Zprávy / Festivalové

Luhovaný Vincent a dovolená jako stav mysli

Luhovaný Vincent a dovolená jako stav mysli

redakce | Zprávy / Festivalové | 30.05.2023

Již 13. ročník multižánrového festivalu Luhovaný Vincent klepe na dveře a ve dnech 22. – 25. 6. do ulic malebných Luhačovic přinese téma Dovolené jako stavu mysli. Ve čtyřech nabitých dnech se na téma dovolené návštěvníci budou moci podívat hned z několika úhlů pohledu a procítit ho skrze umělecká ztvárnění v mnoha podobách, za hudebních, zvukových, divadelních či literárních doprovodů.

Dovolená je pro Vincenta spíše než fyzickým únikem do dálek, z domova pryč, z města do prázdninového rezortu především stavem mysli, uměním uvolnit vnitřní napětí a odpočinout si, lhostejno kde. Lze ji tak prožít i ve svém vlastním městě. Festival rozbírá toto téma v mnoha dimenzích, přibližuje tuto myšlenku jak malým, tak dospělým, místním, vzdáleným, ale i těm, kteří mají Luhačovice za humny.


Odpočinek mezi mechy nebo mezi virtuálními světy?
V paralelních světech videoher se denně pohybují milióny lidí. Jak vypadají jejich města, jaké jsou jejich rituály a zvyklosti ve světě, který takřka nemá limity? Potenciály herního města a skryté souvislosti mezi realitou a virtuálním světem prozkoumají, pod taktovkou Jana Mocka v představení Virtual Ritual, urbanista Osamu Okamura, YouTuber Atlet, fotografka a gamerka Adéla Vosičková. Téma přiblíží skrze live videa, 3D animace a vlastní poznatky.

Na své si přijdou i milovníci přírody. Představení skupiny Feel The Universe: Vlez v les přiblíží dobrodruhům všech věkových kategorií, jaké to je procházet se mechovými pěšinkami, dotýkat se zvířecích duší a splynout s jejich prostředím. Představení je uchopeno hravou cirkusovo-akrobatickou formou.

Hudba i film v obdobném festivalovém duchu
Návštěvníky nemine ani koncertní premiéra experimentálního hudebního projektu Eastworks v unikátní úpravě pro živé hudební nástroje. Vystoupí slowmotiondancer Dominik Gajarský, frontman Vellocet Roll František Převorovský a Zuzana Sagitariová (ex+-0).

Na terase městské plovárny Luhačovice se v koncertním představení ukáží dvě kamarádky, představitelky současného ambientu a abstraktní elektroniky, hudebnice Adela Mede a Martyna Basta. Adele Mede ve svém debutovém albu Szabadság (hu: dovolená) popisuje vyrůstání a zážitky na slovensko-maďarské hranici. Martyna doplňuje vystoupení nově vydanou experimentální deskou Barely Remembering. Hudba zazní živě, ale i reprodukovaně pro plavající posluchačstvo.

Zahajovací projekce letního snímku Aftersun návštěvníky přenese z terasy plovárny do tureckého přímořského resortu, kde tráví dovolenou rozvedený otec s dcerou. V kině Elektra se filmoví fanoušci retrospektivně přesunou do historie Luhačovic, dosud neviděné snímky doplní etnografka Blanka Petráková. Na tenisových kurtech v lázních pak výjimečně nebudou návštěvníci sledovat napjatý zápas, ale nahlédnou do tvorby Kolektivu, který skrze audiovizuální prvky a psaní živých kódů dokáže vytrhnout publikum z reality.

K dovolené také patřívá návštěva míst, která mnohdy nebývají běžně dostupná. V případě lázeňského areálu se jedná například o vilu Kancnýřka nebo klub Domino, kde se představí ku příkladu tříčlenná kapela sinks a energický Ondřej Obst alias DJ Elýščítát.

Info

Luhovaný Vincent
22.–⁠25. 6. 2023 Lázně Luhačovice
web festivalu

foto © se svolením Luhovaného Vincenta

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Lunchmeat Festival začíná

redakce 22.09.2023

V pondělí začíná program festivalu v CAMPu, kde se představí díla připravená speciálně pro místní obří plátno o rozměrech 20 x 4 metry.

Knižní veletrh LITR ve znamení fauny a flóry

redakce 20.09.2023

Víkend plný tvůrčích workshopů, výstav, autorských čtení a hudebního programu bude probíhat především v šapitó před pavilonem a ve sbírkových sklenících Flory.

Le Guess Who? 2023 oznamuje kompletní line-up

redakce 19.09.2023

Je libo legendární ESG z jižního Bronxu, která zde předvede svůj vůbec poslední evropský koncert, Alana Sparhawka z Low nebo společné představení Catariny Barbieri a Space Afrika?

Dream Or Die, festival psychedelického snění

redakce 19.09.2023

Nabitý hudební program láká také na výstavu obrazů, poezii, přednášení a další aktivity.

Mladí ladí jazz-fest zatnul do živého

redakce 18.09.2023

K hvězdným jménům světové jazzové a experimentální scény přibyli francouzsko-alžírští Acid Arab kombinující elektronickou hudbu s tradiční arabskou kulturou.

Boleslam, festival slam poetry

redakce 17.09.2023

Během dvou dnů proběhne více než 24 tematických slamových exhibic, při kterých vystoupí největší jména tuzemské slamové scény.

Ji.hlava se zaměří na ženské režisérky

redakce 16.09.2023

Letošní program nabídne také přehlídku dokumentárních děl ve virtuální realitě.

Festival Spontana na kraji Brna

redakce 14.09.2023

Spontana je pole, na poli zelený ostrůvek a v něm betonový bazén ve kterém 23. září imploduje hned několik těles.

Space X uvede Davida Boultera, Arveho Henriksena nebo nový projekt HRTL

redakce 13.09.2023

Podzemí skvostu pražské funkcionalistické architektury obsadí koncerty, křty nových alb i výstavy.

Hlukovæ Mystéria i letos

redakce 12.09.2023

Dva dny, dvě místa, více než dvacet vystupujících. A hluk, spousta hluku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace