Články / Recenze

Kořeny i zrcadlo (Protest the Hero)

Kořeny i zrcadlo (Protest the Hero)

Štěpán Sukdol | Články / Recenze | 09.07.2020

OHODNOŤTE DESKU

Kanadská metalová kapela Protest the Hero se na své páté studiovce vrací ke kořenům, ale nebojí se ani experimentovat. Jazyk lámající název alba Palimpsest označuje psací látku, ze které bylo původní písmo záměrně odstraněno. V tomto duchu se nese i několik skladeb, které se zvukově nejvíce podobají úplným začátkům skupiny. Ta jako by se vrátila zpět k materiálům z alb Kezia a Fortress a přistoupila k nim s novou invencí i vyzrálostí o patnáct let starších hudebníků.

Protest the Hero již tradičně reflektují a kritizují současné dění, tentokrát si na paškál vzali situaci ve Státech, kterou rozebírají z různých úhlů. Otvírák The Migrant Mother nahazuje palčivé téma amerického přístupu k migraci a pokrytectví potomků imigrantů, nepřátelských k dalším přistěhovalcům. „My sisters and brothers they hated so bad, To see me go west like someone gone mad.“ Nechybí ani ekologická náměty či pro skupinu obvyklý feminismus, stejně jako problematika původních obyvatel kontinentu, sexismus či podléhání propagandě a „whitewashingu“.

Deska vrcholí skladbou Rivet, která mapuje zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Ta se nese v odlehčeném až parodickém duchu, místy však působí mrazivě a výhružně. „All praise be to the new God who speaks so elegantly, who says America is not great, but it can be!“ křičí zpěvák Rody Walker, aby vzápětí v refrénu přidal „Let’s Make America Great Again!“, známý Trumpův volební slogan. Mottem celé nahrávky by pak mohla být věta „no country’s history is free from bullshit, but everyone seems so fucking proud“.

Palimpsest je velmi dobře poskládanou kritikou americké společnosti, která posluchače pobaví, ale ještě více ho ponoukne k zamyšlení. Zvukové nápady z kapelních počátků zde znějí méně syrově a o to propracovaněji, a Protest the Hero dokazují, že se zaslouženě řadí mezi nejvýznamnější progresivně metalové kapely současnosti.

Info

Protest the Hero – Palimpsest (Protest The Hero Inc., 2020)
album na Bandcampu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Vedle mne jste všichni jenom básníci (Topinka vs. Rimbaud)

Valentýna Žišková 14.05.2021

Kniha představuje pozoruhodný případ díky své opoře v dobových textech a dokumentech i explicitně osobnímu a emocionálnímu pohledu na Rimabaudovu osobu.

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo.

Pornoučitelka a děti jako vězňové svých rodičů

Viktor Palák 13.05.2021

Smolný pich těží z pandemického období, během kterého byl natočen, nabízí ale víc než jen odraz neuróz, které tahle doba způsobila.

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská 10.05.2021

Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Akkamiau a ediakarská fauna

Petr Mareš 08.05.2021

Koncept nahrávky evokuje tzv. ediakarskou faunu – jednoduché tajemné organismy, které se v oceánech objevily zhruba před půlmiliardou let.

Pocit magie u ohně (Bios)

Richard Kutěj 07.05.2021

Zvuky a melodie stojí často na prazvláštně jednoduše pokroucených linkách, které se nesou jako klubko hadů, ze kterého neustále vykukuje jiná hlava.

Bolesť a radosť (Cassandra Jenkins)

Michal Mikuláš 03.05.2021

An Overview on Phenomenal Nature sa nepočúva ľahko. Autorka sa svojimi spoveďami odhaľuje tak veľmi, že človek sa až hanbí tej blízkosti.

Slova i varhany s vozembouchem (Petr Nikl & Miroslav Černý)

Adéla Polka 30.04.2021

Hudebníček evokuje představu zpěvníku pro děti. Jenže jedním z tvůrců této knihy s cédéčkem uvnitř je Petr Nikl a ten rozhodně netvoří výhradně pro dětské obecenstvo.

Tunelem do neznáma. Nebo do sebe. (The Bug & Dis Fig)

Václav Valtr 29.04.2021

Dis Fig na Blue odložila svůj producentský um a plně se oddala vokálům, které zde tvoří lyrickou plochu, organicky propojenou se zvukem Bugova apokalyptického dancehallu.

Potulky po americkom kontinente s Wild Pink

Michal Mikuláš 27.04.2021

Prichádzajú s albumom číslo tri, na ktorom nie je cítiť hektika života rockandrollových stars...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace