Články / Offtopic / / Buď promo

Landmine Alert: No a pak Fugazi

Landmine Alert: No a pak Fugazi

Jarmo Diehl | Články / Offtopic / / Buď promo | 23.10.2013

Promotérská jednotka Landmine Alert aktivně působí na pražské scéně od roku 2010, když začínali s koncerty domácích a domovských kapel, aby se propracovali ke jménům jako Obstacles, Tera Melos, Bear in Heaven, This Town Needs Gun, Native, Caspian nebo Cloud Nothings, tuhle neděli vybalí v Pilotu aparát pro No Age. V průběhu let udělali taky několik Landmine Alert Showcase, protože součástí jejich fungování jsou kapely kolem Vložte Kočku a Ufajr. Za celou skupinu odpovídal Jakub Jíra, 30 let, svobodný, míry 80-90-80.

Jaké je pořádat koncerty v Praze? Je množství konkurenčních akcí nevýhodou, nebo to na tak velký počet lidí nemá žádný velký vliv? Asi se dostaneme k tomu, jak je ohraničená scéna a kolik hlav ji tvoří - nebo ne?
Přesně tak, scéna je tu poměrně jasně vymezená a hlavně malá. Kolikrát se stane, že jsou v Praze tři akce do týdne, na který jdeš, a z 80% je tvoří stejné osazenstvo. Což je dobrý, když vidíš nějakou holku, která se ti libí a nestačíš jí oslovit, a blbý ve smyslu peněz, protože moc lidí nemá na to utratit litr týdně jen za vstupy. Na druhou stranu je z čeho vybírat, což je z pohledu hudebního fanouška fajn a my hudební fanoušci rozhodně jsme, takže nevýhodou bych to tak úplně nenazýval.

Měli jste obrovskou a neskrývanou radost z toho, že se vám tady podařilo dotáhnout Cloud Nothings. Co to je za kapelu a o co přišli ti, která je začátkem srpna neviděli?
Cloud Nothings jsou pro mě jedním ze splněnejch „promo snů“. Kapela už měla přijet v roce 2011, ale dala přednost Maďarsku. No a to bylo ještě před deskou Attack on Memory, která je katapultovala snad do všech výročních hitparád. Opruzoval jsem jejich booking agenta tak dlouho, dokud neodepsal, že by to šlo. Bylo tam ale spousta „ale“. Peníze, koncert v Berlíně ve stejný datum a tak. Nakonec dostala Praha přednost.

Ten, kdo nebyl první srpnovej den na kopci, přišel o možnost zažít Cloud Nothings v jejich nejlepší formě, o třiapadesátiminutový vroucí kotel plnej opocených těl (chtěl by o to vůbec nikdo přijít?), kterej se nezastavil ani mezi songama, a hlavně o kompletně přehranou desku Attack on Memory v prostředí strahovský Sedmičky. Máme z toho jakž takž video/audio záznam, tak se k tomu snad časem dostaneme a něco střihnem.

Máte nějaký seznam „nejlepších kapel na světě“, tajná pořadatelská přání typu Cloud Nothings?
Každej z nás má určitě kapely, který by rád dotáhnul, za mě je to třeba Cymbals Eat Guitars, který taky už otravuju skoro dva roky. No a pak Fugazi. Pokud ale vůbec dojde k jejich reunionu, budou je dělat Silver Rocket.

Kapely, které vás zajímají, jsou „nadžánrové“, i když se často pohybujete kolem indie/post-rocku, máte rádi přesahy, matematiku, jiný pop, folk, punk… Děláte někdy kolaborace?
Čas od času se s někým spojíme. Ať už to bylo třeba s AM180 při Bear in Heaven, se Závorkama (Double Brackets) při Enemies nebo s Goldmine a VJF (Večery Jiného Folku). Záleží na věcech, jako třeba zda si veze kapela svůj support, zda je v klubu policejní hodina, a v neposlední řadě na feečku, který jim musíte zaplatit. Pokud je tohle všechno pro obě strany únosný, tak se spojení rozhodně nebráníme. Naopak.

Co máte v dalších měsících? Joan of Arc nebo The Dodos, to už jsou velká jména, bude to platit i pro naše prostředí? Bylo těžké domluvit Joan of Arc, kteří vznikli z borců Cap´n Jazz?
Ještě tam přibyli na poslední chvilku No Age 27. října... The Dodos a No Age už si svou českou premiéru odbyli, The Dodos tu budou snad už potřetí. A pokud vím, tak návštěvnost byla vždy slušná. S Joan of Arc už to bude těžší, v Praze jsou poprvý, a ještě je to v listopadu, kdy je snad každej den nějaká akce. Ale věříme, že když nasadíme dobrou cenu, lidi dorazí. Sázím taky hodně na to, že Tim Kinsella je fakt legenda a Cap’n Jazz / Owls jsou nejlepší midwest emo kapely všech dob.

Domlouvání Joan of Arc šlo kupodivu samo. Tim Collis z TTNG (This Town Needs Guns), kterým jsme tu dělali koncert už třikrát, pracuje pro booking, který má právě Joan of Arc na roosteru. A když došlo na evropský turné, sám se ozval, jestli je chceme udělat, domluvila se cena a bylo to. Moc se na ně těšim, hrajou i songy od Owls jako třeba hymnu Everyone Is My Friend a pak je tu ještě jedna věc - dotknu se Kinselly. A myslim, že se to v Café V lese může podařit každýmu, kdo přijde.

Na webu píšete, že vaše aktivity kryjete téměř výhradně z vlastních prostředků - co je za tím „téměř“?
Rodiče… ba ne, v posledních dvou letech jsme taky zkoušeli žádat o granty a k našemu překvapení jsme dostali částečnou podporu od magistrátu hlavního města. Díky přiděleným finančním prostředkům tak můžeme dělat více koncertů a nešroubovat vstupný tak vysoko, a i když na koncerty stále doplácíme z vlastní kapsy, není to tak finančně destruktivní, jako to bejvalo.

Nejste jen promotérská crew, vydáváte desky „nejlepším kapelám u nás“. Co chystáte a jaké je vůbec propojení s kapelou Vložte Kočku, která se prolíná vaší diskografií?
Vložte Kočku a Ufajr jsou propojený skrz Tomáše, kterej v obou kapelách hraje a zároveň je členem a zakladatelem původního Landmine Alert. Kočka je zase propojená s Mutantama a Kaplan Bros., takže je to takovej rodinnej podnik. Vložte Kočku akorát dotočili novou desku, která ještě nemá název, ale ven už půjde v průběhu listopadu, Kaplan Bros. mají taky dotočeno a Ufajři s Mutantama se na novej materiál chystaj.

Jaké bylo nejen technicky natáčení Landmine Alert Live Sessions 2011 na střeše na Národní třídě? Moc si to nedovedu představit, ale zvuk i obraz je skvělý. Další takovou specialitu nemáte v plánu?
Natáčení bylo moc pěkný, i když náročný. Vytahat všechnu aparaturu (komba, odposlechy, mixák, atd.) na střechu po 90tistupňovejch schůdkách byla dřina. Ale rozhodně to za to stálo, taky kdy se poštěstí slyšet po celý národce songy Vložte Kočku? Já jsem jen trnul, aby někdo nespadl dolů nebo aby Cyrilovi nevylítla při hraní palička a někoho dole nezabila. Celý se to jelo na tři kamery a každej song se sjel dvakrát. Pak to šlo klasicky do střižny, kde nad tím trávil dlouhý večery náš dvorní střihač Jakub Vansa. Kluci si zmixovali zvuk a mohlo to jít ven. Kromě Vložte Kočku jsme na střeše kina Evald natočili islandsko-dánskýho math folkaře Dad Rocks! A pak jsme střechu opustili, už byla okoukaná. Na řadu přišla Live Session Kočky na Radiu Wave a teď nedávno jsme natáčeli další session na branickým železničním mostě s Kaplan Bros. Právě dostřiháváme, za chvilku to bude venku.

Další z Landmine Alert Live Sessions plánujeme s domácíma Ufajr a Mutanti Hledaj Východisko, na který právě domlouváme a řešíme prostor. A co bude dál, se uvidí. Nemůžeme točit pořád. Všichni na tom dělají zadarmo, půjčují svojí techniku, dávají nám svůj čas a um a my si toho moc vážíme.

Info

http://landminealert.org

foto © Lukáš Specter

Live: No Age (usa) + Freddy Rupert (usa), 27. 10. 2013, Pilot, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Brno je pořád cítit po Shullinech

Jirza 26.09.2023

Text doplňující titulní téma Full Moonu #149, a to textově i obrazově. Paměti The Shullins v kostce. V delší kostce, i s obrázky.

Šárka Zahálková (Offcity), Tomáš Votoček (Offcity LAB): Za velkým dobrodružstvím

Aneta Kohoutová 10.03.2022

Offcity je spolek, který chápe město jako živý organismus. S jeho předsedkyní se bavíme o zapojení veřejnosti, občanském aktivismu a kultuře a přibíráme k tomu i zástupce liberecké buňky.

Spolek Sudetikus (festival Jesnění): Jeseníky nejsou jen krásná příroda.

Jiří Přivřel 09.09.2021

Jak se žije za horami? Odpovědi najdete v rozhovoru nebo příští víkend v Jeseníku. O tamní kultuře a přípravách na festival Jesnění jsme si povídali s organizátory akce.

Aneta Kohoutová, Natálie Kratochvíle (Nuuk): Nuuk je životní postoj

Jarmo Diehl, Zuzana Malá 01.06.2021

Nuuk je hlavním městem Grónska i kulturní saunou a osvěžovnou v Hradci Králové. Rozhovor o porodních bolestech, potu na magistrátě i nadějných vyhlídkách. Poeticky i napřímo.

Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent): Na dovolenou do svého města

Jiří Přivřel, mxm 13.04.2021

Jedinečné kulisy scénografů Dušana Jurkoviče a Bohuslava Fuchse, pečlivě připravený program a místní Vincentka jako životabudič. Festival Luhovaný Vincent letos bez nánosu.

Wrong: Scéna si cestu vždycky najde

Jarmo Diehl, Zuzana Malá 19.05.2020

Co vlastně bookovat, když pořád nikdo nic neví? Zástupci promotérského a DJského kolektivu odpovídají na otázky týkající se pořádání akcí, fungování kazetového labelu a spřízněných míst i kolektivů.

Bajkazyl Brno: Chceme rozšiřovat obzory a bořit hranice

Jarmo Diehl 05.05.2020

Lidé z Bajkazylu Brno (nejen) o anarchistických základech klubu, o svobodě, odpovědnosti, udržitelnosti i DIY přístupu. Bude brzo po něm?

Punctum: Možná si uvědomíme, že toho můžeme dělat méně a s větší péčí

Jarmo Diehl, Zuzana Malá 20.04.2020

Propojování uměleckých disciplín, hudba pro náročné, posouvání hranic, v Punktu je pořád co objevovat.

Buď promo: Vašek Adam (Letmo Productions)

ScreamJay 26.10.2019

Vašek Adam z Letmo Productions se v rozhovoru rozpovídal o věcech aktuálních a zavzpomínal i na to zásadní z dob minulých.

The Shullins: I tak to stálo za to…

redakce 22.03.2018

The Shullins vztyčují prostředníček všem formám diskriminace? To se snadno řekne, ještě líp se to dá na triko, ale co přesně to znamená?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace