Zprávy / Festivalové

Le Guess Who? 2023 oznamuje kompletní line-up

Le Guess Who? 2023 oznamuje kompletní line-up

redakce | Zprávy / Festivalové | 19.09.2023

Utrechtská přehlídka pokračuje v posouvání hranic, mezi nové oznámenými jmény najdeme třeba legendární formaci ESG z jižního Bronxu, která zde předvede svůj vůbec poslední evropský koncert, Alana Sparhawka z Low, společné představení Catariny Barbieri a Space Afrika nebo proslulou zambijskou skupinu W.I.T.C.H., která vystoupí společně s nizozemskými hudebníky. Pořadatelé zároveň oznamují vedlejší linie přehlídky či paralelní městský program zvaný U?.

Z dalších nově oznámených jmen je třeba jmenovat brazilskou skupinu Bala Desejo, jedno ze zásadních jmen tamní alternativy, která představí úspěšné loňské album Sim Sim Sim, chybět nebude legendární australská trojice The Necks nebo skotská dudačka Brìghde Chambeuil a nový materiál uvede i projekt Lost Girls, tedy někdejší kurátorka přehlídky Jenny Hval a Håvard Volden. Alan Sparhawk z Low vystoupí v Utrechtu ve speciálním sólovém setu, Catarina Barbieri se objeví v premiérovém představení společného programu s dvojicí Space Afrika a vizuálním mágem Marcelem Weberem (MFO) a W.I.T.C.H., pionýři stylu zamrock představí letošní novinku vydanou po téměř čtyřicetileté pauze na speciálním setu s hvězdami nizozemské psychedelie Jaccem Gardnerem a Nicem Mauskovicem.


Šestnáctý ročník vizionářského festivalu nabídne i noiserockovou trojici z Chicaga Facs, experimentální projekt Ndox Electrique, který vychází z rituálních obřadů N’döep ze Senegalu, nebo mladého portugalského kytaristu Pedra Ricarda, který letos vydal hned dvě skvělé desky, sólový debut Soprem Bons Ventos a společné album s Damiénem Botéguem Un nuevo amanecer. Na obou vychází z odkazu hnutí tropicalia nebo díla Artura Verocaie, obohacené o moderní zvuk a prvky. Scházet nebude portugalské monstrum jménem Sereias, osmičlenné kombo pohybující se někde na pomezí jazzrocku, rituálních zpěvů a teritoria jmen Pere Ubu nebo Oxbow, nebo básnířka Sydney Lowell.

Oznámeny byly také další paralelní programy, mimo jiné vedené rotterdamským kolektivem AMPFEMININE, v rámci jehož večera vystoupí DJky a producentky Tayhana, Nala Brown nebo Soft Break, vlastní kurátorované noci mají producentky re:mi či Cami Layé Okún. Velezajímavý bude letos program platformy U?, která sdružuje aktivity místních institucí, organizací i jednotlivců a chystá program v místním zoo pro domácí mazlíčky, skateparku nebo představení na bázi populární hry Dungeons & Dragons. U? ale nabízí rovněž hudební program, během kterého vystoupí například Nusantara Beat nebo rotterdamský kvartet Neighbours Burning Neighbours.

Le Guess Who? proběhne v nizozemském Utrechtu mezi 9. a 12. listopadem. Už dříve byli oznámeni kurátoři letošního ročníku, mezi kterými vidíme masteringovou inženýrku Hebu Kadry, skupinu Stereolab nebo hudebníky Naly Sinephro a Slausona Maloneho 1. Mezi mnoha jinými se budou prezentovat například Dudu Tassa & Jonny Greenwood, James Holden, Deena Abdelwahed, Backxwash, African Head Charge, Faiz Ali Faiz, Armand Hammer, Decisive Pink nebo freejazzový kolektiv Irreversible Entanglements. Kompletní program najdete na stránkách festivalu.

Info

Le Guess Who?
9.–12. 11. 2023
Utrecht, Nizozemí
web festivalu

foto © Tengbeh Kamara

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Lunchmeat Festival začíná

redakce 22.09.2023

V pondělí začíná program festivalu v CAMPu, kde se představí díla připravená speciálně pro místní obří plátno o rozměrech 20 x 4 metry.

Knižní veletrh LITR ve znamení fauny a flóry

redakce 20.09.2023

Víkend plný tvůrčích workshopů, výstav, autorských čtení a hudebního programu bude probíhat především v šapitó před pavilonem a ve sbírkových sklenících Flory.

Dream Or Die, festival psychedelického snění

redakce 19.09.2023

Nabitý hudební program láká také na výstavu obrazů, poezii, přednášení a další aktivity.

Mladí ladí jazz-fest zatnul do živého

redakce 18.09.2023

K hvězdným jménům světové jazzové a experimentální scény přibyli francouzsko-alžírští Acid Arab kombinující elektronickou hudbu s tradiční arabskou kulturou.

Boleslam, festival slam poetry

redakce 17.09.2023

Během dvou dnů proběhne více než 24 tematických slamových exhibic, při kterých vystoupí největší jména tuzemské slamové scény.

Ji.hlava se zaměří na ženské režisérky

redakce 16.09.2023

Letošní program nabídne také přehlídku dokumentárních děl ve virtuální realitě.

Festival Spontana na kraji Brna

redakce 14.09.2023

Spontana je pole, na poli zelený ostrůvek a v něm betonový bazén ve kterém 23. září imploduje hned několik těles.

Space X uvede Davida Boultera, Arveho Henriksena nebo nový projekt HRTL

redakce 13.09.2023

Podzemí skvostu pražské funkcionalistické architektury obsadí koncerty, křty nových alb i výstavy.

Hlukovæ Mystéria i letos

redakce 12.09.2023

Dva dny, dvě místa, více než dvacet vystupujících. A hluk, spousta hluku.

Program festivalu YouTopia

redakce 12.09.2023

Oba večery sa bude ozývať rap, trap a trochu r’n’b a experimentovania.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace