Zprávy / Nové desky

Longital na novém albu bilancují a plní si svůj sen

Longital na novém albu bilancují a plní si svůj sen

redakce | Zprávy / Nové desky | 26.03.2015

Důležitou etapu působení na hudební scéně svou novou deskou uzavřou bratislavští Longital. Zkušení hudebníci a světoběžníci Shina a Daniel Salontay se na ní vrátili k akustickému zvuku. Album A to je všetko? zaranžovali společně s bubeníkem a klavíristou Mariánem Slávkou, který se do kapely vrátil po dlouhých třinácti letech. Vydání desky je plánováno na 14. května.

Nové album Longital je výsledkem posledních tří let, během kterých hudebníci hledali novou tvář. "Někdy začátkem roku 2012 jsme odložili počítač a Dano si koupil akustickou kytaru. Začali jsme zkoušet hrát písničky, které byly aktuální jen tak s kytarou, basou a dvěma hlasy," říká Shina. O rok později už Longital putovali po Ukrajině a ještě ve dvojici s akustickým programem odehráli na dvacet koncertů. Skladby v této podobě jim začaly růst pod rukama a neměli problém s nimi obstát ani na velkých pódiích. A následně se k Longital vrátil bubeník a klavírista Marián Slávka, který s kapelou ještě pod názvem Dlhé diely nahrál album Tu. Ještě předtím ale Longital stihli odehrát několik koncertů i s Milanem Caisem z Tata Bojs a právě s ním si otestovat tento další směr své tvorby.

Na albu A to je všetko? se takto posílení Longital vrací ke skladbám z longitalské trilogie Výprava (2006), Gloria (2008) a Teraz (2010) a debutové desky September (2001). "Chtěli jsme naživo zachytit písničky, které s námi urazily kus cesty. Zároveň jsme ale tušili, že je nedokážeme nahrát na koncertě, protože při něm jsou emoce příliš velké. Řekli jsme si tedy, že je natočíme ve studiu, ale stejně jako na koncertě," vysvětluje Shina.


Ideálním kandidátem na nahrávání byl Ondřej Ježek, který ve studiu Jámor nepoužívá režii, ale sedí s kapelou v nahrávací místnosti. "Splnil jsem si sen. Vybrali jsme písničky, které s námi žijí už hodně let. Vrcholí tak jedno dobrodružné období a představujeme hudbu, která nás jím provedla a prošla výraznými změnami na koncertech," říká Salontay. "Skladby, které byly původně vytvořené laboratorním způsobem, jsou na novém albu nahrané naživo, naráz a bez editování, včetně zpěvů. Převážná většina současných alb je zvukově přeprodukovaná a vycizelovaná forma převládá nad obsahem. Vize našeho nového alba byla pravdivost po všech stránkách – od textů až po hudební a zvukové provedení. Bez aditiv a konzervantů. Naším cílem bylo zachytit v hudbě život," dodává.

Přestože s živým přístupem k nahrávání se pojí zvukové kompromisy, výsledkem je živelná energie skladeb. Na té má důležitý podíl i staronový člen kapely, konzervatorista Marián Slávka, který se po odchodu z Longital proslavil v první lize slovenského popu (IMT Smile, Richard Müller a další). "Spolupráce s Longital mě vrátila k mé původní energii, která byla velmi naturální," říká hudebník, který aktuálně účinkuje také v jazzové kapele Talent Transport.

Marián Slávka se do kapely původně přidal pouze na speciální koncert v září 2014 pro showcase festival Waves Bratislava, kterého se účastnil také legendární první manažer skupiny Pink Floyd Peter Jenner. "Byli jsme velmi překvapení, že stál po koncertě jako první pod podiem. Vzal si celou naši longitalskou trilogii a rozloučil se se slovy, že takto má znít hudba ze střední Evropy, neangloamericky, temperamentně a uvěřitelně. Velké povzbuzení, vydařený koncert, lidský i hudební souzvuk s Mariánem i možnost naložit trio do auta, to vše znamenalo začátek nové éry kapely," vzpomíná na jeden z klíčových okamžiků Salontay.

Longital se tak po letech experimentování s moderními elektronickými technologiemi, od minidisku až po zázračný touchscreen Lemur Jazz Mutant, jeho možnosti objevovali ve stejném období jako Björk nebo Nine Inch Nails, vrací k plně akustickému zvuku. *"Dlouho jsme přemýšleli nad názvem alba. A pak mi blesklo hlavou, že každý moment i každá píseň má být prožitá tak, aby mohla být poslední. A to je všetko?, závěrečná píseň z předešlého alba Teraz, má pro mě osobně velmi zvláštní význam. Je o pocitu, když něco neodvratně končí. Je to mimo dosah naší vůle a zároveň vzniká jakýsi pocit prostoru, beztíže, jako zárodek něčeho, co ještě není ani tušené. Název alba vnímám spíš jako otázku než konstatování, proto ten otazník. A těšení se na to, co přichází, ať už to bude cokoli," uzavírá Salontay.

Info

Longital - A to je všetko?
Vychází: 14. 5. 2015
Slnko Records

www.facebook.com/Longital
www.longital.com

foto © Ivana Šatanik

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Monochrome, nové EP Marka Dadoka

redakce 24.05.2022

Grafik a producent z nejprogresivnějšího tuzemského dnb labelu Sinful Maze Recordings nechal po pandemii neurofunkových vykrucovadel a ostrých 2stepů.

Jaromír 99. Letní kapela je Mimosezóna

redakce 22.05.2022

Letní kapela s Jaromírem Švejdíkem (Jaromír 99) nabízí na debutovém albu rockový výlet za písničkou horským krajem rockové melancholie a nezčeřené vícehlasé pohody.

Vychádza Echo Cube od Analogrunner

redakce 16.05.2022

Echo Cube je citlivo vyskladaná mozaika elektronických skladieb, demonštrujúca rôznorodosť a zvukofarebnosť.

Holy Fanda & The Reverends vydávají album

redakce 15.05.2022

Dopisy v lahvi v produkci Martina Tvrdého je nabité silnými písněmi, originálním zvukem a výpovědí, která překypuje emocemi.

Lucie Redlová dozrála k lidovkám

redakce 13.05.2022

Valašská písničkářka posílená Jiřím Hradilem i horňáckými hudci vzdala hold svým kořenům, Jitce Šuranské i Davidu Stypkovi.

Duhan prichádza s projektom Wave Rider

redakce 11.05.2022

Tanečnosť, melodickosť a moderný nádych naberá oproti jeho predchádzajúcej tvorbe tvrdší a miestami cinematický charakter.

Nové album Filipa Míška u Weltschmerzen

redakce 09.05.2022

Podmanivé nálady, ASMR šuchoty, dronovo-ladené basové tóny, ostrý zvuk aj prekvapivé výbuchy zvukovej farebnosti.

Insania: Vejška života ví, že Země je placatá

redakce 05.05.2022

Insania si v novém klipu střílí z absolventů vysoké školy života a konečně vydává nové album GRRRotesky i digitálně.

Raritka Michael’s Uncle vyšla u Papagájova Hlasatele

redakce 04.05.2022

Na koncertě zazněla i zcela unikátní skladba Světlo, při jejímž provedení se k Michael´s Uncle připojila improvizovaná dechová sekce složená ze členů kapel Už Jsme Doma a Extempore.

Zbytečný luxus vydávají debutové album

redakce 29.04.2022

Album obsahuje jedenáct Petrových autorských písní – existenciálních zpovědí stárnoucího muže, tak trochu ztraceného v životě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace