Akce

Le Guess Who? oznamuje kurátory a prvních sto jmen

Le Guess Who? 2024
07. 11. 2024 16:00 - 10. 11.
Utrecht, Holandsko,

Le Guess Who? je považován za jeden z nejprogresivnějších festivalů na světě, jehož cílem je propagovat zvuky, které jsou často přehlíženy, a přinášet nové pohledy na to, co je v hudbě možné. Umělci z celého světa nabízejí pohled na nebývalou rozmanitost lidské kreativity. Již 17. ročník festivalu Le Guess Who? proběhne ve dnech 7.–10. listopadu 2024 pod kuratelou hudebních průkopníků Arooj Aftab, Bo Ningen, Crystallmess, Darkside, Mabe Fratti a Touching Bass. „Hudba má sílu podněcovat nové pohledy a myšlenky a zároveň prohlubovat spojení se světem kolem nás,“ zní v tiskové zprávě festivalu a právě za tím se tam s redakcí pravidelně vydáváme.

Krátce po svém posledním vystoupení na Le Guess Who? v roce 2021 se Arooj Aftab stala první Pákistánkou, která získala cenu Grammy. S novým albem Night Reign se tato zpěvačka, skladatelka a producentka žijící v Brooklynu vrací jako interpretka a kurátorka. V rámci své kurátorské pozice představí surrealistickou bluesovou básnířku aja monet, jejíž básně se soustředí na témata rasismu, lásky a nevyčerpatelného pátrání po radosti, egyptskou zpěvačku, skladatelku a hudební producentku Dinu El Wedidi, uznávanou multiinstrumentalistku, zpěvačku a skladatelku Meshell Ndegeocello, a speciální filmový záznam klidného zpěvu milostné poezie jejího otce Aftab Sr., zachycený v jeho domě v pákistánském Láhauru.


Pařížská umělkyně a producentka Crystallmess ve své interdisciplinární tvorbě kombinuje prvky filmu, hudby, performance a vizuálního umění. Zabývá se přitom tématy odcizení a záměrného vymazávání příběhů mimo dominantní kánon kultur mládeže africké diaspory. Kromě vlastního živého setu kurátoruje Crystallmess vystoupení americké zpěvačky, baskytaristky a skladatelky Kim Gordon, Detroitský HiTech, jednoho z původců Footwork RP Boo a anglického experimentálního hudebníka, rappera a choreografa Blackhaine.

Touching Bass je londýnské hudební hnutí, které založili Errol a Alex Rita. Komunitní klubová noc, na ceny nominovaný hudební label, základní pořad rádia NTS, koncertní série a kurátorské studio se postupně etablovalo jako jeden z nejdůležitějších londýnských hudebních inkubátorů a získalo kultovní status pro svého komunitního ducha, hudební eklekticismus a vědomý přístup. Během Le Guess Who? uspořádá Touching Bass dva večery: Calm Roots, který se odehraje v kostele, se zaměří na meditativní sílu hudby a vystoupí na něm Wadada Leo Smith spolu se svým vnukem Lamarem Smithem, začínající umělkyně Astrønne narozená v Kamerunu a žijící v Paříži a DJ set kurátora Alexe Rity s živou poezií Rohana Ayindeho. Druhá noc s názvem Inna je taneční parket oslavující jamajské kořeny soundsystémové kultury. Vystoupí jamajský mistr dubu King Jammy, který slaví 50. výročí své hudební kariéry, legendární soundsystem a dubový producent Aba Shanti-I a na zakázku ručně sestavený KrackFree Soundsystem z nizozemského Eindhovenu.


Mimo programu kurátorů láká Le Guess Who? na další perly, mezi která patří např. velmi vzácný set Thea Parrishe, který se zabývá černošskou taneční hudbou, zpochybňuje ji a nově definuje její hranice, kolektiv andaluských hudebníků Frente Abierto, bolivijská zpěvačka, textařka, skladatelka a herečka kečuánského původu Luzmila Carpio, která již více než půlstoletí šíří znalosti a hudbu předků z And po celém světě, renomovaní elektroničtí experimentální hudebníci Kevin Richard Martin & KMRU a mnoho dalších.

Info

Le Guess Who? 2024
7.-10. 11. 2024
Utrecht, Holandsko
web festivalu

foto © Lisanne Lentink

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pop Messe za týden

redakce 20.07.2024

Vedle Leftfield, GusGus nebo Kiasmos i s konferencí o urbanismu, dokumenty, architektonickými procházkami a cyklojízdou.

Na Folkových prázdninách Valeria Castro, Sona Jobarteh a další

redakce 15.07.2024

Vůbec poprvé do České republiky přijede zpěvačka Valeria Castro z Kanárských ostrovů, která loni zazářila na veletrhu Womex a získala nominaci na Latin Grammy.

Šramlfest, znojemská alternativa

redakce 12.07.2024

Mezi headlinery letošního ročníku patří v pátek rakouští Shake Stew a francouzští Macadam Crocodile, v sobotu pak holandští Donna Blue a Polynation.

Letní filmová škola zveřejnila denní program

redakce 09.07.2024

V rámci doprovodného programu vystoupí Tata Bojs, Jana Kirschner nebo Divadlo Na zábradlí.

Sedmé Bučení

redakce 09.07.2024

Festival experimentální elektronické hudby a audio-vizuálního umění proběhne na platformě Přespolní v Lubné u Poličky.

Festival Kukokli oživí chátrající kostel

redakce 08.07.2024

Kultura, kostel, klid, louka, genius loci – to je multižánrový festival Kukokli.

Let It Roll rozšiřuje shows

redakce 07.07.2024

Kromě těch hvězd žánru festival každoročně láká také na pompézní design pódií a velkolepé audiovizuální shows.

Sziget posiluje

redakce 03.07.2024

Kultovní popová senzace Kylie Minogue se přidává k headlinerům, stejně jako DJ a producent Fisher.

Festival n:ear v Banské Štiavnici

redakce 02.07.2024

Festival otvorí slovenský zvukový umelec a zakladateľ kultúrneho centra LOM Jonáš Gruska s performanciou Axis Mundi Sound Distribution System.

Randy Brecker a Rozhlasový Big Band Gustava Broma na JazzFestBrno

redakce 02.07.2024

Spojení hudebníka, který vedle desítky vlastních alb točil s Paulem Simonem, Lou Reedem, Joe Cockerem, Brucem Springsteenem nebo Ringo Starrem, a našeho předního big bandu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace