Články / Recenze

Kořeny i zrcadlo (Protest the Hero)

Kořeny i zrcadlo (Protest the Hero)

Štěpán Sukdol | Články / Recenze | 09.07.2020

OHODNOŤTE DESKU

Kanadská metalová kapela Protest the Hero se na své páté studiovce vrací ke kořenům, ale nebojí se ani experimentovat. Jazyk lámající název alba Palimpsest označuje psací látku, ze které bylo původní písmo záměrně odstraněno. V tomto duchu se nese i několik skladeb, které se zvukově nejvíce podobají úplným začátkům skupiny. Ta jako by se vrátila zpět k materiálům z alb Kezia a Fortress a přistoupila k nim s novou invencí i vyzrálostí o patnáct let starších hudebníků.

Protest the Hero již tradičně reflektují a kritizují současné dění, tentokrát si na paškál vzali situaci ve Státech, kterou rozebírají z různých úhlů. Otvírák The Migrant Mother nahazuje palčivé téma amerického přístupu k migraci a pokrytectví potomků imigrantů, nepřátelských k dalším přistěhovalcům. „My sisters and brothers they hated so bad, To see me go west like someone gone mad.“ Nechybí ani ekologická náměty či pro skupinu obvyklý feminismus, stejně jako problematika původních obyvatel kontinentu, sexismus či podléhání propagandě a „whitewashingu“.

Deska vrcholí skladbou Rivet, která mapuje zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Ta se nese v odlehčeném až parodickém duchu, místy však působí mrazivě a výhružně. „All praise be to the new God who speaks so elegantly, who says America is not great, but it can be!“ křičí zpěvák Rody Walker, aby vzápětí v refrénu přidal „Let’s Make America Great Again!“, známý Trumpův volební slogan. Mottem celé nahrávky by pak mohla být věta „no country’s history is free from bullshit, but everyone seems so fucking proud“.

Palimpsest je velmi dobře poskládanou kritikou americké společnosti, která posluchače pobaví, ale ještě více ho ponoukne k zamyšlení. Zvukové nápady z kapelních počátků zde znějí méně syrově a o to propracovaněji, a Protest the Hero dokazují, že se zaslouženě řadí mezi nejvýznamnější progresivně metalové kapely současnosti.

Info

Protest the Hero – Palimpsest (Protest The Hero Inc., 2020)
album na Bandcampu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Nasaďte si anarchistické brýle a uvidíte svět jinak (Dvakrát sláva anarchismu)

prof. Neutrino 19.11.2022

Další kniha z nakladatelství Neklid, tentokrát práce Jamese. C. Scotta Dvakrát sláva anarchismu, která přináší jiný pohled na organizaci věcí.

Záhadný Bitcoin a průvodce světem krypta (Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti)

prof. Neutrino 27.10.2022

Kniha Dominika Stroukala a Jan Skalického o fenoménu alternativní decentralizované měny Bitcoin a dalších kryptopenězích budoucnosti.

Nový vesmír, nový zvuk (Snarky Puppy)

Karolina Veselá 15.10.2022

Snarky Puppy zahrají v říjnu hned dvakrát v Česku. Čtěte recenzi a vyražte na koncert. Nebo naopak!

Beznaděj svobodných otroků (Zeal & Ardor)

Daniel Šimáček 22.09.2022

Nová deska dává volnější průchod agresivitě, je vokálně expresivnější, jako by nezbývalo nic jiného, než se z krvavé historie i současnosti vyřvat.

Tak trochu jiné rádio (Gleb)

Veronika Viková 08.09.2022

Big Boy FM je v pořadí už třetím albem bratislavského rapera Gleba. Od jeho posledního alba Gauč Storytelling uplynuly tři roky.

Najít si svý místo (Anki)

Helena Domanská 06.09.2022

O čem Anki sní? Už nechce pracovat za kasou. V tracku Asian Dream líčí ponuré prostředí, nekonečné směny a dramatická setkání.

Kultura vydupaná ze země (Kartografie (Eko)systémů)

Jiří Přivřel 04.09.2022

Dobré zprávy z regionů. Víc než jen průvodce.

Otcovský vzor (Criminal II & III)

3DDI3 03.09.2022

Criminal II & III jsou o racionalizaci všeho, co většina lidí považuje za nenormální, až psychopatické.

... nikdy nevyjde z módy (Metronomy)

Jonáš Sudakov 01.09.2022

Hodinová štopáž, odkaz vecnosti kapely a farebnosť produkcie. Na novom albume to všetko škrtli výmenou za jednoduchosť a pomalosť.

S Viah tančíme

Emma Barickmanová 30.08.2022

Tam, kde bylo předtím extatické volání do noci, je nyní něco melancholičtějšího, ale zároveň hlubšího, vážnějšího a uvědomělejšího.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace