Články / Rozhovory

Lvmen: Byl to vždycky tak trochu relax a skautskej tábor

Lvmen: Byl to vždycky tak trochu relax a skautskej tábor

redakce | Články / Rozhovory | 17.01.2018

Přestože byste na české hardcorové scéně jenom stěží hledali kapelu s podobným významem jako Lvmen, jejich existenci provází silná aura tajemství. Při příležitosti nadcházejícího turné vznikl alespoň krátký rozhovor s Františkem (basa) a Hvsarem (klávesy).

V průběhu let jste se museli postupně vypořádat s tragickým úmrtím dvou spoluhráčů a mnozí fanoušci už ani nevěřili, že se Lvmen někdy vrátí na scénu. Co bylo hlavní motivací, abyste pokračovali dál?

Když odešel Dáda, tak jsme se na popud jeho mámy sešli v původní sestavě a zkoušeli asi tři roky jednou za měsíc na mlejně v Osvračíně. Dva roky před vydáním LP Mitgefangen Mitgehangen jsme zkoušeli už v sestavě, která nahrála desku, v prostorách komunitního centra Cesta v Táboře. Byl to vždycky tak trochu relax a skautskej tábor. Jsme kámoši a baví nás to být pohromadě. Asi největší motivací byl Mirda (kytara, pozn. a.), který byl na normální vojně, kde se drhly kartáčkem na zuby hajzly a kde zavřenej v peřiňáku skládal rádio a tak. Potom, co v létě padl i on, jedem na setrvačník…

Tyhle osudem vynucené změny v sestavě se pravděpodobně odrazily i na vzniku nových skladeb. Jak vlastně funguje celý kreativní proces v kapele?

Základem byly vždycky z velké části Mirdovy nápady, ty jsou jedním z ksichtů kapely. Na finálním výsledku se pak ale podílí všichni, není tam od začátku jasná vize, jak by měla skladba vypadat, to z toho vyleze až při hraní ve zkušebně. Postupem času se hotové skladby ještě několikrát méně či více upravují a na desce je třeba až desátá verze.

Od vydání novinky Mitgefangen Mitgehangen uplynulo půl roku. Měli jste před vydáním desky nějaké očekávání?

Očekávání jsme snad ani žádný neměli, spíš bylo cílem tu desku po letech dodělat. Ne za každou cenu, ale abychom byli s finálním výsledkem spokojení hlavně my, a to se povedlo po všech stránkách. O tom, jak bude deska přijatá, jsme nepřemýšleli. To stejně nevymyslíš, ale zatím máme vesměs kladný reakce, což samozřejmě potěší.


Lvmen si vybudovali slušné renomé i v zahraničí. Odehráli jste několik evropských turné a díky vydavatelství Day After získali distribuci prakticky po celém světě. Máte pocit, že jste tehdy naplno využili svůj potenciál, nebo byste z dnešního pohledu udělali něco jinak?

Byla možná škoda pauzy mezi lety 2001 až 2004, kdy jsme se začali zase scházet a dělat na Mondo, ale kdo ví, kam by nás to hodilo. Nic bych neměnil. Nakonec se z toho stal takovej náš rytmus, dvě LP a pár let klid…

Jak budou vypadat lednové koncerty? Zazní kromě čerstvých skladeb i materiál ze starších desek?

Zazní komplet nová deska, tedy i včetně upravené „jedničky“ pro pamětníky. Nic víc, nic míň. Kde to prostor umožní, tam koncerty odehrajeme se dvěma bubeníky jako loni na Flédě, ale jinak se žádný další překvapení nechystají…

Na turné vyrážíte společně s Tomášem Paluchou. Jak vzniklo tohle spojení?

Logicky vyplynulo ze současné situace. Už před prázdninami jsme hledali náhradu za Tysona, který vyrazil do světa, a domluvili se s Honzou Tomášem. Za Mirdu naskočil Honzův parťák Vorel (Libor Palucha, pozn. a.) a Regál s námi hraje naživo na druhý bicí. V koncertní sestavě Lvmen tedy figurují ¾ Tomáše Paluchy, tak jsme se domluvili, že pojedou obě kapely.

Možná trochu předbíhám… Co se bude dít v táboře Lvmen po skončení turné?

Odpověď je na začátku tvé otázky. (smích) Momentálně se soustředíme na těch čtrnáct dní před námi a další věci neřešíme. Zatím to ale vypadá, že Paluchovic kluci taky četli Foglara…

Info

Live: Lvmen + Tomáš Palucha
17.1. Liberec (CZ)
18.1. Dresden (D)
19.1. Zittau (D)
20.1. Leipzig (D)
21.1. Hamburg (D)
22.1. Berlin (D)
23.1. Trenčín (SK)
24.1. Bratislava (SK)
25.1. Košice (SK)
26.1. "secret gig"
27.1. Uherské Hradiště (CZ)
28.1. Orlová (CZ)
29.1. Brno (CZ)
30.1. Praha (CZ)
31.1. Pardubice (CZ)

https://www.facebook.com/Lvmen-141021035912652/
https://lvmen.bandcamp.com/

foto © Mizuki Nakeshu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Sunset Sons (uk/aus)

redakce 16.10.2019

Singl Heroes od britsko-australských indie rockerů Sunset Sons si odbyl ostře sledovanou premiéru v Beats1 show rádiové persony jménem Zane Lowe. Kde se vzali, kdo to je?

Mueran Humanos: Následovat svoje posedlosti

redakce 10.10.2019

Skupina, která nese v názvu sousloví Lidi chcípněte, by jistou dávku chladnokrevnosti oplývat měla. A argentinští Mueran Humanos jí oplývají. Rozhovor.

Nick Murphy: Nedělám hudbu pro sebe, ale pro jiné

redakce 04.10.2019

Před pražským koncertem jsme si povídali o umělcově službě lidstvu, cestovatelských zážitcích a Muprhyho houževnaté povaze.

Aneta Kohoutová (Nábřeží saunařů): Hrozná zodpovědnost, ale zároveň i neuvěřitelná svoboda

redakce 30.09.2019

Nábřeží saunařů, akce, která se odehraje v Hradci v závěru tohoto týdne. Co od ní čekat, jestli přijít nahý a hladový, co chystá NUUK do budoucna?

Vstupní prohlídka: Stolen (chn)

redakce 26.09.2019

Kapela Stolen z čínského města Chengdu existuje přes deset let, evropskému publiku se letos představí jako předkapela ikon New Order.

Roman Odjinud, Petr Vrba (Alternativa Festival): Máme ruce od sazí

redakce 23.09.2019

Když už se zdálo, že „alternativní“ dramaturgie se poněkud unavila, obměnil se organizační tým. Z něj promlouvají dva z členů festivalu. Marx, klišé i osypky. Rozhovor.

Steffi: Nepotřebujeme pořád sedět jedna vedle druhé

redakce 20.09.2019

Steffi a Virginia, rezidentky berlínského Berghain/Panorama Baru o nadcházející desce Work a Change, která vychází na labelu Ostgun Ton.

Zdeňka Morávková (V centru | Im Zentrum): Centrum je tam, kde si ho uděláš

redakce 18.09.2019

Jesenický umělecký festival svou dramaturgií poukazuje na česko-německou spolupráci, která v regionu po léta přirozeně probíhala. Rozhovor.

Radim Zbránek (Story): Jen vnímat, nechat mobil v kapse

redakce 16.09.2019

Večírku s názvem Story se po několik let dařilo odvážným propojením dvou zdánlivě neslučitelných světů vyvolat atmosféru, jakou široko daleko zažil málokdo... Rozhovor.

Wrekmeister Harmonies: Všetko má expiráciu, krása aj utrpenie

redakce 15.09.2019

Predo mnou zrazu sedeli dve vyrovnané a veľmi príjemné bytosti, hovoril najmä JR. A pokojným hlasom ma dôkladne vyškolil o kráse a šťastí, ktoré je všade okolo nás.