Akce

Le Guess Who? odhaluje kurátory a devadesát jmen programu

Le Guess Who? 2023
09. 11. 2023 16:00 - 12. 11.
TivoliVredenburg, Utrecht

Organizátoři festivalu, který pravidelně probíhá v listopadu v nizozemském Utrechtu, o své akci sami hovoří jako o „oslavě zvuku“, obecně je Le Guess Who? považován za jeden z nejprogresivnějších festivalů na světě. Maraton milovníků hudby propaguje hlasy, které jsou často přehlíženy, a nabízí nové pohledy na to, co je v hudbě možné. Již 16. ročník festivalu Le Guess Who? proběhne ve dnech 9.–12. listopadu 2023, mezi kurátory letošní edice najdeme například vyhledávanou masteringovou inženýrky Hebu Kadry, skupinu Stereolab, britskou jazzmanku Nalu Sinephro nebo amerického hudebníka vystupujícího coby Slauson Malone 1.

Právě dotažená a inovativní práce s kurátorovanou částí programu patří mezi největší přednosti nizozemské přehlídky, její tým neoslovuje pouze hudebnice a hudebníky, ale také umělce z dalších sfér. Heba Kadry se narodila v Egyptě a sídlí v Brooklynu, coby masteringová inženýrka pracuje již od poloviny nultých let a dnes patří k těm nejrespektovanějším jménům z oboru. V minulosti spolupracovala s tak rozdílnými umělci jako jsou skupiny The Body, White Hills, !!! nebo Beach House, ale také s nadžánrovými jmény jmény jako Diamanda Galás, Mica Levi, Björk, serpentwithfeet nebo Lingua Ignota. Podobně pestře vypadá také program, který si představila pro svou část festivalu v Utrechtu, během něhož vystoupí například Alessandro Cortini, Deena Abdelwahed, Fateen Kanaan, Julmud, Zuli nebo respektovaný producent Randall Dunn.

Neméně pestrou paletu jmen pro svůj výběr představil Slauson Malone 1, coby největší špek nejen jeho výběru, ale celého festivalového programu můžeme považovat vystoupení anglické skupiny Black Midi, která představí speciální set sestavený pouze z repertoáru The Beatles. Mezi další zajímavá jména Maloneho programu můžeme počítat například Richarda Dawsona, producentku Mhysu nebo hvězdnou trojici představující nové album hudebnice Kali Malone nazvané Does Spring Hide Its Joy. Spolu se švédskou umělkyní ho představí cellistka Lucy Railton a Stephen O’Malley ze slovutných Sunn O))). V rámci programu britské jazzmanky Naly Sinephro se představí postpunková formace Model/Actriz, producentky Crystallmess či Aya nebo jazzový projekt Nok Cultural Ensemble. Hvězdní Stereolab zase do Utrechtu přivezou skupiny Irreversible Entanglements nebo Bitchin Bajas, Jamese Holdena nebo nigerijského kytaristu Bombina.


Tolik ke kurátorské části programu festivalu, ovšem to není z oznámených jmen v první vlně zdaleka všechno. Návštěvníci akce se mohou těšit na představení společného projektu Jarak Qaribak, pod který jsou podepsáni Dudu Tassa a Jonny Greenwood z Radiohead, chybět nebudou ani koncerty skupin Decisive Pink, Armand Hammer, B. Cool-Aid, Rose City Band, Wolf Eyes, Nihiloxica nebo jedno z výjimečných vystoupení psychedelicko-dubového souboru African Head Charge, který na podzim chystá nové album. V programu nechybí výjimečné osobnosti jako MC Yallah, Rachika Nayar, Faiz Ali Faiz, Backxwash, Attila Czihar, brazilská umělkyně Ana Frango Elétrico nebo avantgardní zvukový designér Damsel Elysium, který dříve spolupracoval mimo jiné s FKA Twigs, Celeste nebo The London Contemporary Orchestra. Kompletní ohlášený program najdete stránkách festivalu.

Čtyřdenní vstupenky na letošní ročník le Guess Who? jsou téměř vyprodány, zbytek – sotva dvacet procent kapacity – jde do prodeje v pátek 26. května. A my doporučujeme neváhat. Ve stejný den půjdou do prodeje také vstupenky na jednotlivé festivalové dny. Le Guess Who? letos vůbec poprvé v historii nabízí návštěvníkům možnost kompenzovat emise CO2 z jejich cesty v procesu prodeje vstupenek. Tyto kompenzační prostředky půjdou přímo partnerovi festivalu Natuur en Milieufederatie Utrecht.

Info

Le Guess Who? 2023
9.-11. 11. 2023
Utrecht, Holandsko
web festivalu

foto © Le Guess Who?

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mezinárodní komiksový festival KOMA

redakce 02.06.2023

Již tradičně se uskuteční komiksový battle nebo storytelling spojený s živým malováním a také večerní koncerty.

Mighty Sounds v čele s Rancid

redakce 01.06.2023

Na Mighty Sounds je pověstná především uvolněná atmosféra, která není tvořena jen hudebním programem.

Luhovaný Vincent a dovolená jako stav mysli

redakce 30.05.2023

Dovolená je pro Vincenta spíše než fyzickým únikem do dálek, z domova pryč, především stavem mysli, uměním uvolnit vnitřní napětí a odpočinout si, lhostejno kde.

U:fest v Rožnově pod Radhoštěm podruhé

redakce 29.05.2023

U:Fest tematicky pokračuje ve zkoumání zprostředkování kultury a umění v době vysoké technologické digitalizace a umělé inteligence.

Třetí ročník minifestivalu Hacienda Barcelona

redakce 28.05.2023

Tahouny akce bude vedle Orient nebo Alpha Strategy i delegace tří rakouských kapel.

Festival Slunovrat nabízí

redakce 28.05.2023

Young Gods, Tata Bojs, prof. Zubov či Olga Sommerová – to jsou některá jména z více než stovky vystupujících.

International Shakuhachi Festival Prague: Hudba a změněné vědomí

redakce 26.05.2023

Letošní ročník nabídne devět koncertů a na čtyřicet výukových lekcí hry na tradiční japonské nástroje.

Zahajovací koncert MFF Karlovy Vary s kapelou Morcheeba

redakce 25.05.2023

Slavnostní koncert letošního ročníku bude mít letos exkluzivní obsazení. Kromě Russella Crowea a kapely Indoor Garden Party zahraje také britská Morcheeba.

Lunchmeat Festival 2023 se dívá pod povrch

redakce 24.05.2023

Kromě mezinárodních umělců chceme letos zviditelnit výjimečné místní hudebníky, které neustále objevujeme na naší agilní scéně, říkají organizátoři.

Vrací se Prague Death Mass

redakce 24.05.2023

Festival nabízí atmosféru i nekompromisní agresi, kapely ortodoxní i experimentální umělce, zavedené spolky i novější jména.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace