Zprávy / Festivalové

Letní filmová škola představuje doprovodný program

Letní filmová škola představuje doprovodný program

redakce | Zprávy / Festivalové | 02.06.2015

Největší nesoutěžní filmový festival v České republice je na vrcholu příprav 41. ročníku, který se letos koná od 24. července do 1. srpna. Letní filmová škola Uherské Hradiště nabízí divákům kromě filmů také bohatý doprovodný program: divadla, koncerty, výstavy a mnoho dalších aktivit. Návštěvníci se tak mohou těšit na kulturní zážitky nejen z filmového plátna.

LFŠ se v sekci Zvláštní uvedení věnuje tvorbě Pavla Juráčka, který by letos slavil 80. narozeniny. Tento český filmový režisér a scenárista byl výrazným představitelem české nové vlny 60. let. Kromě projekcí snímků Postava k podpírání a Případ pro začínajícího kata se pak diváci mohou těšit i na inscenaci Divadla Na zábradlí Zlatá šedesátá aneb Deník Pavla J, která bude v rámci Filmovky uvedena v úterý 28.7. Kniha, podle níž inscenace vznikla, nabízí nejen neobyčejně intimní vhled do Juráčkovy osobnosti, do jeho vnímání světa a lidí kolem něj, ale i do atmosféry "zlatého věku naší kinematografie". Zvítězila v anketě Lidových novin o Knihu roku 2004 a obdržela ocenění Litera 2004 za nakladatelský čin. Vznikl podle ní i snímek Martina Šulíka Klíč k určování trpaslíků, který bude na LFŠ také uveden. Hra Zlatá šedesátá aneb Deník Pavla J získala cenu Alfréda Radoka za Inscenaci.


Divadelní program zahájí v pátek 24. 7. jevištní reportáž na motivy knihy Anny Politkovské zavražděné v roce 2006. Téma nástupu Putina k moci a směřování Ruska k totalitě zpracovalo Divadlo Líšeň ve hře Putin lyžuje. V sobotu bude následovat tak trochu kabaret z díla Václava Hraběte, od jehož tragického úmrtí uplynulo už 50 let, aniž by jeho poezie zestárla o jediný den. Divadlo NaHraně představí Hrabě 2.15: Bez dechu. Světové unikum uvede v neděli Malé divadlo kjógenu při své realizaci japonských frašek kjógen v českém jazyce. Třetí den Filmovky se tak diváci mohou těšit na japonské kjógeny Velké prádlo, Připoutaný k tyči a Horský asketa zlodějem tomelů. V alternativním duchu se ponese i pondělí, kdy své fyzické básnictví přiblíží Petr Váša, který vystupuje jak sólově, tak i za doprovodu své kapely a používá jako zvuk hru na tělo, hlas, pískání, mlaskání, tleskání, luskání, údery do hrudi, břicha a stehen, dupání či pohyby v prostoru. Tradičních loutek využije ve svém úterním představení Don Šajn soubor Buchty a loutky. Monodrama herečky Nataši Burger o mnoha polohách ženy diváci uvidí ve středu v představení Vlny v podání Divadla Cylindr a v režii Hany Smrčkové. Novátorské metody reprezentuje ve čtvrtek Teatr Novogo Fronta ze St. Petersburgu v Rusku, přičemž nynější projekty jsou realizovány ve spolupráci s umělci z České republiky, Německa, Izraele, Ruska či Maďarska. Mezinárodní soubor divadelní kritici označují jako "horkou taneční grotesku" nebo "tanec na hranici". Na Letní filmové škole předvedou svůj projekt Too Close to the Sun. Symbolicky předposlední den Filmovky vystoupí brněnský Buranteatr se svou novinkou Příběhy nečekaných konců podle Roalda Dahla v režii Juraje Nvoty.


Filmovka každoročně připravuje také hudební program, přičemž ani letošní ročník nebude výjimkou. Páteční zahájení patří 16. ročníku festivalu CZ&SK Hello Jazz Weekend, který nabídne lahůdky jako Cotatcha Orchestra, Heart of Dixie nebo Josef Fečo Band. V sobotu se o pódium podělí dvě hudební dua. Kalle, minimalistické kytarové riffy Davida Zemana a uhrančivý hlas Veroniky Buriánkové, a Kieslowski, sázející na intimitu a syrovost základního akustického zvuku kytary, piana a kontrastu dvou barevně výrazných a skvěle souznících hlasů. Neděle se rozhoupe v rytmu českého hiphopu, protože dorazí PSH. Naopak zklidnění přinesou v pondělí dvě cella, dva krásné hlasy a dvě svébytné dámy – Tara Fuki spolu se znovu obnovenou Dunajskou vlnou. V úterý večer vystoupí držitel hudební Ceny Anděl za nejlepšího zpěváka roku 2014 Michal Hrůza. Na něj ve středu naváže špička české hudební scény kapela Zrní. Svěží mix poezie, banality, bizarnosti i ironie přinese ve čtvrtek do Uherského Hradiště trojice Kyklos Galaktikos, která vystoupí před elektropopovou kapelou Midi Lidi. Víkend nastartuje jeden z největších objevů poslední doby Manon Meurt spolu s Už jsme doma, jednou z nejznámějších českých kapel ve světě. Filmovku zakončí Safety First, kvarteto individualit ze srdce Slovácka spolu s Please The Trees, kteří se letos chystají vydat čtvrté album.

Info

41. Letní filmová škola
24. 7 - 1. 8. 2015
Uherské Hradiště

www.facebook.com/letnifilmovaskola
www.lfs.cz
www.acfk.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Psychedelic Umami Festival, edice druhá

redakce 25.05.2022

Po roční nucené přestávce se opět ostravsko-přerovský label Psychedelic Umami vydává do nekonečných vod...

Rise Against, Alt-J nebo The Offspring na Prague Summer Festival

redakce 25.05.2022

Tři koncerty světových hvězd v novém open air prostoru Power Station Holešovice v rámci Prague Summer Festivalu.

Kultruně ozdravná kúra v Marienbadu se Škapou, Klusákem i Heartnoize

redakce 23.05.2022

Spolek Švihák už podeváté nabídne pestrý kulturně - sportovní program. Heartnoize Promotion, laureáti hudební ceny Vinyla, přináší klubovou noc Heartnoize Tančírna.

Ata Kak na festivale Sensorium

redakce 22.05.2022

Z jeho koncertov srší frenetická multikultúrna energia juhoafrického Shangaan electra, britského grime, ghanského highlife či dancehall.

JazzFestBrno: Christian Scott i Chief Xian aTunde Adjuah

redakce 22.05.2022

Experimentátor, objevitel, hudební filozof, uctívač tradic, bořitel hranic, stavitel mezikulturních mostů…

Nábor: Buď bedňák, buď Superhero

redakce 21.05.2022

Shameless aktuálně spouští náborovu akci pro ty, kteří stojí vždy nenápadně v pozadí, ale bez kterých by nevznikl ani jeden koncert či festival.

Rock for People hlásí (téměř) vyprodáno

redakce 20.05.2022

Čtyřdenní vstupenky na festival zmizely z prodeje a jedinou možností, jak se zúčastnit festivalu, je zakoupení posledních jednodenních.

Czech Music Crossroads a hudebníci z celého světa

redakce 19.05.2022

Na festivalu Czech Music Crossroads zahrají například Tomáš Kačo, Nikol Bóková, Kaczi nebo manželé Havlovi a další.

Před Beckem Tata Bojs

redakce 19.05.2022

Beckovi i Tata Bojs je v první řadě blízká hra s prvky těch nejroztodivnějších hudebních žánrů a absence jakýchkoli zábran v jejich mixování.

Mladí ladí jazz od jara do zimy

redakce 17.05.2022

Krátce po velkolepé oslavě Mezinárodního dne jazzu na pražském Karlově náměstí tým pořadatelů festivalu přichystal další pestré koncerty.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace