Články / Reporty

Je to záhada, zpívají o zachování věrnosti a neschopnosti zradit

Je to záhada, zpívají o zachování věrnosti a neschopnosti zradit

Andrea Morávková | Články / Reporty | 11.11.2012

Pražská MeetFactory poprvé přivítala newyorskou indiepopovou čtyřku The Pains of Being Pure at Heart. Po slabém předskokanovi dné alias Onřej Holý (původně to měli být londýnští noise/popoví Dead Wolf Club, kteří na poslední chvíli odřekli), který se snažil pěti skladbami přiblížit něco jako intergalactic trip a pomalu uspával už tak poloprázdný sál, přišli konečně na řadu ve 22 hodin samotní Pains.

Kapela v čele s hlavním vokalistou a kytaristou Kipem Bermanem sice nepropadla, ale taky neohromila. Jejich druhé studiové album Belong (2011) bylo kritiky často označováno za průměrné a to, co Pains v MeetFactory předvedli, průměr tedy zcela určitě byl. Možná za to mohlo chabé, odporně narůžovělé osvětlení, možná prořídlé, slabé publikum.

Zaznělo čtrnáct písní a z toho dva přídavky. The Pains sice po mdlém výkonu předskokana atmosféru pozvedli hned úvodní skladbou Heavens Gonna Happen Now, po níž následovala kultovní Belong, ve finále ovšem nesourodý mix obou studiovek The Pains of Being Pure at Heart (2009) a Belong (2011) nebyl tou správnou vzpruhou a kapela nedokázala vytvořit tolik očekávaný drive.

Líbivé tóny skladeb Until the Sun Explodes nebo Young Adult Friction držely rytmus a dominantním prvkem celého vystoupení byl zpěvák Kip Berman s nápisem Fear na tričku (nebál se, spíš byl otrávenej). Právě on koncert občas vyvedl ze spacího režimu, za občasné pomoci klávesistky Peggy Wang, s níž ke konci se slovy díků promluvil k publiku.

Celé vystoupení bylo umocněné silným dojmem nezájmu. Našlo se pár skalních fanoušků (svíjejících se v první řadě), kteří si vynutili přídavek A Teenager in Love a This Love Is Fucking Right a snažili se v závěru navodit dojem dobrého večera, užívajíce si poslední skladby daleko víc než těch dvanáct předchozích. Ale resumé bylo jasné: naprostá demotivace kapely, která by mohla předvést daleko lepší výkon, malým nevýrazným publikem.

Pokud se tedy The Pains of Being Pure at Heart ještě někdy do Prahy vrátí, chce to lepší nástup a výběr předkapely nebo možná zaplnit prázdnou MeetFactory alespoň z poloviny. Je to záhada. Ve skladbě Even in Dreams se zpívá o zachování věrnosti a neschopnosti zradit. Doufejme tedy, že těch pár fanoušků, co přišlo, po tomhle výkonu kapelu nezradí.

Info

The Pains of Being Pure at Heart (usa)
4. 11. 2012, MeetFactory, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Billie! Kuřecí! Eilish! Nugety!

redakce 21.08.2019

Billie vypálí největší hitovku hned zkraje, dívky ještě mladší než zpěvačka vřeští, až přehluší soundsystém – divím se, že zapomenou na breakdown v půlce písničky.

Hip Hop Kemp 2019: Trueschoolová orientace

redakce 19.08.2019

Ustálená dramaturgie generuje ustálená očekávání a něco, co lze označit jako programové bloky. Nejlepší koncert festivalu přitom můžete zažít kdykoli.

Dobrš bylo (Dobršská brána 2019)

redakce 19.08.2019

Moje předsevzetí bylo jasné: jet někam, kde jsem ještě nebyla. Ideálně na malý festival s netradičním line-upem, buď v horách nebo u vody. Výběr se tím dramaticky zúžil...

Sázky na (ne)jistotu aneb Top 5 Hip Hop Kemp 2019

redakce 18.08.2019

Přebíhal jsem od jedné stage ke druhé a za den stihl i deset koncertů. Při dotazu na nejlepších pět se každý dlouze zamyslel...

Čiže relax, aj búrka (Grape 2019)

redakce 13.08.2019

Tento rok som sa na letisko dostavila po dlhšom čase strávenom na juhu Anglicka, čiže samotný príchod do rodnej krajiny bol trochu kultúrnym šokom...

Aká krajina, taký Katapult. (Brutal Assault 2019)

redakce 11.08.2019

Ve vydatném dešti ale zmokla jak festivalová brožura, tak program na klíčenkách rozdávaných u vstupu. Moderní doba? Je třeba šířit poselství a čokoládovou radost.

Ztlumte ty světla, prosím. (Brutal Assault 2019)

redakce 10.08.2019

Někdo vyslyšel moje fňuky? Říkají, že třetí den bývá kritický, díry v line-upu a vedrem podpořená únava svádí k experimentu.

Their bodies are open (Brutal Assault 2019)

redakce 09.08.2019

Koncert Daughters byl definitivní. Zhudebněná cesta devíti kruhy pekla k absolutnímu zešílení a excentrický projev frontmana Alexise Marshalla, totální paralýza jedovatým potem.

Umírat budu za úsvitu! (Brutal Assault 2019)

redakce 08.08.2019

Dovolenková očista hlukem? Klišé se nevyhneme, obzvlášť na akci, který Google mapy vtipně značí jako Festival Nechutného Napadení. Brutal Assault 24, den první.

... a stejně to bylo málo (Beseda u Bigbítu 2019)

redakce 07.08.2019

Tváře, které jsem tu noc viděla já byly na správné straně. A vezmu-li v potaz fakt, že členové Algiers i australských Kill Devil Hills, o kterých ještě bude řeč, zůstali…