Články / Sloupky/Blogy

Majáles: víc než jen stroj na peníze?

Majáles: víc než jen stroj na peníze?

Jakub Šilhavík | Články / Sloupky/Blogy | 05.05.2013

V záplavě letošních Majálesů není nouze o komerční akce s cílem „vytočit co nejvíc piva“, přesto nalezneme hned několik ostrovů kultury a nonkonformity organizovaných přímo studenty.

Obraz Majálesů je každoročně devalvován sérií velkých komerčních hudebních festivalů organizovaných nejmenovanou profesionální agenturou. Nezbytnou součástí takového Majálesu je masa studentů pochodující v průvodu s mottem „Chceme se hlavně bavit a nic neřešit“, což zcela koresponduje s každoročně se opakujícími mainstreamovými interprety a estrádními vložkami moderátorů. Role sponzorů je přehnaně zdůrazňována a začínající kapely se ztrapňují žadoněním o hlasy na facebooku, aby „vyhrály“ možnost zahrát si na zastrčené stagi určené pro studentské kapely. Nelze se příliš divit, že si již téměř nikdo nevzpomene na dobu, kdy byl Majáles kromě zábavy také projevem angažovanosti studentů vyjadřujících se k aktuálním problémům společnosti a králem Majálesu byly takové osobnosti jako básník Allan Ginsberg či spisoval Josef Škvorecký. Naštěstí stále existuje několik Majálesů, které se vyplatí navštívit.

Prvním z nich je Olomoucký Majáles Univerzity Palackého, který se koná od pondělí do středy 8. května. Jeho cílem je udržení tradice nekomerčních majálesů bez vstupného, pořádaných samotnými studenty za podpory města a univerzity. Dramaturgie nabízí hned několik zajímavých hudebních vystoupení na pódiích v historickém centru Olomouce, např. Wild Tides, Gerda Blank, Staré Pušky, Nylon Jail, Luno, Floex, Umakart, Pipes and Pints či Vložte kočku. Mimo hudební program nabízí Olomoucký Majáles nejrůznější výstavy, soutěže, prezentace neziskových organizací, promítání studentských filmů, besedy, divadlo a workshopy. Nechybí ani tradiční průvod masek, byť králem se pravidelně stává organizátory vybraná významná osobnost veřejného dění. Unikátnost Olomouckého Majálesu je taky v benefičním charakteru, kdy návštěvníci mohou přispět dobrovolným vstupným či navštívit benefiční večer v Jazz Tibet Clubu. Veškerý výtěžek poputuje na nadační fond Šance – sdružení rodičů a přátel hematologicky a onkologicky nemocných dětí.

Ještě o level výše je Budějovický Majáles, který si zaslouží titul nejlepšího Majálesu v ČR a zároveň se jedná o největší domácí neziskový festival. Po většinu roku relativně nudné stotisícové město se od 6. do 11. května změní v opravdový ráj kultury, kdy během 6 dnů vystoupí úctyhodných 162 účinkujících na 32 scénách v centru Českých Budějovic. Z takřka nekonečného seznamu hudebníků si zaslouží vypíchnout Lenka Dusilová, Floex, Prago Union, Vladimir 518, Kyklos Galaktikos, post-hudba, Wild Tides, Black Tar Jesus, Prodavač, James Harries, Shugo Tokumaru (Japonsko), The Sidekicks (Velká Británie) a Young Fathers (Skotsko). Remcání o chybějících „hvězdách“ typu Chinaski v Budějovicích neuslyšíte. Nechybí ani prostor pro začínající místní umělce, kteří mají vyhrazený samostatný klubový projekt Dark Side of Majáles. Obdobně nabobtnal také doprovodný program a těšit se můžete na divadelní představení (Divadlo Archa), autorská čtení, výstavy, performance, sportovní aktivity (cyklojízda), piknik, street art, bleší trh, filmové projekce (Olga Sommerová) a cestovatelské besedy (Kolumbie a Peru, Írán nebo pěšky z Čech až do Říma). Až zvažuji, jestli takové množství různorodých aktivit nazvat doprovodným programem, když by jinde utáhly celý festival.

V souladu s proklamovanými myšlenkami Majálesu je vstupné na všechny akce dobrovolné a celý Budějovický Majáles je organizován pouze studenty a dobrovolníky bez nároku na honorář. Jediné odměny za profesionálně odvedenou práci se jim dostane až při pohledu na zástupy nadšených návštěvníků, kteří se kromě samotného majálesového veselí nebojí rozšířit své obzory. Dalším „bohulibým“ skutkem organizátorů je spoluúčast na projektu Studentského krvebraní, jehož prostřednictvím se podařilo získat přes 200 nových dárců krve. Samozřejmě bez sponzorů by akce takových rozměrů neměla šanci vzniknout, přesto se tým snaží, aby role sponzorů nebyla přehnaně zdůrazňována a co nejvíce jich bylo spojeno s místním regionem.

Stále ještě nevěříte, že Majáles může mít i v současnosti nějakou úroveň? Není nic lehčího než příští týden navštívit Olomouc nebo České Budějovice a nechat se příjemně překvapit.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kam na rajz s Ricardem Delfinem

redakce 05.12.2019

Ricardo Delfino působí povětšinou v Karlovarském kraji jako dramaturg komunitního festivalu Top RoofTop, co doporučí?

To nejlepší z Nouvelle Prague

redakce 12.11.2019

Nové místo, nové výzvy, kvalitní multižánrová hudební přehlídka spojená s konferencí. Co zaujalo na letošních Nouvelle Prague?

Le Guess Who? 2019 – resumé

redakce 12.11.2019

Velký report v prosincovém úplňku, níže resumé v tradiční podobě nejlepších pětic, leckterým opět pět pozic nestačilo, čemuž se nelze divit.

Preview: Le Guess Who? 2019

David Čajčík, Jana Michalcová 05.11.2019

Grime, ambientní pop, africké synkopy i noise rock. Na Le Guess Who? holandštinu nepotřebujeme, obraceč času naopak ano.

You move me, you move me, you move me round and round, I guess (TaxiWars)

Jirka Imlauf 01.11.2019

V Praze byli hodněkrát, vybavuju si třeba, jak sedíme u stolu nahoře v Rock Café a kolem jde kapela a všichni maj knír, píše Jirka Imlauf z Houpacích koní před…

Preview: Danielle de Picciotto

Michal Pařízek 15.10.2019

Některé milníky její kariéry nabízíme níže, hlavně ale zveme na koncert, který bude výjimečný také tím, že zde vůbec poprvé vystoupí frontmani pražských Kill the Dandies! coby DJské duo.

Tančení Krakovem aneb Top 5 Unsound 2019

redakce 15.10.2019

Polský festival Unsound, soustředící se na progresivní elektronickou hudbu s nejrůznějšími přesahy, má celosvětové renomé a fanoušci se na něj opravdu sjíždějí z různých koutů planety.

Preview: Alternativa 2019

waghiss666 14.10.2019

Zkusili jsme z lineupu festivalu Alternativa 2019, kde žánry nehrají roli, prosít pár zajímavých jmen. Tady jsou.

Střevíčky děravé aneb Top 5 Lunchmeat 2019

redakce 07.10.2019

Ohlasy i uvnitř redakce byly různé a ne pouze kladné. Výživné to bylo.

Preview: Unsound 2019

Kateřina Cumin 01.10.2019

Ústředním tématem letošní edice Unsoundu je Solidarita a níže najdete pár mužských jmen, které stojí za pozornost a které povětšinou přijedou s unikátním programem.