Akce

Le Guess Who? odhaluje kurátory a devadesát jmen programu

Le Guess Who? 2023
09. 11. 2023 16:00 - 12. 11.
TivoliVredenburg, Utrecht

Organizátoři festivalu, který pravidelně probíhá v listopadu v nizozemském Utrechtu, o své akci sami hovoří jako o „oslavě zvuku“, obecně je Le Guess Who? považován za jeden z nejprogresivnějších festivalů na světě. Maraton milovníků hudby propaguje hlasy, které jsou často přehlíženy, a nabízí nové pohledy na to, co je v hudbě možné. Již 16. ročník festivalu Le Guess Who? proběhne ve dnech 9.–12. listopadu 2023, mezi kurátory letošní edice najdeme například vyhledávanou masteringovou inženýrky Hebu Kadry, skupinu Stereolab, britskou jazzmanku Nalu Sinephro nebo amerického hudebníka vystupujícího coby Slauson Malone 1.

Právě dotažená a inovativní práce s kurátorovanou částí programu patří mezi největší přednosti nizozemské přehlídky, její tým neoslovuje pouze hudebnice a hudebníky, ale také umělce z dalších sfér. Heba Kadry se narodila v Egyptě a sídlí v Brooklynu, coby masteringová inženýrka pracuje již od poloviny nultých let a dnes patří k těm nejrespektovanějším jménům z oboru. V minulosti spolupracovala s tak rozdílnými umělci jako jsou skupiny The Body, White Hills, !!! nebo Beach House, ale také s nadžánrovými jmény jmény jako Diamanda Galás, Mica Levi, Björk, serpentwithfeet nebo Lingua Ignota. Podobně pestře vypadá také program, který si představila pro svou část festivalu v Utrechtu, během něhož vystoupí například Alessandro Cortini, Deena Abdelwahed, Fateen Kanaan, Julmud, Zuli nebo respektovaný producent Randall Dunn.

Neméně pestrou paletu jmen pro svůj výběr představil Slauson Malone 1, coby největší špek nejen jeho výběru, ale celého festivalového programu můžeme považovat vystoupení anglické skupiny Black Midi, která představí speciální set sestavený pouze z repertoáru The Beatles. Mezi další zajímavá jména Maloneho programu můžeme počítat například Richarda Dawsona, producentku Mhysu nebo hvězdnou trojici představující nové album hudebnice Kali Malone nazvané Does Spring Hide Its Joy. Spolu se švédskou umělkyní ho představí cellistka Lucy Railton a Stephen O’Malley ze slovutných Sunn O))). V rámci programu britské jazzmanky Naly Sinephro se představí postpunková formace Model/Actriz, producentky Crystallmess či Aya nebo jazzový projekt Nok Cultural Ensemble. Hvězdní Stereolab zase do Utrechtu přivezou skupiny Irreversible Entanglements nebo Bitchin Bajas, Jamese Holdena nebo nigerijského kytaristu Bombina.


Tolik ke kurátorské části programu festivalu, ovšem to není z oznámených jmen v první vlně zdaleka všechno. Návštěvníci akce se mohou těšit na představení společného projektu Jarak Qaribak, pod který jsou podepsáni Dudu Tassa a Jonny Greenwood z Radiohead, chybět nebudou ani koncerty skupin Decisive Pink, Armand Hammer, B. Cool-Aid, Rose City Band, Wolf Eyes, Nihiloxica nebo jedno z výjimečných vystoupení psychedelicko-dubového souboru African Head Charge, který na podzim chystá nové album. V programu nechybí výjimečné osobnosti jako MC Yallah, Rachika Nayar, Faiz Ali Faiz, Backxwash, Attila Czihar, brazilská umělkyně Ana Frango Elétrico nebo avantgardní zvukový designér Damsel Elysium, který dříve spolupracoval mimo jiné s FKA Twigs, Celeste nebo The London Contemporary Orchestra. Kompletní ohlášený program najdete stránkách festivalu.

Čtyřdenní vstupenky na letošní ročník le Guess Who? jsou téměř vyprodány, zbytek – sotva dvacet procent kapacity – jde do prodeje v pátek 26. května. A my doporučujeme neváhat. Ve stejný den půjdou do prodeje také vstupenky na jednotlivé festivalové dny. Le Guess Who? letos vůbec poprvé v historii nabízí návštěvníkům možnost kompenzovat emise CO2 z jejich cesty v procesu prodeje vstupenek. Tyto kompenzační prostředky půjdou přímo partnerovi festivalu Natuur en Milieufederatie Utrecht.

Info

Le Guess Who? 2023
9.-11. 11. 2023
Utrecht, Holandsko
web festivalu

foto © Le Guess Who?

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pop Messe za týden

redakce 20.07.2024

Vedle Leftfield, GusGus nebo Kiasmos i s konferencí o urbanismu, dokumenty, architektonickými procházkami a cyklojízdou.

Na Folkových prázdninách Valeria Castro, Sona Jobarteh a další

redakce 15.07.2024

Vůbec poprvé do České republiky přijede zpěvačka Valeria Castro z Kanárských ostrovů, která loni zazářila na veletrhu Womex a získala nominaci na Latin Grammy.

Šramlfest, znojemská alternativa

redakce 12.07.2024

Mezi headlinery letošního ročníku patří v pátek rakouští Shake Stew a francouzští Macadam Crocodile, v sobotu pak holandští Donna Blue a Polynation.

Letní filmová škola zveřejnila denní program

redakce 09.07.2024

V rámci doprovodného programu vystoupí Tata Bojs, Jana Kirschner nebo Divadlo Na zábradlí.

Sedmé Bučení

redakce 09.07.2024

Festival experimentální elektronické hudby a audio-vizuálního umění proběhne na platformě Přespolní v Lubné u Poličky.

Festival Kukokli oživí chátrající kostel

redakce 08.07.2024

Kultura, kostel, klid, louka, genius loci – to je multižánrový festival Kukokli.

Let It Roll rozšiřuje shows

redakce 07.07.2024

Kromě těch hvězd žánru festival každoročně láká také na pompézní design pódií a velkolepé audiovizuální shows.

Sziget posiluje

redakce 03.07.2024

Kultovní popová senzace Kylie Minogue se přidává k headlinerům, stejně jako DJ a producent Fisher.

Festival n:ear v Banské Štiavnici

redakce 02.07.2024

Festival otvorí slovenský zvukový umelec a zakladateľ kultúrneho centra LOM Jonáš Gruska s performanciou Axis Mundi Sound Distribution System.

Randy Brecker a Rozhlasový Big Band Gustava Broma na JazzFestBrno

redakce 02.07.2024

Spojení hudebníka, který vedle desítky vlastních alb točil s Paulem Simonem, Lou Reedem, Joe Cockerem, Brucem Springsteenem nebo Ringo Starrem, a našeho předního big bandu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace