Zprávy / Úplňkové

Květy v květu: Martin E. Kyšperský a nový XPLAYMIX

redakce | Zprávy / Úplňkové | 04.08.2015

Až bude jednou někdo psát knihu o kulturní historii Brna, bude v ní určitě minimálně jedna kapitola věnovaná tamní hudební scéně. Těžko u nás najdete druhé město, které by bylo na hudební mapě Česka zapsáno tak výrazně, byť taková Ostrava, Tábor nebo třeba Plzeň by v tomto pomyslném klání nedopadly úplně nejhůř. Do jihomoravské metropole jsme několikrát zavítali i prostřednictvím našich podcastů, naposledy před 14 dny, kdy se vám svým mixem představil techno DJ Nois. Nejznámějším brněnským hudebním exportem jsou ovšem tamní alternativní kapely a v jedné z nich působí i autor našeho nejnovějšího podcastu.

Martin Evžen Kyšperský je nejen zakládajícím, ale i služebně nejstarším členem skupiny Květy, kterou kromě něj tvoří bubeník a multiinstrumentalista Aleš Pilgr, baskytarista Ondřej Čech a houslista Albert Novák. Květy fungují od roku 2000, jejich současná podoba se ale postupně vytříbila až koncem první dekády druhého tisíciletí. Tehdy vznikla albová trilogie Kocourek a horečka (2006), Střela zastavená v jantaru (2007) a Myjau (2009), která kapelu etablovala na tuzemské alternativní scéně a přinesla jí nemalou přízeň kritiků i publika. V dalším desetiletí následovaly desky V čajové konvici (2010), Bílé včely (2012) a v letošním roce zatím poslední Miláček slunce.


Pavel Klusák nazval Kyšperského převozníkem mezi starší a mladší generací hudebníků. Narážel tak na účast Květů v řadě projektů coververzí, které v poslední době přišly do módy. Ono převoznictví se dá ale vztáhnout i na zvýšenou vnímavost, se kterou Kyšperský nasává hudební vlivy ze svého okolí a následně je - obohacené o vlastní zkušenost - pouští zpátky do světa prostřednictvím své tvorby. Jeho písňové texty jsou plné básnických obrazů, které zprostředkovávají vidění světa oné zvláštně vykořeněné generace, která prožila dospívání na přelomu 80. a 90. let - ani Husákových, ale ani Klausových dětí.

Stejně převoznický je i Kyšperského podcast. Při jeho tvorbě se příliš neohlížel na datum vzniku té které skladby, stejně jako se nestaral o jejich smíchání do jednoho celku. Až na výjimky tak jednotlivé položky podcastu oddělují pauzy, jako tomu bylo při poslechu kompilací, které jsme si dříve nahrávali na prázdné kazety z rádia. Žánrový rozptyl této mixtape sahá od osobitých písničkářů po aktuální hvězdy alternativní elektroniky. Česká scéna je zastoupena mj. demonahrávkou Kyšperského vlastní písně Chobotnice, ale i prastarou skladbou skupiny Olympic. Podcast vychází při příležitosti konání 4. ročníku festivalu v rumunském Banátu, kterého se letos kromě kapel jako Zuby nehty, Divokej Bill, Vložte kočku nebo Švihadlo zúčastní i Květy.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon #116: Vzpomínky na alternativní národ

redakce 01.12.2020

Poslední vydání magazínu Full Moon v roce 2020 patří nejen novému albu The Smashing Pumpkins, ale také celému alternativnímu rocku jedné přelomové dekády.

Mooncloud #49: Fvck_Kvlt

redakce 14.11.2020

Fvck_Kvlt sestavil mix oblíbených písní, tedy krasojízdu od hardcorových sypaček až k rapovým hvězdám.

Vánoce s Full Moonem - dva velké balíčky plné dárků!

redakce 11.11.2020

Prodloužit si předplatné a vyřešit vánoční dárky jedním kliknutím? Ano, prosím! Máme dva velké vánoční balíčky.

Full Moon Coffee tentokrát z Nikaraguy

redakce 11.11.2020

Nikaragua ve zpracování kávy patří mezi špičku. Káva Montezumba z regionu Mozonte tentokrát uvnitř každého balíčku Full Moon Coffee.

Full Moon #115 na Spotify

redakce 09.11.2020

Full Moon playlist aneb hudební ochutnávky z aktuálního čísla, které věnujeme Lence Dusilové.

Full Moon #115 – Jako nezkrocená Řeka

redakce 02.11.2020

Řeka je bujná, příjemná i mrazivá, má mnoho tváří a, podobně jako Lenka sama, zůstává nezkrocená. Full Moon #115 a Lenka Dusilová.

Říjnové novinky na portále XPlaylist

redakce 13.10.2020

Říjnové hlasování patří kultovnímu osmdesátkovému metalu. Která kapela podle vás tenkrát vládla? Byli to Slayer, Iron Maiden, Judas Priest, Metallica, Anthrax nebo Megadeath?

Full Moon #114 na Spotify

redakce 11.10.2020

V hlavní roli tentokrát nestojí žádné konkrétní jméno, ale samotné spojení hudby a technologie, tedy i Spotify.

Full Moon #114 – Technologie v hlavní roli

redakce 01.10.2020

V hlavní roli tentokrát nestojí žádné konkrétní jméno, ale samotné spojení hudby a technologie, které je stejně staré jako touha člověka po hudební produkci.

Soundtrack: Uprostřed příběhu (Michal Pařízek)

redakce 15.09.2020

U příležitosti desátého výročí založení magazínu Full Moon vychází kniha Michala Pařízka Uprostřed příběhu. Dejte si soundtrack ke knize.