Články / Sloupky/Blogy

Majáles: víc než jen stroj na peníze?

Majáles: víc než jen stroj na peníze?

Jakub Šilhavík | Články / Sloupky/Blogy | 05.05.2013

V záplavě letošních Majálesů není nouze o komerční akce s cílem „vytočit co nejvíc piva“, přesto nalezneme hned několik ostrovů kultury a nonkonformity organizovaných přímo studenty.

Obraz Majálesů je každoročně devalvován sérií velkých komerčních hudebních festivalů organizovaných nejmenovanou profesionální agenturou. Nezbytnou součástí takového Majálesu je masa studentů pochodující v průvodu s mottem „Chceme se hlavně bavit a nic neřešit“, což zcela koresponduje s každoročně se opakujícími mainstreamovými interprety a estrádními vložkami moderátorů. Role sponzorů je přehnaně zdůrazňována a začínající kapely se ztrapňují žadoněním o hlasy na facebooku, aby „vyhrály“ možnost zahrát si na zastrčené stagi určené pro studentské kapely. Nelze se příliš divit, že si již téměř nikdo nevzpomene na dobu, kdy byl Majáles kromě zábavy také projevem angažovanosti studentů vyjadřujících se k aktuálním problémům společnosti a králem Majálesu byly takové osobnosti jako básník Allan Ginsberg či spisoval Josef Škvorecký. Naštěstí stále existuje několik Majálesů, které se vyplatí navštívit.

Prvním z nich je Olomoucký Majáles Univerzity Palackého, který se koná od pondělí do středy 8. května. Jeho cílem je udržení tradice nekomerčních majálesů bez vstupného, pořádaných samotnými studenty za podpory města a univerzity. Dramaturgie nabízí hned několik zajímavých hudebních vystoupení na pódiích v historickém centru Olomouce, např. Wild Tides, Gerda Blank, Staré Pušky, Nylon Jail, Luno, Floex, Umakart, Pipes and Pints či Vložte kočku. Mimo hudební program nabízí Olomoucký Majáles nejrůznější výstavy, soutěže, prezentace neziskových organizací, promítání studentských filmů, besedy, divadlo a workshopy. Nechybí ani tradiční průvod masek, byť králem se pravidelně stává organizátory vybraná významná osobnost veřejného dění. Unikátnost Olomouckého Majálesu je taky v benefičním charakteru, kdy návštěvníci mohou přispět dobrovolným vstupným či navštívit benefiční večer v Jazz Tibet Clubu. Veškerý výtěžek poputuje na nadační fond Šance – sdružení rodičů a přátel hematologicky a onkologicky nemocných dětí.

Ještě o level výše je Budějovický Majáles, který si zaslouží titul nejlepšího Majálesu v ČR a zároveň se jedná o největší domácí neziskový festival. Po většinu roku relativně nudné stotisícové město se od 6. do 11. května změní v opravdový ráj kultury, kdy během 6 dnů vystoupí úctyhodných 162 účinkujících na 32 scénách v centru Českých Budějovic. Z takřka nekonečného seznamu hudebníků si zaslouží vypíchnout Lenka Dusilová, Floex, Prago Union, Vladimir 518, Kyklos Galaktikos, post-hudba, Wild Tides, Black Tar Jesus, Prodavač, James Harries, Shugo Tokumaru (Japonsko), The Sidekicks (Velká Británie) a Young Fathers (Skotsko). Remcání o chybějících „hvězdách“ typu Chinaski v Budějovicích neuslyšíte. Nechybí ani prostor pro začínající místní umělce, kteří mají vyhrazený samostatný klubový projekt Dark Side of Majáles. Obdobně nabobtnal také doprovodný program a těšit se můžete na divadelní představení (Divadlo Archa), autorská čtení, výstavy, performance, sportovní aktivity (cyklojízda), piknik, street art, bleší trh, filmové projekce (Olga Sommerová) a cestovatelské besedy (Kolumbie a Peru, Írán nebo pěšky z Čech až do Říma). Až zvažuji, jestli takové množství různorodých aktivit nazvat doprovodným programem, když by jinde utáhly celý festival.

V souladu s proklamovanými myšlenkami Majálesu je vstupné na všechny akce dobrovolné a celý Budějovický Majáles je organizován pouze studenty a dobrovolníky bez nároku na honorář. Jediné odměny za profesionálně odvedenou práci se jim dostane až při pohledu na zástupy nadšených návštěvníků, kteří se kromě samotného majálesového veselí nebojí rozšířit své obzory. Dalším „bohulibým“ skutkem organizátorů je spoluúčast na projektu Studentského krvebraní, jehož prostřednictvím se podařilo získat přes 200 nových dárců krve. Samozřejmě bez sponzorů by akce takových rozměrů neměla šanci vzniknout, přesto se tým snaží, aby role sponzorů nebyla přehnaně zdůrazňována a co nejvíce jich bylo spojeno s místním regionem.

Stále ještě nevěříte, že Majáles může mít i v současnosti nějakou úroveň? Není nic lehčího než příští týden navštívit Olomouc nebo České Budějovice a nechat se příjemně překvapit.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #52: Jaké by to bylo...

Michal Pařízek 06.05.2021

Jaké by to bylo, kdyby Kryštof Kolumbus skončil jako podřadný otrok a celá slavná konkvista se obrátila do incké invaze do staré dobré Evropy? V Šejkru se toho dozvíte mnohem…

Šejkr #51: Na vnitřní vlně

Michal Pařízek 22.04.2021

Třetí největší město ve Španělsku, jiný vzduch, jiné nebe, jiné prostředí. Jak to poznamená dnešní Šejkr na Radio 1?

Katetr: Vytáhni si hlavu z vreca

Jarmo Diehl 18.04.2021

Idea přišel s klipem k poněkud infantilnímu tracku Hraju si, kde s přáteli rapuje o tom, že má péro, žmoulá ho a verbálně klohní.

Bubny Voices: z Prahy do Kyjeva a zase zpátky

Iryna Zahladko 15.04.2021

Na konci prosince loňského roku vydal ukrajinský hudební label System album Bubny Voices, které je svéráznou hudební dokumentací areálu v okolí Nádraží Praha-Bubny.

Katetr: Nedívej se, mami! (a další prolákliny kontinua)

Jarmo Diehl 11.04.2021

Číslo jedna na streamech drží Refew x Roleeexx, kteří repujou o tom, že jen oni jsou real. Co je nového u Milion+? Terénní sběry, folklór i písničkáři. Peklo.

Šejkr #50: Sejde z mysli?

Michal Pařízek 08.04.2021

O Praze ožralé, nočních procházkách, porušování zákona i pozoruhodném algoritmu zasutých vzpomínek. Před dnešním vysíláním dalšího Šejkru na Radiu 1.

Katetr: Jak zrecyklovat stovky dýlerpytlů

Jarmo Diehl 04.04.2021

Acid punk, gotika, slowcore i poštovní kufr Olivera Torra. Marpo, Ben Cristovao a další roztleskávačky. Na strunách srdečních.

Anketa: Promo vs. video (Soundczech)

redakce 31.03.2021

Účastníků výzvy SoundCzechu se ptáme, jak spolupráce dopadla a jak lze videoformátu využít v rámci propagace.

Šejkr #49: Máme se dobře, ale špatně to snášíme.

Michal Pařízek 25.03.2021

Když je ráno hezky, tak je fajn, když není, tak je to nanic. Trochu prvobytně pospolná společnost, ano… O Haně Hegerové, Danu Sartainovi i Radiu 1.

Vstupní prohlídka: Sam Handwich

redakce 22.03.2021

Čtveřice mladých můžu spojuje své síly do chutného akusticko-elektronického sendviče s příchutí šťavnatých syntezátorů s bohatou kytarovou oblohou. Co nám o sobě řekli?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace