheickem Ag Tigliou se rozhodli namísto zbraní vzít do rukou kytary. Ostatně dobrou předlohu měli v jiné tuaregské kapele, Tinariwen, s jejichž písněmi také začínali. Díky mptrojkám objevovali i Jimiho Hendrixe, Boba Marleyho, Pink Floyd či Marka Knopflera. Zlom nastal na největší hudební akci v oblasti, Festivalu au désert, kde se potkali se skupinou Dirtmusic. Ti později přizvali Tamikrest k nahrávání svého druhého alba a člen Dirtmusic Chris Eckman se nakonec stal producentem desek Adagh a Toumastin. Společně obě bandy objevovaly evropská pódia od Francie po Sziget, loni měli Tamikrest možnost vidět dokonce i návštěvníci festivalu Colours of Ostrava.

Hudba tuaregské kapely se vyznačuje až psychedelickými kytarovými riffy, hypnotickým bubnováním i zvukem houslí, kterými modeluje tvář svého touareg blues. Ve svých textech hovoří o mládí bez budoucnosti, ztrátě kulturního bohatství, ale také o lásce k životu a ke své domovině. Tyto dámy a pánové jsou nazýváni budoucností nomádské hudby. Za lepší svět bojují hudbou a jsou těmi nejlepšími vyslanci tuaregské kultury. Jak řekl Eckman: „Všude, kam jdou, si nesou poušť s sebou.“

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Naleť DebbiLove v Náletu

redakce 06.05.2019

Moderní zábavová kapela, takovej recyklovanej jukebox od Zappy po Britney Spears. Zrovna teď přišli na to, že by to mohl být ´nový sentimentalismus´.

Londýnská nadžánrová kapela Housewives

redakce 12.02.2019

Živelné sety během let zpečetily reputaci Housewives jako jedné z nejvýraznějších experimentálních post-punkových kapel v Evropě.

Khoiba, hodně osobní záležitost

redakce 12.02.2019

Každá píseň na albu má svůj vlastní příběh, deska jako celek ovšem bude bez názvu.

Návrat kytaristy a zpěváka Young Widows na místo činu

redakce 12.02.2019

Pattersonův sound se posouvá od noise rocku směrem k melancholickému i hypnotickému zaříkávání.

Psychedelický rock v Kabinetu

redakce 12.02.2019

Obsese v jasných linkách, východní čaro a syntezátorový okultismus. Rezonující nozdry a krk.

Do Bazénu s Korben Dallas

redakce 12.02.2019

Producentem nové nahrávky Korben Dallas je britský hudebník a skladatel Eddie Stevens (Moloko, Sia, Jana Kirschner).

All-star team The Primals

redakce 11.02.2019

V půlce května můžeme vychutnat The Primals na jejich prvním tažení Evropou spolu s mexickým supportem Fumata a Terror Cósmico.

Hudební chuť Manchesteru

redakce 11.02.2019

Ke kapele spojující shoegaze, psychedelic rock a post punk neodmyslitelně patří potemnělá aura a odér cigaret.

Emo je mrtvé, ať žije emo

redakce 08.02.2019

Z Plzně přijede kapela kterou v rámci lineupu můžeme označit za matadory současné české scény.

Gospel of the narozeninový večer Kabinetu Múz

redakce 08.02.2019

Nová sestava a nové skladby Gospel of The Future. Událost jak pro pamětníky, tak pro prozatimní adepty řádu pomalého riffu.