Články / Offtopic / / Komix

Lajdák. Blbec a lajdák. (Punisher MAX: Barracuda)

Lajdák. Blbec a lajdák. (Punisher MAX: Barracuda)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 27.04.2014

Neexistuje nic jako „zbytečné násilí.“ Každé násilí má svůj smysl. Když vás dvou a půlmetrové černé hovado nacpe do kufru nebo vás předhodí žralokům, bez násilí se prostě neobejdete. Frank Castle alias Punisher udělal tu fatální chybu, že opustil útulné bezpečí New Yorku a vydal se za prací na jih do Miami… kde na něj číhá Barracuda. A začínalo to přitom tak rutinně.

V Punisherově hledáčku se netradičně ocitá na první pohled běžná obchodní společnost. Na pohled druhý se korporace Dynaco jeví jako mafiánská struktura a kráčí těsně na hraně legální živnosti, často i za ní. Dochází v ní k mocenskému boji, kdy jeden z příslovečných synů zatouží nejen po místě vrchního velitele, ale i po jeho sličné, mladé a věčně nadržené manželce Alice. Situace je samozřejmě drobet komplikovanější a stabilní asi jako časovaná bomba. Linie oblíbeného likvidátora si jede svoje a je až překvapivé, k jak malé interakci mezi ním a dalšími hlavními postavami dochází. Je zkrátka pozadu, dokonce to v jednu chvíli čtenáři přizná. Jde asi o největší zádrhel v jinak slušně fungující příběhové lince.

Garth Ennis (Preacher: Kazatel) řadu MAX opatřil spíše vážnou, realistickou atmosférou, plnou zabíjení a smrti. Když už došlo na humor, byl černý jako… Barracuda a stávalo se tak sporadicky. Šestý kousek v sérii je světlou výjimkou a patří k nejveselejším, protože o legraci a vtipné hlášky tady opravdu není nouze. Vedlejší, převážně šoustací linie pravda nepatří k nejlepším. Burzovní machinace a podvody s věřiteli nejsou tak výživné jako přímočaré zlo gangů, nad vodou ji drží jen slušné množství zvratů a dokonale tvarované rtíky hlavní femme fatale. Chybí hlubší poselství, snad až jen na klasickou poučku o tom, že neuspokojená ženská je jako bílý žralok.

Castle si vybírá špatné období a skrze černé rámečky si prorocky sype popel na hlavu za chyby, které se před námi rozprostírají na dalších stranách. Totální selhání v plánování i v celkovém podcenění situace se mu krutě vymstí při konfrontaci s Barracudou, ze kterého se vyklube jeden z nejzábavnějších psychopatů celého Punisherova univerza. Obrovský černoch, který Dynaco zbavuje problémů, je veselý optimista, levačkou louská lebky hispánským věřitelům a obvykle si u toho prozpěvuje nějakou přisprostlou odrhovačku. Pěstní souboj, ke kterému dojde, patří k vrcholům knihy. Silová rvačka dvou nezmarů eskaluje do neuvěřitelně přepálených výšin, až připomíná úchylnou variaci na taškařice Toma & Jerryho – v dobrém. Odlehčenější atmosféru má na svědomí i kresba Gorana Parlova, chorvatského kreslíře, jehož expresivní styl je nečekanou změnou po brutálních, hyperrealistických kresbách Leandra Fernandeze, který má na svědomí ilustrace většiny dílů série MAX.

Punisher: Barracuda je spíše milým osvěžením než zásadním počinem série o temné očistě světa od podvratných živlů. Přivádí ale na scénu jednoho z nejultimátnějších protivníků. Závěrečná jatka ukazují, že i když Frank Castle jede na půl plynu, pořád to znamená krvavý oceán. V roce 2012 vydal BB/Art v povedeném překladu Richarda Podaného.

Info

Garth Ennis, Goran Parlov - Punisher MAX: Barracuda (Punisher Max 6: Barracuda)
BB/Art, 2012

http://www.bbart.cz/katalog.asp?id=2736

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 07.02.2021

Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Božské tělo (Wonder Woman: Tělo)

3DDI3 30.01.2021

Naivní a mizerně zrežírovaný příběh plný nelogických zvratů a děsivých poselství mohl naznačovat, že komiksový předobraz taky za moc nestojí. Není to tak.

Smrt jí sluší (Fatale: Proklít démona)

3DDI3 23.01.2021

Mystická noirová série o nesmrtelné krásce Josephine se schopností svést jakéhokoliv muže dospěla do svého konce.

Lež má krátké nožičky (Doctor Strange: Bůh magie)

3DDI3 05.01.2021

Úvahy o vlastní neschopnosti, ztráta prestiže i sebeobelhávání jsou témata v komiksu, jako je Doctor Strange, dosud neprozkoumaná.

Pohlédnout stáří do tváře (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat do minulosti)

3DDI3 19.12.2020

Svazek Návrat do minulosti je nostalgickou vzpomínkou na zlaté časy Marvelu i ostrou kritikou zkratkovitých moderních řešení.

Anarchistická cynická groteska (Tankerka)

Martin Šinkovský 12.12.2020

Okamžitě bylo jasné, že oba tvůrci kašlou na všechny zavedené postupy a svým subverzivním stylem nekompromisně tlačí Tankerku ke kultovnímu statusu.

Demokracie je cestou k diktatuře (Steve Rogers: Captain America: Budování impéria)

3DDI3 05.12.2020

V období nejistoty se lidé chtějí o někoho opřít. Kdo může být lepší než válečný veterán, člověk, jehož morální integrita je bez poskvrnky?

Dvanáctá hodina odbila (Hodiny posledního soudu)

3DDI3 28.11.2020

Lidstvo decimuje světová pandemie, ekonomika se krutě propadá. Živelné pohromy ničí majetky, berou životy, demonstrace jsou na denním pořádku a na Středním východě stále zuří války.

Sbohem, Franku... (Punisher: Bez domova)

3DDI3 19.11.2020

Až nečekaně civilní a minimalistické finále se vyznačuje pomalým budováním ztracené zabijácké reputace, využívaje klasickou strukturu boxerského filmu.

Hrdina s fakt velkým mečem (Berserk)

Martin Šinkovský 07.11.2020

Autor mangy Kentaró Miura vyryl mohutnou brázdu do dějin komiksu, kterou jsme mohli znát jen z originálu či televizního seriálového zpracování z 90. let.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace