Články / Recenze

Krize středního věku a hledání svého já (Laura Jane Grace)

Krize středního věku a hledání svého já (Laura Jane Grace)

František Knuth | Články / Recenze | 28.12.2020

OHODNOŤTE DESKU

Laura Jane Grace vydává pod svým jménem v podstatě první sólovou desku. Jaká byla cesta od její domovské kapely, až do tohoto bodu? Od dob, kdy jsem poznal tvorbu Against Me! a stal se jejich fanouškem, prošli několika obměnami. Z anarchopunkové kapely se stala kapela rocková, z původní sestavy zůstali v kapele pouze James Bowman a Laura Jane Grace, nutno však říci, že přirozenost s jakou se Against Me! proměňovali, by jim mohla spoustu kapel závidět. V roce 2008 vydala Laura Jane Grace, ještě pod svým rodným jménem Tom Gabel, své první sólové EP Heart Burns, které předznamenávalo její budoucí sólovou tvorbu. Celá nahrávka je postavená převážně jen na zpěvu, kytaře a jednoduché rytmice. K čemuž se Laura vrací i na její nejnovější desce Stay Alive.

Dva roky uběhly od posledního vydaného alba Bought to Rot, které Laura nahrála s kapelou The Devouring Mothers, a tak se nejednalo o čistě sólovou desku. Nejnovější počin Stay Alive je až na pár výjimek v podstatě folkovou deskou. Krize středního věku, deprese, hledání svého já. Témata, která nejsou na folkové scéně žádnou novinkou, nás provází prakticky celou nahrávkou.

Against Me! nahrávali vcelku pravidelně na každé své album minimálně jednu baladu, která mnohdy patřila k těm nejsilnějším písním na desce. Při poslechu Stay Alive se však nemohu ubránit pocit, že pokud je deska plná balad, jejichž téma se v podstatě opakuje, mohou i hluboké texty ztratit na síle.

Na nejnovější nahrávce Laury Jane Grace lze najít několik záblesků minulosti. Píseň Hanging Tree je klasickým naštvaným protestsongem, i když tak podle atmosféry nemusí působit. Text je jasný a nekompromisní:

God is good and God is great
Now get the fuck out of the USA
Christ like the American way,
A burning crucifix and a hanging tree.

Kdyby měla skladba SuperNatural Possesion trochu jiné aranže, v klidu by zapadla do diskografie Against Me!. Stejně tak se Grace vzdává folkového hávu u písně So Long, Farewell, Auf Wiedersehen, Fuck Off, který výrazně připomíná scénu okolo Dead To Me a podobných kapel ze San Francisca. Za zmínku stojí i fakt, že celou desku produkoval Steve Albini.

Největší dojmy ve mně však zanechala možná nejméně nápadná skladba na celé desce. Mountain Song, který na první poslech nepůsobí nijak depresivně, se po více přehráních jeví jako jedna z nejsilnějších písní celého alba. Z poměrně jednoduché a veselé melodie vyčnívá text, který je jejím pravým opakem.

I přesto, že jsem čekal od první opravdu sólové desky Laury Jane Grace o trochu víc, byla by škoda, kdyby ušla vaší pozornosti. Možná i díky této desce dojdete k útěše, že na pocity, které se při všech lockdownech a karanténách derou na povrch, nejste sami.

We’re all fucked up
but we’re alive.

A o to jde především.

Info

Laura Jane Grace – Stay Alive (Polyvinyl, 2020)
Bandcamp interpretky

foto © Alexa Viscius

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soundtrack ke vzpomínkám na dětství (David Boulter)

Jiří Přivřel 20.01.2021

Tindersticks v pražské Lucerně a raná devadesátá. Gentleman s krásnou dívkou, v pozadí panorama Hradčan. The heart rules the head.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Ani si, neumíš představit, kolikrát jsem zemřel, než jsem to dokončil (Martin Zet)

Zuzana Krišková 08.01.2021

Výstava, která završuje několikaletou práci Martina Zeta zabývající se dílem svého otce, věrného komunisty a prominentního sochaře minulého režimu Miloše Zeta očima Zuzany Kriškové.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Naléhavost, která neotráví (Jehnny Beth)

Aneta Martínková, Jana Michalcová 06.01.2021

Punková ženská čtyřka Savages oslnila svět dvěma deskami a aktuálně hibernuje, jejich frontwoman Jehnny Beth se ale rozhodla vydat na sólovou dráhu. Duel.

Dávka disharmonickej meditácie (Caitlin Pasko)

Kristína Valachová 31.12.2020

Keby existovalo zosobnenie krehkosti, Caitlin Pasko by bola nielen jej verným predstaviteľom, ale i protikladom.

Balansovanie medzi podareným a nepodareným (Toello)

Jonáš Sudakov 30.12.2020

Vplyvy alternatívneho rocku, popu a rapu sú tu stále, aj keď teraz v trochu iných pomeroch.

Nejasné osudy (Vybledlá krajina s kopci)

Anna Valentová 29.12.2020

Držitel Nobelovy ceny za literaturu halí svoje prózy halí do tajemného a všudypřítomného oparu, který skrývá nejasné osudy protagonistů.

Nevyhnutelná změna podle Metz

Filip Zrno 26.12.2020

Ozvěny Fugazi, Jesus Lizard, Shellac či Arab on Radar se nesly celou deskou a přímočarost, agresivita a živelnost k Metz patří.

Zdravý rozum (Batman: Bílý rytíř)

3DDI3 26.12.2020

Sociální sonda do duše města v některých ohledech připomíná seriálovou Špínu Baltimoru nebo Dům z karet.

Ztráty a návraty Michala Prokopa

Jiří Vladimír Matýsek 25.12.2020

Vydavatelství Galén pokračuje v rozšiřování své řady knižních rozmluv s osobnostmi českého bigbítu.

Šťastné a veselé? Hlavně klidné (Low)

Jiří Přivřel 24.12.2020

A co o Vánocích posloucháte vy?