Zprávy / Pozvánky

Maestro a Taborn - klavírní esa na brněnském Jazz festu

Maestro a Taborn - klavírní esa na brněnském Jazz festu

Anna Mašátová | Zprávy / Pozvánky | 11.03.2015

Jazzfest Brno nabídne v neděli 15. března dva vynikající pianisty. Shaie Maestra a Craiga Taborna. Oba žijí v New Yorku, osmadvacetiletý Maestro však pochází z Izraele, zatímco pětačtyřicetiletý Craig se do pulzujícího města odstěhoval z rodného Minneapolisu. A oba hudebníci a skladatelé nabídnou divákům nový a svěží pohled na jazz, klasičtější i avantgardnější polohu volné improvizace a dokonalé hry.

Taborn objevil klávesové nástroje ve dvanácti letech, když od rodičů dostal syntezátor Moog. Někdy tou dobou začal hrát také na klavír, profesionálně však začal vystupovat až na konci osmdesátých let. Vystudoval University of Michigan, již před dokončením už vystupoval s kvartetetem klarinetisty a saxofonisty Jamese Cartera.

Po absolutoriu vyšlo jeho debutové album Craig Taborn Trio, Taborn se přestěhoval právě do New Yorku, kde spolupracoval jak s Carterem, tak na techno-jazzovém projektu Carla Craiga Innerzone Orchestra či na desce Hugha Ragina Afternoon in Harlem. Jeho druhé album Light Made Lighter vyšlo v nakladatelství Thirsty Ear roku 2001.

Nadaný hráč vystupoval s ledaským, do Chrise Pottera po Bill Laswell and Meat Beat Manifesto, nejbližší mu byly hudební experimenty, které se odrazily i na jeho druhé desce Junk Magic.


Svou vynalézavostí zaujal majitele prestižního vydavatelství ECM, s nímž podepsal před několika lety smlouvu. Roku 2011 mu vydalo ECM nahrávku pro sólový klavír, Avenging Angel.

Taborn se zaměřuje především na volnou improvizaci, proto také upřednostňuje živé koncerty. Jak sám říká „Přestože se v rámci mých improvizací vždy projevuje určitý skladatelský přístup, v případě alba Avenging Angel se na kompoziční přístup k improvizaci vyloženě zaměřuju, mnohem více než na širší a otevřenější zdroje inspirace. Tento přístup v rámci desky postupně cizeluji a zabývám se konkrétními detaily. Album je zcela improvizované: prostě začnu hrát. Ale jakmile začnu, snažím se věnovat pozornost všemu, co se v daném okamžiku děje, například motivickým, rytmickým i texturálním detailům, vše se snažím do maxima vztahovat k původním nápadům.“

Shai Maestro Trio zcela naplňují titulek článku Andrewa Gilberta pro Jazztimes.com, který hovoří o „slibných muzikantech ze země zaslíbené“., vždyť čím dál častěji pronikají do americké i evropské jazzové scény extrémně nadaní a velmi mladí izraelští jazzmani.

To je případ i Shaie Maestra. Narodil se roku 1987, o pět let později už seděl na židličce před klavírem. Když v osmi slyšel Oscara Petersona hrát Gerswinovy skladby, zamiloval se do jazzu a v domovině dlouho nezůstal. Získal nejprve částečné, poté i plné stipendium na prestižní Berklee College of Music, kde studoval nejen jazzové piano, ale i indickou hudbu a tabla.


Maestra bylo možné vídat v Čechách po boku kontrabasisty Avishaie Cohena, s kterým nahráli čtyři alba Gently Disturbed (2008), Sensitive Hours (2008), Aurora (2009) a Seven Seas (2011).

V květnu roku 2011 založil vlastní projekt spolu s izraelským bubeníkem Zivem Ravitzem a peruánským basistou Jorgem Roederem.

Jejich debutové album s jednoduchým názvem Shai Maestro Trio byl vydáno ve Francii a okamžitě se dostalo na přední příčky prodejů. „Je to pouhý začátek naší kapely... je toho tolik, co lze udělat, a možnosti jsou nekonečné. Jsem velmi zvědav, v co se to rozvine,“ říkával tehdy Maestro a měl pravdu. Trio vydalo před dvěma lety další desku Road to Ithaca, diváci v Brně však velice pravděpodobně uslyší také ochutnávku z připravovaného live alba.

Jorge Roeder pochází z Limy. Už v šestnácti letech začal studovat cello na konzervatoři Rimského Korsakova v Petrohradě, později si přibral také kontrabas. Je členem mnoha projektů od The Julian Lage Group, Avantrio, Victor Prieto Trio, sám založil Sofia Rei Koutsovitis Group, skupinu, která zpracovává tradiční jihoamerickou hudbu stejně jako jazzové kompozice.

Ziv Ravitz pochází z izraelské hudební rodiny, od útlého věku hraje na kytaru, piano a bicí. Profesionální kariéru zahájil ve třinácti letech, kdy začal vystupovat v klubech v rodné Beerh-Shevě i Tel Avivu. Před třinácti lety se odstěhoval do USA, aby rozvinul svůj další talent – skladatelství. O čtyři roky později již promoval na Berklee. Dnes žije v New Yorku a hostuje u hudebníků jako Tomasz Stanko či Esperanza Spalding.

Info

Jazz Fest Brno uvádí: Craig Taborn (usa) & Shai Maestro Trio (isr/pu)
15. 3. 2015, Sono, Brno

www.jazzfestbrno.cz
www.shaimaestro.com
www.craigtaborn.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Brighter Death Now s Raison d’être v Underdogs'

redakce 03.12.2022

Celá Karmanikova tvorba, a hlavně živá vystoupení, jsou destilovanou anarchií, přehlídkou zkaženosti a vztyčeným prostředníkem celému lidstvu.

Luna poprvé v Praze

redakce 02.12.2022

Označení tvář ukrajinské hudební revoluce vymyslel magazín Vogue. Valná část kritiků říká, že elektronický zvuk projektu vychází z pop music 90' a 00' let.

Explicit zakončí sezónu zahraničním hostem

redakce 01.12.2022

Explicit : Connection To Collectivity bude poslední rave v září televizních obrazovek.

Dvě novinky HaDivadla v Arše

redakce 29.11.2022

HaDivadlo na začátku prosince zamíří do Prahy s další autorskou inscenací, na jejímž scénáři se podílel Bohdan Karásek.

Popmuseum zve (nejen) na online koncerty

redakce 28.11.2022

Speciální akustické a poloakustické sety umělců napříč žánry v komorním muzejním prostoru nabídne od listopadu na svém youtube kanálu.

Do Roxy na charitativní koncert pro dětské domovy

redakce 28.11.2022

Ve spolupráci s Organizací pro pomoc uprchlíkům vám Fource přináší charitativní koncert, jehož cílem je obdarovat děti z dětských domovů.

Zeal & Ardor přivezou gospel-metal

redakce 27.11.2022

Avantgardní uskupení nabízí hudební a vizuální zážitek, který hraničí s uvedením do transu.

Madhouse Express lákají klipem na koncert v Planetáriu

redakce 26.11.2022

Naživo skvěle fungující kooperace psychedelické tvorby Madhouse Express s 8K projekcemi převážně vesmírných motivů.

Závěr roku s Jednotou

redakce 24.11.2022

Netradiční přístupy k loutně, příčné flétně nebo bicím doplní třeba dekoloniální drone metal nebo surový death industrial.

Black Holes představí novou desku

redakce 24.11.2022

Pro křest, který se odehraje v pražských Kasárnách Karlín, Black Holes připravili i speciální usb nosiče.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace