Zprávy / Festivalové

Letní filmová škola nabídne Wellese, Hitchcocka i Makhmalbafa

Letní filmová škola nabídne Wellese, Hitchcocka i Makhmalbafa

redakce | Zprávy / Festivalové | 28.06.2015

Za necelý měsíc začíná 41. ročník Letní filmové školy Uherské Hradiště, největšího nesoutěžního filmového festivalu v České republice. Diváci už část programu znají, nyní přichází na řadu odhalení zbývajících programových bloků Inventura, Spektrum, AČFK uvádí a Zvláštní uvedení, na které se mohou těšit v době LFŠ od 24. července do 1. srpna.

Retrospektiva Orsona Wellese nabídne to nejpodstatnější z díla tvůrce s nedozírným uměleckým vlivem na moderní kinematografii u příležitosti výročí jeho 100. narozenin. Navzdory proslulému egocentrismu ale tento velikán není jediným, kdo by letos slavil sté narozeniny, a proto se o oslavu tohoto výročí podělí s Technicolorem, který připomenou například tituly jako Zrodila se hvězda či pozdější Čaroděj ze země Oz. O tom, že nejdrsnější filmy o mafii nevznikly v Hollywoodu, diváka přesvědčí sekce Filmová čítanka: Polizia, giustizia, mafia!, zaměřená na italský politický film 60. a 70. let. Němý film s živou hudbou představí kompletní kolekci restaurovaných němých filmů Alfreda Hitchcocka. Půlnoční delikatesy letos připomenou logo Cannon Films, jinak řečeno, diváci se mohou těšit na nadpozemsky nadané nindži, dehonestované komiksové hrdiny a Chucka Norrise.

Berlínská škola je spíše kritický a estetický konstrukt, zároveň je však fenoménem současného německého filmu. LFŠ se touto sekcí zaměří na autory, které propojovalo podobné estetické cítění a podobný pohled na filmové vyprávění (například Angela Schanelecová, Christoph Hochhäusler či Thomas Arslan). Své dva filmy osobně uvede host této sekce Christoph Hochhäusler. Nová sekce WTF má za cíl plnit edukační funkci, a to "názorně" divákům představit specifický termín z oblasti filmové teorie. Prvním z nich bude nespolehlivá filmová narace, objevující se v kinematografii už od éry němého filmu. WTF: Nespolehlivý vypravěč seznámí diváky se známými i méně známými příklady ze světové kinematografie za posledních sto let. Filmy-skládačky nabízející divákům v průběhu děje mnoho vodítek, hrátky s diváckou důvěrou ve vypravěče i překvapivými pointami se začaly výrazně množit v devadesátých letech s nástupem snímků, jako Obvyklí podezřelí Bryana Singera, Šestý smysl M. Nighta Shyamalana nebo Klub rváčů od mistra nespolehlivého vyprávění Davida Finchera.


Ani letos Filmovka neošidí diváky o polskou tvorbu. V rámci projektu Kantor 2015, společného projektu Letní filmové školy v Uherském Hradišti a polského Hommage à Kieślowski v Sokołowsku, je v nabídce několik polských delikates. Připravena je výstava Foto–vize 1978–1983 polského intermediálního umělce Zygmunta Rytky. Uvedena bude Náhoda Krzysztofa Kieślowského, která tvoří hlavní klíč pro letošní dramaturgii festivalu Hommage à Kieślowski. V retrospektivě se představí celovečerní filmy jednoho z nejinspirativnějších polských režisérů Wojciecha Smarzowského. Mezi nimi nesmí chybět kultovní debut Svatba či zatím poslední film U stražnýho anděla. Nejnovější tvorbu polské kinematografie bude reprezentovat celkem 5 nových titulů. V české premiéře LFŠ uvede kriminální thriller Zrnko pravdy či snímek Tělo, který si z festivalu v Berlíně odvezl jednu z hlavních cen. Celou přehlídku doplní sekce zaměřená na obraz poválečného vývoje Polska ve filmu. Vedle klasiky polské kinematografie, jako jsou Wajdovy snímky Popel a démant či Krajina po bitvě představí LFŠ i méně známé filmy jako Nikdo nevolá či Slunce vychází jednou za den. Celý letošní polský výběr vznikl společně s organizátory festivalu v Sokołowsku.

Blok AČFK uvádí připomene distribuční činnost Asociace českých filmových klubů za uplynulý rok a také představí v předpremiéře novinky, které se chystají pro podzimní měsíce. Diváci se tak z Projektu 100 mohou těšit na Hitchcockovo Okno do dvora, prožít Perný den s Beatles, hledat, kde mají svou mysl při snímku Klub rváčů nebo obdivovat dílo Karla Zemana při sledování Vynálezu zkázy. Z distribučních filmů AČFK nabídne příběh lásky drasticky poznamenané válkou ve filmu Fénix. Dalším uvedeným snímkem bude Samba od známé režisérské dvojice Olivier Nakache a Eric Toledano. Po premiéře v Karlových Varech uvede Filmovka nový western s názvem Slow West (s Michaelem Fassbenderem v hlavní roli), čerstvý opus klasika filmové podvratnosti Petera Greenawaye Ejzenštejn v Guanajuatu, na letošním Berlinale uvedený slovenský film Koza a dokumentární portrét Filmový dobrodruh Karel Zeman.

Byl distinguovaným ďáblem (Spalovač mrtvol), málomluvným kriminalistou (Po stopách krve), svérázným obvoďákem (Dým bramborové natě), prezidentem Emilem Háchou (Noc rozhodnutí), bláhovým rytířem Ryndou z Loučky (Čest a sláva), mravně nahlodaným alkoholikem (Naděje), předobrazem dobrého vojáka Švejka (Velká cesta) i nebojácným dobrodruhem (Pancho se žení), ale ze všeho nejvíc byl skvělým hercem. Říkalo se o něm, že je nezapomenutelný, přesto se na něj docela rychle zapomnělo. Rudolf Hrušínský by se letos dožil 95 let. V programu ho připomene blok Letní kino.

Info

41. Letní filmová škola
24. 7 - 1. 8. 2015
Uherské Hradiště

www.facebook.com/letnifilmovaskola
www.lfs.cz
www.acfk.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Festival Drama Queer prináša horúce témy do online priestoru

redakce 23.10.2020

Drama Queer sa od roku 2012 usiluje o posúvanie hraníc na medzinárodnej divadelnej scéne s fokusom najmä na témy spojené s LGBTQ+ komunitou a sociálnou spravodlivosťou.

Queer filmový festival Mezipatra bude online

redakce 21.10.2020

Mezipatra letos uvedou v hlavní soutěži celkem jedenáct celovečerních snímků, mezi kterými jsou nově zařazeny i vybrané dokumentární filmy.

Bazaar Festival přivede své Superhrdinky až do obýváků

Martina Wes 20.10.2020

Šestý ročník divadelního a tanečního festivalu , který se soustředí na tvůrce nezávislé scény střední a východní Evropy, se přesouvá do online verze.

Letošní Blues Alive neproběhne

redakce 20.10.2020

Letošní ročník mezinárodního festivalu Blues Alive je bohužel z důvodu koronavirových opatření a celkové epidemické situace zrušen.

Ji.hlava online

redakce 16.10.2020

To nejnovější z českého i světového dokumentu, retrospektiva jihokorejského filmu, velká přehlídka afroamerického dokumentu i navýsost aktuální témata.

4+4 dny v pohybu vysílá podcastové studio

redakce 15.10.2020

Mluvit se bude o hnutí Black Lives Matter, aktivismu mladých lidí, digitální ekonomice, jak pohlížet na náboženství v dnešní době či o zvuku a hudbě.

Mezipatra představí novou znělku festivalu a highlighty letošního programu

redakce 15.10.2020

Vybrané snímky queer filmového festivalu Mezipatra svoji pozornost obrací na problémy uvnitř LGBTQ+ komunity.

Kurátory soutěže PAFu Jiné vize Tina Poliačková a Lumír Nykl

redakce 14.10.2020

Soutěž Jiné vize CZ si dlouhodobě klade za cíl vytvářet povědomí o českém pohyblivém obraze: hraničních formách na pomezí animace, experimentálního filmu a videoartu.

Literární přehlídku ProtimluvFest předznamenává téma tance

redakce 13.10.2020

Festivalová čtení sice neproběhnou kvůli koronavirovým omezením s publikem, ale sledovat jejich průběh budou moci zájemci na webových stránkách.

Festival současného umění 4+4 dny v pohybu v třídenní variantě

redakce 09.10.2020

Vzhledem k ohlášeným bezpečnostním opatřením organizátoři oznamují zkrácenou třídenní variantu festivalu.