Články / Recenze

Kupředu krokem zpět (Lael Neale)

Kupředu krokem zpět (Lael Neale)

Veronika Jastrzembská | Články / Recenze | 22.04.2021

Lael Neale je americká folk-popová zpěvačka, původem z Virginie. Zde na venkově strávila celé dětství, později se přestěhovala do LA, které ji otevřelo cestu do hudebního světa a kde také vzniklo její druhé album Acquainted with Night. Ve snaze zachytit co nejautentičtější, surovou hudbu spolupracovala s nesčetnou řadou hudebníků a nahrávacích studií, ale vždy ji nakonec odradilo, jak písně, původně plné vitality, vrstvením kytary, bubnů a varhan zaplavují člověka tíhou. Chtěla udělat něco jednoduchého a prostého, čím by se nejvíce přiblížila živému výstupu.

K tvorbě nových skladeb ji inspiroval zpěvák a producent Guy Blakeslee, se kterým sdílela lásku k jemné, intimní, ovšem zároveň neupravené, nezkrášlené hudbě. A nesmíme zapomenout na její objev elektronického omnichordu – jeho plný varhanní zvuk a tlumená monotónní "plechová" rytmická stopa spolu s pronikavým hlasem zpěvačky posluchače dostávají do jiného časoprostoru. Vše je navíc podtrženo bzučením kazeťáku, které dodává retro nádech. Neale klade důraz na sdělení, proto celé album provází kontrast mezi tichým instrumentálním podkladem téměř bez basové linky a výrazným, čistým zpěvem.

Texty jsou místy velmi jednoduché, stručné, se snahou věci vylíčit napřímo, viz třeba opakující se naléhavý refrén „What will I do? Who will I be?“ v písni White Wings. Na druhou stranu jsou její texty velmi poetické, je z nich cítit melancholie a nostalgie. Dotýkají se témat jako izolace, smrtelnost, ale i například touha a naděje, jako je tomu ve For No One for Now, kde je vyhlídka lepší budoucnosti přirovnávána k malému paprsku světla pronikajícího ulicí. Album začíná jedinou kytarovou písní Blue Vein a dokonale nás naladí na poklidnou vlnu sépiové nálady, stačí jen nechat se unášet intimním světem Lael Neale. Píseň Let Me Live by the Side of the Road má díky omnichordu až církevní nádech, naopak v Every Stars Shivers in the Dark tóny stejného nástroje zase připomínají ony zářící hvězdy na obloze.

Celé album bylo nahráno na čtyřstopý kazetový magnetofon, ale i když má tento způsob snímání značně omezené možnosti, výsledek dokáže zapůsobit plností zvuku a až orchestrálním dojmem. A i přestože jsou zde malé nedokonalosti, vzniklé snahou nahrát vše na jeden „take“, zapadají do minimalistického konceptu a posluchač tak může slyšet něco opravdu jedinečného v té nejpřirozenější formě.

Info

Lael Neale – Acquainted with Night (Sub Pop, 2021)
Bandcamp interpretky

foto © Guy Blakeslee

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Plamen jako testament (Leonard Cohen)

Jiří Vladimír Matýsek 12.10.2021

Než v roce 2016 ve dvaaosmdesáti letech zemřel, stačil dokončit poslední album You Want It Darker a připravit základ svého básnického testamentu.

Naděje je zpátky ve hře (Low)

Jiří Přivřel 07.10.2021

Na třinácté řadovce Hey What od Low mezi písněmi probíjí vysoké napětí. A pak že prý manželství po letech ztrácí jiskru...

Pohled přes negativ Deafheaven

Jiří Procházka 05.10.2021

Kromě poetických textů zahalených v oparu neotřelých metafor zůstal rukopis Deafheaven patrný i v líbivě sladkobolných melodiích a dynamickém vývoji skladeb.

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace