Články / Recenze

Kroky nocí (Paramount Styles)

Kroky nocí (Paramount Styles)

Michal Smrčina | Články / Recenze | 31.10.2017

Scott McCloud (neplést s dalším jmenovcem, americkým teoretikem komiksu), který začátkem listopadu oslaví padesátku, se může pochlubit dlouhou hudební kariérou, během které vydal řadu památných zářezů. Paramount Styles se v porovnání se Soulside či Girls Against Boys pohybují v  klidnějších písňových polohách, jimž neschází naléhavost ani prostota výpovědi.

Letošní Distant Karma je třetí nahrávkou Paramount Styles, i když od prvotiny Failure American Style uplynulo dlouhých devět let. Vzhledem k vytíženosti členů nebylo kam spěchat, uvolněné, pomalu odkapávající atmosféře kapely by to neslušelo. A když mluvíme o pomalosti, je třeba druhým dechem dodat, že nejde o unylost. Každodennost je tu přeleštěna do nezvykle přitažlivých podob, ostatně i název Paramount Styles má odkazovat ke zlatavému oparu klasické kinoznělky a nostalgicky utěšených časů tradičních biografů. Skoropadesátník má nárok rekapitulovat, ale tak si počínal i na předchozích albech. Divokých let si užil dost, co s nimi teď?


Úvodní Someone Else’s Playground předestírá nahořklou i vitální náladu, jako jemné změny nespavé mysli o páté ráno. Zpěvákův šeptavý, tlumený zpěv, akusticky vyvážené a silné, byť jednoduché motivy. „Velvetovitost“, uvolněnost, nenucené houpání písní. Nenápadné texty spolu s melodií plíživě pronikají do podvědomí, i přes jistou banálnost: „Life is a turnstile, life is a stage/ Life is a cage, I don´t care, I don´t mind.“ Říznější titulní song nabere na tempu, ale z řady vybočí a strhne až Inflatable Unicorns. Opakující se riff graduje, potemnělé krajiny se míhají v nejasném vyprávění: „We rise together, all alone/ You and I riding inflatable unicorns through the storms of wall streets.“ Svébytný je i sedmý track Criminal Vibe, když hrubá distorze doprovází pouliční drama: „Nowhere is safe/ Do you like it/ There´s a criminal vibe“. Speak American si říká o whisky a pekelný oheň, aby s Coast Thru Life přišlo zklidnění za pomoci refrénu s piánem. A jak to začalo, tak to smířlivě, ale sebejistě končí s How It Started, potřeba ohlížet se, tu jde ruku v ruce se schopností jít dál: „Yeah how it started, leave it all behind.“

Distant Karma je albem, co lze snadno minout, ale které se postupně dostává pod kůži, napadá mentalitu posluchače a vede dál k dalším poslechům a vrstvícím se prožitkům. Jen nečekat zběsilou jízdu, spíše táhlé kroky nocí před rozbřeskem a promáčené boty.

Info

Paramount Styles - Distant Karma (Silver Rocket, 2017)
www.facebook.com/ParamountStyles

Live: Scott McCloud’s 50th Birthday Bash:
Girls Against Boys
Soulside
Paramount Styles (full band)

... plus další překvapení (TBA)
5. listopadu 2017 Lucerna Music Bar, Praha
www.musicbar.cz
www.silver-rocket.org
www.scrapesound.org

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pohyby ledu, součást větší hry

prof. Neutrino 14.03.2020

Do Gravensteenova románu je absorbována většina atributů současné literatury – záhadná vražda, detektivní zápletka, prostředí investigativní žurnalistiky, manipulace s fakty.

Došla vodka, došla kola, zůstává blues (Streichl)

Jiří Vladimír Matýsek 13.03.2020

Ostravský bard, který dokázal do svých textů otisknout onu bluesovou náladu, opravdovost a zkušenost nelehkého života.

Reflexe dnešní doby (DJ Shadow)

Dominik Polívka 01.03.2020

Our Pathetic Age není nijak průlomové album, je však precizně poskládané, osobité a věrně zachycuje současnost co do zvuku i textu.

Making me sparkle (Blue Hawaii)

Karolina Veselá 23.02.2020

Nostalgicky se vracejí k hudbě svého mládí, a tak něžné a snové vokální party podkládají tranceovými a garageovými beaty.

Trefa do černého (Punisher MAX 2: Bullseye)

3DDI3 22.02.2020

Bullseye je díl, ve kterém Aaron malinko ustoupil od akce a přidal na psychologické hutnosti. Celek připomíná střet kladiva s trhavinou.

Vesmír ľudskej mysle (Pandorama)

Milan Hrbek 26.01.2020

Rozbiehajúci sa label Tabačka records z Košíc priniesol na slovenskú hudobnú scénu vskutku originálne a netradičné zjavy...

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Jaroslav Myšák 12.01.2020

808 State jsou na nové desce jednoznačně jistější v dříve prozkoumaných oblastech. Skladby, které nevybočují ze zavedených postupů, mají na desce kvalitativně navrch.

Agresívnejší, prieraznejší (Flash the Readies)

Radoslav Lakoštík 04.01.2020

Duna je neskrývane druhým postrockovým albumom skupiny Flash the Readies, ktorá si prešla za svoju existenciu zaujímavým vývojom.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Tři metry nad zemí (Kult: Vlasta Třešňák)

Akana 02.01.2020

Málokdo asi bude zpochybňovat, že jeho Zeměměřič je jednou z nejoriginálnějších a nejryzejších nahrávek našeho před- i porevolučního folku. Kult, texty z tištěného Full Moonu, to nej online.

Posmutnělý, ale konstruktivní (Pan American)

Tomáš Kouřil 29.12.2019

Diskografie Pan American je někde v půli mezi kytarovými mágy Labraford a téměř čistě ambientní dvojicí Anjou, v níž Marc Nelson také působí.