redakce | Zprávy / Festivalové | 18.05.2023
Liveurope festival míří do Paláce Akropolis, kde během dvou dní představí téměř dvacítku evropských umělců a hudebních projektů, včetně čtyř hudebníků nominovaných na prestižní ocenění Music Moves Europe Awards. Součástí festivalu bude hudební konference zabývající se mimo jiné tématem ekologické udržitelnosti v hudebním průmyslu.
Ve čtvrtek 25. května ožijí všechny scény Paláce Akropolis, kde se pražskému publiku představí pět zahraničních a čtyři české kapely. Program odstartuje trio Strulgattu and Meierkord, kteří svojí neobvyklou kombinací nástrojů zachycují přírodní divy severu do instrumentálek plných skandinávské melancholie. Klavírista Václav Chalupský aka Chalupski ve své hudbě vychází z minimalismu a postklasické hudby a Amelie Siba představí své nejnovější album Gently Double A, jenž je explozivní a sebevědomá fúze písničkářství, trip hopu a psychedelie. Srbské uskupení KOIKOI tvoří parta kreativců z pulzující bělehradské hudební scény se společnou láskou k indie rocku/alternativnímu popu. Portugalskou lidovou hudbu plnou emocí a chladnou elektroniku představí Ana Lua Caiano. Polské duo Rat Kru chytře balancuje na hranici kýče a umění a hrdě přiznává, že jejich jediný cíl je roztancovat publikum.
Beatmaker Rat One se skrývá za krysí maskou, zatímco Winogrady Lew servíruje surreální texty o životě v jejich rodné Poznani. České duo P/\ST je experimentální rapové duo, které zasypává posluchače abstraktními beaty a texty. Slovenská hudebnice Nina Kohout získala cenu Radio_Head v roce 2020 a slovenský folklór míchá s prvky vážné hudby a triphopovými beaty. Slovinská rapperka, zpěvačka a tanečnice Sahareya dělá originální alternativní rap s vlivy R&B, elektroniky i popu. Odráží se v něm ale i syrské kořeny její rodiny, hudbu s ní totiž dělá její bratr, který si říká DJ SunnySun.
Druhý den festivalu program v Paláci Akropolis zahájí lisabonské trio Ditch Days, které existuje od roku 2016 a loňský rok vydalo nové album Blossom. Monika Zenkeviciute aka Monikaze pochází z litevského Vilniusu, ale své svébytné elektronické písničkářství vydává na londýnské značce Moshi Moshi. Zpěvačka Aiko je nový hlas domácí alternativy a R&B. Loňský rok vyhrála talentovou soutěž Radia Wave Czeching a také se stala první českou či slovenskou umělkyní, kterou hudební platforma Spotify zahrnula do své kampaně Equal. Adrien Rozé a Clément Savoye alias Kids Return berou svůj hudební projekt jako pomník přátelství, které budují od dětství. Jejich lehkonohý indie pop prozkoumává kouzlo momentu, kde se dětská naivita mění v dospělácký cynismus a testuje sílu nostalgie rozmazávající hranici mezi radostí a smutkem. Program na velkém sále zakončí dvojčata Ondřej a Jiří Veselí vystupující pod názvem Bratři, kteří se žánrově pohybují mezi kombinací chytlavé taneční elektroniky a techna, hnacím motorem jsou živě hrané bicí, melodické motivy a sekvence vytvářené na syntezátory.
Přes svůj mladý věk už pražský elektronický hudebník badfocus stihl udělat řádný otisk do české scény. Vydal několik EPček, psal hudbu pro taneční film Laterny magiky a má společný release s Amelií Siba. Estonský objev Kitty Florentine hudbu tvoří zatím krátce, loňský rok debutovala albem Maladaptive Daydream, které sklidilo na baltské scéně skvělé ohlasy. Její něžné, atmosférické písně čerpají z folku i jazzu, po povrchem skrývají hluboké emoce. Umělecký radikál se sametovým hlasem, Ivo Dimchev, pendluje mezi New Yorkem a Sofií, věnuje se choreografii, učí teorii na prestižních školách a sbírá ceny za performance. Páteční večer uzavřou na Malé scéně DJové Radia 1, kultovní pražské vysílačky s tři dekády dlouhou historií, v níž formovali českou alternativní hudbu.
Festivalu bude předcházet projekce filmu Moonage Daydream, která proběhne ve středu 24. května v kině Aero. Kromě koncertů evropských hudebních objevů organizuje Palác Akropolis a Liveurope také hudební konferenci, která proběhne v pátek 26. května v kině Přítomnost. Konference bude rozdělena na dvě části. V odpolední části konference se uskuteční prezentace platformy Liveurope a panelová diskuze, ve které se bude z různých úhlů probírat téma ekologické udržitelnosti v hudebním průmyslu. Diskuze se zúčastní ředitel hudebního klubu Liveurope Ancienne Belgique v Bruselu Tom Bonte, Tamara Staňková a Natálie Rajnišová z kapely Tamara, projektový manažer a výzkumník Fakulty životního prostředí na ČZU Michal Brož a dramaturg hudebního klubu Kabinet múz v Brně Jiří Pospíšil.
redakce 03.10.2024
Během devíti večerů se vystřídají Mike Stern, Yumi Ito, Kevin Hays s bubeníkem Billy Hartem nebo držitel ceny Grammy Taylor Eigsti.
redakce 02.10.2024
Prehliadka experimentálneho audio-vizuálneho umenia pod názvom Hradby Samoty – Bratislava Intermezzo prebehne v A4 – priestore súčasnej kultúry.
redakce 29.09.2024
Přesný termín vystoupení příští rok je v tuto chvíli v jednání a pořadatelé festivalu jej oznámí co nejdříve.
redakce 28.09.2024
Program konference nabídne téměř čtyřicet debat, prezentací, panelů a praktických workshopů za účasti předních domácích i zahraničních osobností z oblastí hudebního průmyslu.
redakce 26.09.2024
Koncert v Prostorách odsvěceného kostela Sv. Barbory ve Štěpánově bude zasvěcen podpoře neziskového programu E4C.
redakce 25.09.2024
Třiatřicetiletá rodačka z Camden Town s guayansko-trinidadskými rodiči je brilantní saxofonistka i skladatelka čerpající ze všech zdrojů černé hudby.
redakce 22.09.2024
Perila se připojuje k Oklou, Machinedrum, ABADIR & Nicolò Cervello a desítkám dalších vystupujících.
redakce 22.09.2024
V rámci Focus on Italy bude speciální pozornost věnována talentovaným umělcům z Itálie.
redakce 21.09.2024
Festivalový program nabídne nové dokumenty z Česka i ze zahraničí, autorské retrospektivy, to nejlepší z filmového experimentu i řadu nesoutěžních programových sekcí.
redakce 21.09.2024
Festival je postavený na ideálu komunitního pěstování kultury a propojování zdánlivě nesourodých oblastí rozmanitého hudebního a uměleckého světa.