Články / Sloupky/Blogy

Majáles: víc než jen stroj na peníze?

Majáles: víc než jen stroj na peníze?

Jakub Šilhavík | Články / Sloupky/Blogy | 05.05.2013

V záplavě letošních Majálesů není nouze o komerční akce s cílem „vytočit co nejvíc piva“, přesto nalezneme hned několik ostrovů kultury a nonkonformity organizovaných přímo studenty.

Obraz Majálesů je každoročně devalvován sérií velkých komerčních hudebních festivalů organizovaných nejmenovanou profesionální agenturou. Nezbytnou součástí takového Majálesu je masa studentů pochodující v průvodu s mottem „Chceme se hlavně bavit a nic neřešit“, což zcela koresponduje s každoročně se opakujícími mainstreamovými interprety a estrádními vložkami moderátorů. Role sponzorů je přehnaně zdůrazňována a začínající kapely se ztrapňují žadoněním o hlasy na facebooku, aby „vyhrály“ možnost zahrát si na zastrčené stagi určené pro studentské kapely. Nelze se příliš divit, že si již téměř nikdo nevzpomene na dobu, kdy byl Majáles kromě zábavy také projevem angažovanosti studentů vyjadřujících se k aktuálním problémům společnosti a králem Majálesu byly takové osobnosti jako básník Allan Ginsberg či spisoval Josef Škvorecký. Naštěstí stále existuje několik Majálesů, které se vyplatí navštívit.

Prvním z nich je Olomoucký Majáles Univerzity Palackého, který se koná od pondělí do středy 8. května. Jeho cílem je udržení tradice nekomerčních majálesů bez vstupného, pořádaných samotnými studenty za podpory města a univerzity. Dramaturgie nabízí hned několik zajímavých hudebních vystoupení na pódiích v historickém centru Olomouce, např. Wild Tides, Gerda Blank, Staré Pušky, Nylon Jail, Luno, Floex, Umakart, Pipes and Pints či Vložte kočku. Mimo hudební program nabízí Olomoucký Majáles nejrůznější výstavy, soutěže, prezentace neziskových organizací, promítání studentských filmů, besedy, divadlo a workshopy. Nechybí ani tradiční průvod masek, byť králem se pravidelně stává organizátory vybraná významná osobnost veřejného dění. Unikátnost Olomouckého Majálesu je taky v benefičním charakteru, kdy návštěvníci mohou přispět dobrovolným vstupným či navštívit benefiční večer v Jazz Tibet Clubu. Veškerý výtěžek poputuje na nadační fond Šance – sdružení rodičů a přátel hematologicky a onkologicky nemocných dětí.

Ještě o level výše je Budějovický Majáles, který si zaslouží titul nejlepšího Majálesu v ČR a zároveň se jedná o největší domácí neziskový festival. Po většinu roku relativně nudné stotisícové město se od 6. do 11. května změní v opravdový ráj kultury, kdy během 6 dnů vystoupí úctyhodných 162 účinkujících na 32 scénách v centru Českých Budějovic. Z takřka nekonečného seznamu hudebníků si zaslouží vypíchnout Lenka Dusilová, Floex, Prago Union, Vladimir 518, Kyklos Galaktikos, post-hudba, Wild Tides, Black Tar Jesus, Prodavač, James Harries, Shugo Tokumaru (Japonsko), The Sidekicks (Velká Británie) a Young Fathers (Skotsko). Remcání o chybějících „hvězdách“ typu Chinaski v Budějovicích neuslyšíte. Nechybí ani prostor pro začínající místní umělce, kteří mají vyhrazený samostatný klubový projekt Dark Side of Majáles. Obdobně nabobtnal také doprovodný program a těšit se můžete na divadelní představení (Divadlo Archa), autorská čtení, výstavy, performance, sportovní aktivity (cyklojízda), piknik, street art, bleší trh, filmové projekce (Olga Sommerová) a cestovatelské besedy (Kolumbie a Peru, Írán nebo pěšky z Čech až do Říma). Až zvažuji, jestli takové množství různorodých aktivit nazvat doprovodným programem, když by jinde utáhly celý festival.

V souladu s proklamovanými myšlenkami Majálesu je vstupné na všechny akce dobrovolné a celý Budějovický Majáles je organizován pouze studenty a dobrovolníky bez nároku na honorář. Jediné odměny za profesionálně odvedenou práci se jim dostane až při pohledu na zástupy nadšených návštěvníků, kteří se kromě samotného majálesového veselí nebojí rozšířit své obzory. Dalším „bohulibým“ skutkem organizátorů je spoluúčast na projektu Studentského krvebraní, jehož prostřednictvím se podařilo získat přes 200 nových dárců krve. Samozřejmě bez sponzorů by akce takových rozměrů neměla šanci vzniknout, přesto se tým snaží, aby role sponzorů nebyla přehnaně zdůrazňována a co nejvíce jich bylo spojeno s místním regionem.

Stále ještě nevěříte, že Majáles může mít i v současnosti nějakou úroveň? Není nic lehčího než příští týden navštívit Olomouc nebo České Budějovice a nechat se příjemně překvapit.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek 26.08.2022

Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni.

Brutal Assault 2022: pohlednice z dovolené

redakce 21.08.2022

Nastal čas na rekapitulaci toho nejlepšího, nejhlasitějšího, nejcivilnějšího i nejpompéznějšího. Headlineři, klubovky, jistoty, nečekané objevy.

Šejkr #85: Kde se to zastavuje?

Michal Pařízek 12.08.2022

Někdejší setrvačnost skončila na jaře 2020, od té doby – a s letošními událostmi možná ještě o to víc – člověku dochází, jak to bylo divné a snad i nesprávné.

Šejkr #84: „Je jedno, že spíš, ono si ťa to počká…“

Michal Pařízek 29.07.2022

„Do deseti let tady všichni shoříme.“ Ano, na zahrádce před Veletržním palácem padají i takovéto věty. Není se čemu divit.

Šejkr #83: Zázrak na letisku

Michal Pařízek 15.07.2022

„Když něco považuješ za zázrak, tak se toho jen tak nevzdáš,“ říká Michal Kaščák v rozhovoru pro bulletin festivalu Pohoda a moc dobře ví, o čem mluví.

Pohoda Festival 2022: To nejlepší

redakce 11.07.2022

Festival, na který jezdíme velmi často a ne pouze po jednotlivcích? Letos se vypravili i nováčci, vedle nich jsme oslovili i kamarády z řad médií nebo hudebníků, které jsme na…

Šejkr #82: Otevřete si okno

Michal Pařízek 01.07.2022

„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se Jindřich Šídlo, smál jsem se dvacet minut.

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace