Články / Recenze

Lana Del Rey a divoká, hladová srdce

Lana Del Rey a divoká, hladová srdce

Tomáš Kouřil | Články / Recenze | 20.04.2021

OHODNOŤTE DESKU

Po úspěšném Norman Fucking Rockwell! přichází minstrelka amerického snu Lana Del Rey s ještě úsporněji laděným albem, na němž předkládá intimní, klidné a místy zcela minimalistické písně.

Reflektuje v nich, jak jí sláva proměnila život, vyjmenovává dávné kamarády a jako vždy nás bere na projížďku po Spojených státech a zároveň po vlastních vzpomínkách. Opět zavítáme do Los Angeles na známý Sunset Boulevard, do Brentwood Marketu, kam chodí bosá nakupovat, do Lincolnu v Nebrasce, anebo do Tulsy v Oklahomě, odkud pocházel jeden z jejích partnerů. Octneme se i na místě, kde se dobře situovaní Američané schází po golfu u lahve bourbonu – v country klubech, nad nimiž se ovšem vznáší zlověstné chemtrails. Del Rey tu v šikovné zkratce, která dala jméno celé desce, vystihla obavy a deziluzi ze vzrůstající popularity konspiračních teorií a potažmo i názorového rozdělení své země.

Ze vzpomínek na navštívená místa, minulé partnery a kamarády je sice možné snad donekonečna těžit další a další motivy a vzpomínky, z nichž zpěvačka svými melancholickými songy dělá věčné pomníčky, otázkou je, jak moc to stále funguje.

První čtyři skladby včetně titulní Chemtrails Over the Country Club jsou velmi jemné a v detailu nápadité písně, v nichž se projevuje textařský talent a cit pro zprvu nenápadné melodie, co zůstávají silné i s dalšími poslechy. Del Rey tu ukazuje, že vedle osudové a teatrální Miss America, jak sama sebe nazvala v jedné dávné písni, umí být i mnohem skromnější písničkářkou, která dovede zaujmout jen pár tóny. Na Chemtrails se střídají velmi civilní, skoro až volné řeči blížící se pasáže, s křišťálově čistým, zasněným zpěvem. S oběma těmito polohami si zpěvačka pohrává už od prvních desek, ale až na Norman Fucking Rockwell!, a zejména zde, na nové desce, mizí mnoho z dřívější velkolepé stylizace a veškerá pozornost se upíná jen na vokál.

I tentokrát nám Del Rey dopřeje silný song, byť pouze jedinkrát. Wild at Heart a jeho omamný refrén vyvolávající tolik chtěné mrazení v zádech zní jako píseň z geniální desky Ultraviolence. Bohužel, po tomto kusu upadá album do obtížně zapamatovatelného průměru, z něhož vystoupí až závěrečný cover For Free od Joni Mitchell.

Hlad nekriticky nadšených fanoušků je možná utišen, těm ostatním pro udržení obrazu geniální umělkyně nezbývá než se v tvorbě Lany Del Rey ohlížet do minulosti.

Info

Lana Del Rey – Chemtrails Over the Country Club (Interscope | Polydor, 2021)
web interpretky

foto © Mat Hayward

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace