Články / Offtopic / / Komix

Lajdák. Blbec a lajdák. (Punisher MAX: Barracuda)

Lajdák. Blbec a lajdák. (Punisher MAX: Barracuda)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 27.04.2014

Neexistuje nic jako „zbytečné násilí.“ Každé násilí má svůj smysl. Když vás dvou a půlmetrové černé hovado nacpe do kufru nebo vás předhodí žralokům, bez násilí se prostě neobejdete. Frank Castle alias Punisher udělal tu fatální chybu, že opustil útulné bezpečí New Yorku a vydal se za prací na jih do Miami… kde na něj číhá Barracuda. A začínalo to přitom tak rutinně.

V Punisherově hledáčku se netradičně ocitá na první pohled běžná obchodní společnost. Na pohled druhý se korporace Dynaco jeví jako mafiánská struktura a kráčí těsně na hraně legální živnosti, často i za ní. Dochází v ní k mocenskému boji, kdy jeden z příslovečných synů zatouží nejen po místě vrchního velitele, ale i po jeho sličné, mladé a věčně nadržené manželce Alice. Situace je samozřejmě drobet komplikovanější a stabilní asi jako časovaná bomba. Linie oblíbeného likvidátora si jede svoje a je až překvapivé, k jak malé interakci mezi ním a dalšími hlavními postavami dochází. Je zkrátka pozadu, dokonce to v jednu chvíli čtenáři přizná. Jde asi o největší zádrhel v jinak slušně fungující příběhové lince.

Garth Ennis (Preacher: Kazatel) řadu MAX opatřil spíše vážnou, realistickou atmosférou, plnou zabíjení a smrti. Když už došlo na humor, byl černý jako… Barracuda a stávalo se tak sporadicky. Šestý kousek v sérii je světlou výjimkou a patří k nejveselejším, protože o legraci a vtipné hlášky tady opravdu není nouze. Vedlejší, převážně šoustací linie pravda nepatří k nejlepším. Burzovní machinace a podvody s věřiteli nejsou tak výživné jako přímočaré zlo gangů, nad vodou ji drží jen slušné množství zvratů a dokonale tvarované rtíky hlavní femme fatale. Chybí hlubší poselství, snad až jen na klasickou poučku o tom, že neuspokojená ženská je jako bílý žralok.

Castle si vybírá špatné období a skrze černé rámečky si prorocky sype popel na hlavu za chyby, které se před námi rozprostírají na dalších stranách. Totální selhání v plánování i v celkovém podcenění situace se mu krutě vymstí při konfrontaci s Barracudou, ze kterého se vyklube jeden z nejzábavnějších psychopatů celého Punisherova univerza. Obrovský černoch, který Dynaco zbavuje problémů, je veselý optimista, levačkou louská lebky hispánským věřitelům a obvykle si u toho prozpěvuje nějakou přisprostlou odrhovačku. Pěstní souboj, ke kterému dojde, patří k vrcholům knihy. Silová rvačka dvou nezmarů eskaluje do neuvěřitelně přepálených výšin, až připomíná úchylnou variaci na taškařice Toma & Jerryho – v dobrém. Odlehčenější atmosféru má na svědomí i kresba Gorana Parlova, chorvatského kreslíře, jehož expresivní styl je nečekanou změnou po brutálních, hyperrealistických kresbách Leandra Fernandeze, který má na svědomí ilustrace většiny dílů série MAX.

Punisher: Barracuda je spíše milým osvěžením než zásadním počinem série o temné očistě světa od podvratných živlů. Přivádí ale na scénu jednoho z nejultimátnějších protivníků. Závěrečná jatka ukazují, že i když Frank Castle jede na půl plynu, pořád to znamená krvavý oceán. V roce 2012 vydal BB/Art v povedeném překladu Richarda Podaného.

Info

Garth Ennis, Goran Parlov - Punisher MAX: Barracuda (Punisher Max 6: Barracuda)
BB/Art, 2012

http://www.bbart.cz/katalog.asp?id=2736

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský 18.04.2021

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 28.03.2021

Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy.

Galactus symbolický (Silver Surfer: Podobenství)

3DDI3 17.03.2021

Hlavním tahákem díla je bezpochyby Moebiova kresba. Sám Giraud přiznal, že kresba Silver Surfera pro něj byla velkou výzvou.

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 07.02.2021

Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Božské tělo (Wonder Woman: Tělo)

3DDI3 30.01.2021

Naivní a mizerně zrežírovaný příběh plný nelogických zvratů a děsivých poselství mohl naznačovat, že komiksový předobraz taky za moc nestojí. Není to tak.

Smrt jí sluší (Fatale: Proklít démona)

3DDI3 23.01.2021

Mystická noirová série o nesmrtelné krásce Josephine se schopností svést jakéhokoliv muže dospěla do svého konce.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace