Články / Reporty

Lucerní snění (Algiers)

Lucerní snění (Algiers)

Lukáš Grygar | Články / Reporty | 26.02.2023

Bezprostředně po koncertu Algiers na strahovské Sedmičce jsem zůstal opřený o jeden z tamních sloupů a nevěřícně oddechoval. Tohle co bylo?! Večer, kam jdete zvědaví, mě odpálil zážitkem, ze kterého odcházíte metr nad zemí. Bezprostředně po koncertu Algiers v podzemí Lucerny jsem už poučenější dělal totéž, jen s rukama zapřenýma do sníženého stropu v jednom z výklenků tamního balkonu. Skoro mi tu Sedmičku – kde dostatečně vyskočit znamená se o strop uhodit – asocioval, kdybych na balkon neutíkal ve snaze najít místo, kde uslyším víc než dvoje bicí a samplovaný hluk.

Vím, vím. Pokaždé, když si někdo stěžuje na lucerní zvuk, bůh zabije zvukaře, ale když si v relativně krotkém intru Death March musíte kytary jenom domýšlet, zakalí vám to sebelepší večer. Music Bar je prostě past vedle pasti, želbohu ne basová. Neřešitelný problém, hoši, kteří si do hitové The Underside of Power přizvali hostující zpěvačku, aby v refrénu nebyl slyšet ani sám frontman Franklin James Fisher.


fotogalerii z koncertu najdete tady

Algiers nepřestávají jít akustickému bordelu naproti, nově s těmi druhými bicími, ale v Lucerně společně padali přes hranu čitelnosti. Naštěstí s energií, která je jim vlastní – a dokáže tlumočit i nenaposlouchané písničky. Skvěle šláply všechny novinky z desky Shook, vycházející v den koncertu, a z opačného konce diskografie pumpovala Blood, vibrující sálem podobně jako dekádu nazpátek v době svého vydání. „So drown in entertainment / ‘cause our blood is in vain,“ dozpíval Fisher a mě pálily klouby na pravé ruce, kterou nešlo neposílat do rytmu proti tomu sníženému stropu.

Foukal jsem si ji a díval se do diskokoule, zatímco sálem se rozjížděla koule zvuková a prasátka házel jen úsměv druhého bubeníka. Oproti zbytku kapely nedal za celý večer jediným gestem najevo, že by tu bylo něco v nepořádku (ale taky měl sluchátka). Když bylo po všem, kdy „vše“ je v tomhle případě termín ambivalentní, nevěřícně jsem oddechoval a opakoval si, jak skvělí Algiers jsou – i když zrovna v Lucerně si to člověk musel vydatně domýšlet.

Info

Algiers (us/uk)
24. 2. 2023 Lucerna Music Bar, Praha

foto © Olga Staňková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tanec mezi kameny marimby (Chloé & Vassilena Serafimova)

blueskin 29.03.2023

Vystoupení ikony francouzské elektronické hudby Chloé a multiinstrumentalistky bulharského původu Vassileny Serafimovy bylo očekávané coby jeden z vrcholů Spectaculare.

Sdílená vyznání (Damien Rice)

Akana 28.03.2023

Jelikož ale nepostrádá smysl pro poutavou pódiovou prezentaci, své nedělní vystoupení v Divadle Hybernia pojal mnohem rafinovaněji...

Když si kapela vozí léto s sebou (Bukahara)

Václav Valtr 25.03.2023

Dlouho dopředu oznámený koncert měl být původně v komorním prostoru pražského Café V lese. Mé obavy, že se tam fanoušci jen sotva vejdou, byly oprávněné a koncert byl přesunut.

Bez nich a o všem (Robot Koch + Mickael Le Goff: Sphere)

Michal Smrčina 25.03.2023

Kopule planetária pohasíná, kosmos se rodí. V rozsahu necelé hodiny sledujeme etapy, ve kterých se vesmír nacházel, nachází a třeba zas bude nacházet...

Pot, smrad a Nové Dillí (Bloodywood)

Václav Valtr 16.03.2023

Rychle rostoucí legenda indických folk-metalistů Bloodywood je evidentně silným lákadlem, jenže když se pražské Rock Café vyprodá, nejde o nejpřívětivější místo.

Takhle nás nevítají ani matky (Warhaus)

Maria Pyatkina 15.03.2023

Sehraná parta etablovaných belgických muzikantů svému vystoupení možná nevědomky nadělila jakýsi rodinný rozměr. Warhaus uhranuli vyprodanou Lucernu.

Žádná planeta B (King Gizzard & The Lizard Wizard)

Tomáš Hambálek 15.03.2023

Vyprodaný a vydýchaný Velký sál Lucerny zažil dvě kapely v excelentní formě, byl to jeden ze vzácných večerů, kde nehraje prvně team z planety B a později Ačko.

Pohádky na Rýně (Peel Slowly and See 2023)

Michal Pařízek 13.03.2023

Po večeři se vydáváme do zmíněného klubu Resistor, kde se odehrává otevírací večer festivalu, po cestě Richard Foster udílí přednášku, co všechno musíme v Leidenu vidět, kam všude je třeba…

Slovo tíseň (Preoccupations)

David Stoklas 12.03.2023

Když se to ale potkalo, bylo to intenzivní. Skladby plné deziluze, rezignace a úzkosti.

Memento mori (Murcof + Sergi Palau)

prof. Neutrino 12.03.2023

Vskutku spektakulární audiovizuální show předvedla dvojice umělců, mexický skladatel Fernando Corona aka Murcof a španělský vizuální umělec Sergi Palau.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace