Zprávy / Festivalové

Letní filmová škola zveřejnila denní program

Letní filmová škola zveřejnila denní program

redakce | Zprávy / Festivalové | 09.07.2024

Hosty 50. Letní filmové školy Uherské Hradiště budou maďarská režisérka Ildikó Enyediová, držitelka oscarové nominace a Zlatého medvěda z Berlinale, a francouzský auteur Arnaud Desplechin, mistr komorních psychologických dramat a držitel francouzské národní filmové ceny César. Oba převezmou v Uherském Hradišti Výroční cenu Asociace českých filmových klubů. Letní filmová škola se koná od 26. července do 1. srpna.

„Ildikó Enyediová je jednou z nejdůležitějších světových režisérek současnosti, nezaměnitelně silným hlasem maďarské kinematografie i držitelkou Zlatého medvěda z Berlína za opus magnum O těle a duši. Arnaud Desplechin je francouzský filmový auteur per excellence, mistr psychologické tragikomedie, cinefil a zároveň ikona všech cinefilů, jehož láska k filmu provází celým životem (důkazem je ostatně jeho horká novinka uvedená letos v Cannes s příznačným názvem Diváci!, kterou Desplechin přiveze i do Hradiště),“ říká programový ředitel Letní filmové školy Jan Jílek.


Již stálicemi ve filmovém programu jsou sekce Východní přísliby a Virtuální realita. „Letošní Východní přísliby reflektují intenzivní společenské proměny a nabízí svěží pohledy na historii, která dnešní optikou dostává nové významy. Prozkoumáme také taje lásky a její méně i více tradiční podoby,“ láká dramaturgyně Kamila Dolotina. „Mezi patnácti uvedenými tituly se objeví pětice renomovaných jmen v čele s Agnieszkou Hollandovou, Radu Judem a Małgorzatou Szumowskou. Kromě etablovaných velikánů sekce představí dalších deset slibných režisérů a režisérek ze všech koutů někdejšího východního bloku – od Maďarska přes Bulharsko až po Ázerbajdžán.“ Těšit se diváci mohou třeba na rumunský snímek glosující současnost ovládanou diktátem korporátů a sociálních sítí Od konce světa nic dobrého nečekejte, na polské snímky Kos a Bílá odvaha, které se ohlížejí do minulosti, či film Žena z…, který ukazuje, že skutečná láska dokáže překonat i nemalicherné těžkosti vztahu, jako je třeba změna pohlaví jednoho z partnerů.

Sekce Virtuální realita má letos podtitul Horizonty humanity. Jedním z častých námětů, který ve svých VR světech tvůrci zachycují, je vývoj antropocénu – ať už se jedná o vliv současných geopolitických krizí na jednotlivce (Fresh Memories: The Look, On the Morning You Wake (to the End of the World)), nebo samotných radikálních proměn krajiny (21-22 China a 21-22 USA, The Shape of Us). Dramaturg Ondřej Moravec doplňuje: „Mnozí tvůrci pak překračují horizont humanity a nahlížejí do blízké budoucnosti. Budou stroje a AI cítit emoce (My Name Is 090)? Jak budou vypadat nové světy, které stvoříme (Utility Room)? A dokáže se planeta očistit od našich zásahů (Let Nature Heal)?

Doprovodnému programu budou vévodit Tata Bojs, návštěvníci mohou očekávat i Divadlo Na zábradlí s představením Freudovo pozdní odpoledne, první dámu slovenského popu Janu Kirschner, domácí Haraficu s hosty, jeden z našich nejlepších orchestrů specializujících se na barokní hudbu Collegium 1704 či koncertní projekt Hrubá Hudba nu-jazzové kapely Lesní zvěř, jejího frontmana Jiřího Hradila a Horňácké muziky Petra Mičky. Zahrají i nepřehlédnutelný performer Ventolin a kytarovka Dukla, laureáti ceny Anděl za nejlepší album loňského roku November 2nd a romsko-česko-americká kapela Bachtale Apsa, která koncertuje s Bárou Hrzánovou.

více o festivalu zde

Literární program na Letní filmové škole si i letos udrží tradičně vysoký standard. Vystoupí držitelé letošních cen Magnesia Litera Alena Machoninová a Marek Torčík, autor Gottlandu Mariusz Szczygieł, laureátka Ceny Evropské unie za literaturu Jana Beňová, autorka loňské knihy roku v anketě Lidových novin Andrea Sedláčková a další výrazní představitelé a představitelky evropské prózy a poezie.

Chybět nebude ani diskuzní sekce Nová realita představující projekty a témata, které otevírají nové možnosti fungování naší společnosti. „Jsem moc ráda, že moje pozvání přijaly náměstkyně ministra pro evropské záležitosti a zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, farářka Církve československé husitské Sandra Silná, aktivistka za normální a zdravý porod Anna Kohutová či zpěvačky Marie Puttnerová a Martina Trchová, které povídání o skloubení mateřství s uměleckou tvorbou proloží svými písničkami,“ zve ředitelka Letní filmové školy a dramaturgyně Nové reality Radana Korená.

Výstavy nazvané souhrnně 50: Příběh Filmovky budou reflektovat jubileum festivalu: „Na první výstavu narazíte hned při příchodu do kina Hvězda. Plakáty Letních filmových škol, kam až naše paměť a archivy sahají, vám přiblíží proměnlivou „vnější tvář” festivalu. Co se skrývalo za ní, to se dozvíte ve Smetanových sadech. Druhá část výstavy tam shrnuje padesátiletou (ale popravdě řečeno šedesátiletou) historii akce a především obrazově se ohlíží za filmovými i nefilmovými hosty Filmovky, za jejími proměnami a atmosférou. Poslední část výstavy najdete v přízemí Slováckého muzea a nese název Příběh návštěvníků Filmovky, neboť oživuje paměť diváků LFŠ, jejich vzpomínky a upomínky na léta minulá,“ říká programová ředitelka Letní filmové školy Iva Hejlíčková.

K programu LFŠ patří také tradičně výstava připravená Českou tiskovou kanceláří, která je mediálním partnerem festivalu. Venkovní výstava 100kamžiků představí sto let jejího fotozpravodajství.

Info

Letní filmová škola
26. 7. – 1. 8. 2024
Uherské Hradiště
web festivalu

foto © Thomas Brunot

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šramlfest, znojemská alternativa

redakce 12.07.2024

Mezi headlinery letošního ročníku patří v pátek rakouští Shake Stew a francouzští Macadam Crocodile, v sobotu pak holandští Donna Blue a Polynation.

Sedmé Bučení

redakce 09.07.2024

Festival experimentální elektronické hudby a audio-vizuálního umění proběhne na platformě Přespolní v Lubné u Poličky.

Festival Kukokli oživí chátrající kostel

redakce 08.07.2024

Kultura, kostel, klid, louka, genius loci – to je multižánrový festival Kukokli.

Let It Roll rozšiřuje shows

redakce 07.07.2024

Kromě těch hvězd žánru festival každoročně láká také na pompézní design pódií a velkolepé audiovizuální shows.

Sziget posiluje

redakce 03.07.2024

Kultovní popová senzace Kylie Minogue se přidává k headlinerům, stejně jako DJ a producent Fisher.

Festival n:ear v Banské Štiavnici

redakce 02.07.2024

Festival otvorí slovenský zvukový umelec a zakladateľ kultúrneho centra LOM Jonáš Gruska s performanciou Axis Mundi Sound Distribution System.

Randy Brecker a Rozhlasový Big Band Gustava Broma na JazzFestBrno

redakce 02.07.2024

Spojení hudebníka, který vedle desítky vlastních alb točil s Paulem Simonem, Lou Reedem, Joe Cockerem, Brucem Springsteenem nebo Ringo Starrem, a našeho předního big bandu.

Festival Fraj pozýva

redakce 01.07.2024

Na festivalových pódiách sa predstavia umelci ako Vojtik a Berlin Manson zo Slovenska, Bert & Friends a Parta vynikajících lidí z Českej republiky.

Exit Festival nabízí v Česku neokoukané hvězdy

redakce 30.06.2024

Taneční aréna je vizuálně propracovaná scéna známá svými kultovními večírky až do východu slunce nad Petrovaradínskou pevností.

Z festivalu Letiště se stává LET

redakce 30.06.2024

Festival se rozšiřuje v prostoru a zachovává programovou linku plnou hudby, workshopů a divadelních performance.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace