Zprávy / Festivalové

Letní filmovou školu odstartuje Sommerová s Kocábem

Letní filmovou školu odstartuje Sommerová s Kocábem

redakce | Zprávy / Festivalové | 21.06.2022

Festival 48. Letní filmová škola Uherské Hradiště letos ve světové premiéře zahájí Olga Sommerová s dokumentem Michael Kocáb - Rocker versus politik. Festival se koná od 29. července do 4. srpna.

Slavnostní zahájení proběhne již tradičně v sobotu, festival ale své brány otevře už v pátek. Celosvětově první veřejnou projekci dokumentu o Michaelu Kocábovi uvedou jeho režisérka i protagonista. Celovečerní dokumentární snímek Michael Kocáb – Rocker versus politik nabízí portrét výrazné osobnosti, hudebníka a politika, který nadále zůstává výrazným a nepřehlédnutelným občanským aktivistou. Jeho životní etapy postupují od klíčových momentů dětství, mládí, dospělosti až ke zralému věku, jehož perspektivou na sebe a svůj dosavadní život Michael Kocáb nahlíží.

Pořadatel festivalu Asociace českých filmových klubů letos své ceny udělí Ondřeji Vetchému, Michaele Pavlátové, Semihu Kaplanoğluovi a Pavlu Tomeškovi. “Jsme moc rádi, že jedna z letošních Výročních cen připadne právě Ondřeji Vetchému, protože si mimořádně vážíme nejen jeho hereckého talentu, ale i lidské a občanské angažovanosti. Za více než čtyřicet let své herecké práce vytvořil nepřebernou řadu rolí, z nichž mnohé již dnes snesou přízvisko kultovní,” řekla programová ředitelka Iva Hejlíčková. Programový ředitel Jan Jílek doplňuje: „Greenaway, Kaurismäki, Leigh, Kiarostamí, Loach, Medem, Fridriksson, Tarr, Weerasethakul, Costa a mnoho dalších – za poslední dekádu jsme do Uherského Hradiště přivezli plejádu inspirativních hostů z Pantheonu světového artového filmu. Máme upřímnou radost, že letos se po jejich bok postaví Semih Kaplanoğlu, turecký filmový básník, mistr spirituálního realismu a držitel Zlatého medvěda z Berlinale 2010.“ „Filmovka je vrcholným svátkem filmových klubů a letos v rámci dne AČFK oceníme Výroční cenou dlouholetého vedoucího filmového klubu a kina Mír v Krnově Pavla Tomeška, jehož práce pro klub, kino i přehlídku 70mm filmů KRRR! si velmi vážíme,“ vysvětluje ředitelka Letní filmové školy a předsedkyně Asociace českých filmových klubů Radana Korená. Výroční cenu získá i úspěšná režisérka, animátorka a pedagožka Michaela Pavlátová (Moje slunce Mad).

Pořadatel Letní filmové školy připomene i svoji distribuční činnost, v premiéře uvede nový film režisérky Jennifer Peedomové Řeka (navazující na úspěšnou Horu), opět nabídne tři snímky v rámci projektu LFŠ uvádí a rozloučí se s filmy, kterým končí monopol (Samba, Muž jménem Ove a další).

Hostem festivalu bude i německá scenáristka a režisérka Eliza Petkova, jejíž drama Smutek se dostalo na prestižní Berlinale i do vzdělávacího programu CinEd. Retrospektivu Letní filmová škola věnuje jednomu z velkých španělských géniů Luisi Buñuelovi. Další kapitolou Filmové čítanky bude Britská nová vlna. Nejvíce prostoru dostane Tony Richardson se svými filmy Ohlédni se v hněvu, Kapka medu a Osamělost přespolního běžce, promítat se budou i snímky Jacka Claytona, Johna Schlesingera nebo Lindsayho Andersona. Pětici italských němých filmů z desátých let 20. století vyznačujících se okázale gestickým herectvím tzv. div neboli bohyň doprovodí živou hudbou nizozemská skladatelka a klavíristka Maud Nelissen, kytarová kapela Chief Bromden či experimentální Franzie.

Sekce Neznámý vojín představí zásadní osobnost japonské kinematografie 80. a první poloviny 90. let Šindžiho Sómaie, jehož některé filmy se staly generačními kulty a přímo inspirovaly nastupující generaci osobitých filmařů v čele s Šindžim Aojamou a Kijošim Kurosawou. Značná pozornost bude věnována i americkému vánočnímu evergreenu Franka Capry Život je krásný. Jeho význam v historii kinematografie, jeho vznik i následný osud budou tématem sekce Příběh jednoho filmu. Sekce Terra festivalis, která se zaměřuje na národní kinematografie prosazující se v poslední době na mezinárodní scéně, letos představí výběr filmů z Portugalska. Těšit se diváci mohou na již známé artové tvůrce (Pedro Costa, Miguel Gomes) stejně jako na nové režisérské objevy. Ve finálním výběru se objeví bohatý mix žánrů a autorských přístupů dokumentující status filmového Portugalska jako malé, ale velmi progresivní země.

Pětileté výročí oslaví na Filmovce Východní přísliby, které letos odhalí nové talenty, porovnají postavení žen v Kazachstánu i na Balkáně (Štěstí, Vera sní o moři), zprostředkují válečnou realitu Ukrajiny (Klondike) i sociální nešvary v Srbsku (Hrdinové pracující třídy). Velká část sekce bude opět patřit polskému filmu, v programu je i již druhá autorská verze Svatby od Wojciecha Smarzowského, jehož předchozí snímky Volyň a Klér vzbudily v minulých letech nejen na Letní filmové škole obrovský ohlas. Půlnoční delikatesy s lákavým podtitulem Peklo pod Berlínem nabídnou pestrou sondu do hlubin suterénu německého filmu z posledních tří dekád 20. století, který hrdě využívá elementy populárních a brakových žánrů. Tématem 360° a interaktivních filmů ve virtuální realitě bude hudba a tanec. V prostorách Reduty budou prezentovány projekty, jež byly uvedeny na světových festivalech jako jsou Benátky, Cannes, Tribeca nebo Sundance.

Obsáhlou retrospektivu i komplexně pojatý odborný program věnuje Letní filmová škola Martinu Fričovi, který se podílel na vzniku více než devadesáti filmů a letos by se dožil sto dvaceti let. Výběr jeho umělecky závažnějších děl uvede festival v sálech (Lidé z maringotek, Varhaník u sv. Víta, Tajemství krve), v letním kině ve Smetanových sadech pak nabídne to nejlepší z Fričovy komediální produkce (Kristian, Eva tropí hlouposti či Pytlákova schovanka). Tradičně se na festivalu představují české a slovenské novinky, které nabídnou velmi pestrou paletu témat i žánrů: Adam Sedlák zve na adrenalinovou noční jízdu plnou rapu a drog (BANGER.), Šimon Holý jemnými tahy kreslí psychologický portrét šedesátileté ženy v krizi (A pak přišla láska…), Tomasz Wiński otevírá třináctou komnatu sexuálních fantazií (Hranice lásky), Jiří Havelka rekonstruuje masakr na Švédských šancích v červnu 1945 (Očitý svědek). V letním kině na Masarykově náměstí zpříjemní večery např. Prezidentka, Lavi ve snímku Vyšehrad: Fylm anebo Betlémské světlo.

Čtvrtý ročník sekce FAMU History se zaměří na tzv. ztracenou generaci tvůrců, kteří měli tu smůlu, že absolvovali v době nastupující normalizace, přes jejíž prověrky neprošel skoro nikdo z nich. Diváci se seznámí s filmy Angeliky Hanauerové, Vladimíra Drhy, Jaroslava Soukupa či Agnieszky Hollandové a také se mohou těšit na osobní setkání s Morissem Issou a Vlastimilem Venclíkem. Pozornost bude věnována i aktuálním studentským filmům, a to jak ze slovenských tak z českých škol. To nejlepší z české tvorby uvede Filmovka v letním kině na Masarykově náměstí během Maratonu studentských filmů.

fotogalerie z loňského ročníku zde

Info

48. Letní filmová škola Uherské Hradiště
29. 7. – 4. 8. 2022
Uherské Hradiště
web festivalu

foto © se svolením Hithit

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Program festivalu Boskovice je kompletní

redakce 19.04.2024

Nechybí na něm zaběhlá jména české a slovenské alternativní hudební scény, ani nadějní nováčci. Bohaté zastoupení mají v programu i divadla, filmy, výstavy, přednášky a workshopy.

Hudba je taky věda, říká hudební program festivalu AFO

redakce 18.04.2024

Zvuk současnosti i budoucnosti, noci na tanečním parketě a nové objevy. Jako každý rok i letos překračuje program Music is Science festivalu Academia Film Olomouc hranice žánrů.

A Day of Sound v kutnohorské GASK

redakce 18.04.2024

Na hudebním festivalu A Day of Sound vystoupí Monty Adkins, Alessandro Bosetti nebo Sisa Fehér.

The Dillinger Escape Plan na Brutal Assault

redakce 18.04.2024

TDEP, kteří posunuli hranice extrémního metalu, mají miliony příznivců a ovlivnili tisíce hudebníků se k této speciální příležitosti vrátí po sedmi letech na pódium.

Pop Messe sází silná jména

redakce 17.04.2024

Festival se také stěhuje do většího areálu brněnského Velodromu a jeho okolí na výstavišti BVV, který nabídne sedm nejen hudebních scén.

Koncert Symphony for Humanity upozorní na xenofobii

redakce 16.04.2024

Pražské ostrovy budou patřit žánrově pestré náloži neoposlouchaných hudebních tónů ze všech zemí evropské sedmadvacítky.

Kompletní lineup Meltu

redakce 15.04.2024

Z novější vlny domácích interpretů a interpretek zahrají např. Souly nebo Domiziana, která ve své tvorbě šikovně kombinuje hyperpop a eurodance.

Ji.hlava se letos prodlužuje na deset dní

redakce 13.04.2024

Návštěvníci a návštěvnice si nově budou moci vybrat, zda přijedou na první polovinu festivalu či na druhou. Je možné si koupit i akreditaci na celých deset dní.

Metronome Prague přiveze Raye

redakce 12.04.2024

V letošním roce se zapsala do historie Brit Awards, když sedm nominací proměnila v hned šest cen.

Nia Archives na Pohode 2024

redakce 10.04.2024

Jej tvorba nadväzuje na intepretov ako Roni Size, Shy FX alebo DJ Die, ale prináša absolútne čerstvý prístup.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace