Články / Recenze

Lana Del Rey a divoká, hladová srdce

Lana Del Rey a divoká, hladová srdce

Tomáš Kouřil | Články / Recenze | 20.04.2021

OHODNOŤTE DESKU

Po úspěšném Norman Fucking Rockwell! přichází minstrelka amerického snu Lana Del Rey s ještě úsporněji laděným albem, na němž předkládá intimní, klidné a místy zcela minimalistické písně.

Reflektuje v nich, jak jí sláva proměnila život, vyjmenovává dávné kamarády a jako vždy nás bere na projížďku po Spojených státech a zároveň po vlastních vzpomínkách. Opět zavítáme do Los Angeles na známý Sunset Boulevard, do Brentwood Marketu, kam chodí bosá nakupovat, do Lincolnu v Nebrasce, anebo do Tulsy v Oklahomě, odkud pocházel jeden z jejích partnerů. Octneme se i na místě, kde se dobře situovaní Američané schází po golfu u lahve bourbonu – v country klubech, nad nimiž se ovšem vznáší zlověstné chemtrails. Del Rey tu v šikovné zkratce, která dala jméno celé desce, vystihla obavy a deziluzi ze vzrůstající popularity konspiračních teorií a potažmo i názorového rozdělení své země.

Ze vzpomínek na navštívená místa, minulé partnery a kamarády je sice možné snad donekonečna těžit další a další motivy a vzpomínky, z nichž zpěvačka svými melancholickými songy dělá věčné pomníčky, otázkou je, jak moc to stále funguje.

První čtyři skladby včetně titulní Chemtrails Over the Country Club jsou velmi jemné a v detailu nápadité písně, v nichž se projevuje textařský talent a cit pro zprvu nenápadné melodie, co zůstávají silné i s dalšími poslechy. Del Rey tu ukazuje, že vedle osudové a teatrální Miss America, jak sama sebe nazvala v jedné dávné písni, umí být i mnohem skromnější písničkářkou, která dovede zaujmout jen pár tóny. Na Chemtrails se střídají velmi civilní, skoro až volné řeči blížící se pasáže, s křišťálově čistým, zasněným zpěvem. S oběma těmito polohami si zpěvačka pohrává už od prvních desek, ale až na Norman Fucking Rockwell!, a zejména zde, na nové desce, mizí mnoho z dřívější velkolepé stylizace a veškerá pozornost se upíná jen na vokál.

I tentokrát nám Del Rey dopřeje silný song, byť pouze jedinkrát. Wild at Heart a jeho omamný refrén vyvolávající tolik chtěné mrazení v zádech zní jako píseň z geniální desky Ultraviolence. Bohužel, po tomto kusu upadá album do obtížně zapamatovatelného průměru, z něhož vystoupí až závěrečný cover For Free od Joni Mitchell.

Hlad nekriticky nadšených fanoušků je možná utišen, těm ostatním pro udržení obrazu geniální umělkyně nezbývá než se v tvorbě Lany Del Rey ohlížet do minulosti.

Info

Lana Del Rey – Chemtrails Over the Country Club (Interscope | Polydor, 2021)
web interpretky

foto © Mat Hayward

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jiskra nostalgie (Crywank)

Veronika Tichá 23.11.2021

Crywank mohou působit písničkářsky nebo folkově, sami se ale tomuto označení vždycky bránili.

Napíšu tobě, ty zas mi (Gudrun Gut + Mabe Fratti)

Richard Kutěj 04.11.2021

Gudrun Gut a Mabe Fratti vytvořily svébytný mix experimentální elektroniky, ambientu a klubových vlivů.

Plamen jako testament (Leonard Cohen)

Jiří Vladimír Matýsek 12.10.2021

Než v roce 2016 ve dvaaosmdesáti letech zemřel, stačil dokončit poslední album You Want It Darker a připravit základ svého básnického testamentu.

Naděje je zpátky ve hře (Low)

Jiří Přivřel 07.10.2021

Na třinácté řadovce Hey What od Low mezi písněmi probíjí vysoké napětí. A pak že prý manželství po letech ztrácí jiskru...

Pohled přes negativ Deafheaven

Jiří Procházka 05.10.2021

Kromě poetických textů zahalených v oparu neotřelých metafor zůstal rukopis Deafheaven patrný i v líbivě sladkobolných melodiích a dynamickém vývoji skladeb.

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace