Články / Recenze

Making me sparkle (Blue Hawaii)

Making me sparkle (Blue Hawaii)

Karolina Veselá | Články / Recenze | 23.02.2020

OHODNOŤTE DESKU

Montreal, Berlin, jedna zlomená noha a jedno zlomené srdce. Právě to stálo na začátku vzniku čtvrtého alba Blue Hawaii s příznačným názvem Open Reduction Internal Fixation. Raphaelle “Ra” Standell–Preston z kanadského Montrealu procházela těžkým rozchodem, už několikátým v řadě. Druhý člen tělesa, Alex “Agor” Kerby, žijící v Berlíně, si těsně před plánovaným turné v roce 2018 přivodil zlomeninu nohy a musel podstoupit operaci. Ta dala název projektu, který byl přirozenou náplastí za zrušenou šňůru.

Melancholie a plačtivé texty Ra jsou ústředním motivem celého alba. Ať už je to úvodní skladba All the Things, Trust nebo Sparkle nenechte se zmást zářivými názvy. Každá píseň je prošpikovaná steskem, starými dobrými časy a touhou po zapomnění, zasazená do překvapivě pozitivních a veselých melodií. Z tohoto pohledu lze Open Reduction Internal Fixation vnímat jako ozdravnou kůru každého zlomeného srdíčka, během níž má posluchač možnost utopit duši v teskných textech a zároveň protančit noc na zářivě blikajícím parketu.

Album se žánrově vzdaluje obvyklé elektronické tvorbě tělesa. Nostalgicky se vracejí k hudbě svého mládí, a tak něžné a snové vokální party podkládají tranceovými a garageovými beaty. Ne že by se dnes všechno neotáčelo za minulostí, ostatně i co se týče vizuální stránky jsou Blue Hawaii od začátku naprosto hipster a retro, ale postavit na tom celou desku je chyba. Open Reduction Internal Fixation má své výborné momenty, celkově se ale album jeví monotónně a splývá do jediné dlouhé písně. Ve srovnání s Untogether (2013) nebo Tenderness (2017) mu chybí trocha nápaditosti a neotřelosti, které činí Blue Hawaii jedinečnými.

Info

Blue Hawaii – Open Reduction Internal Fixation (Arbutus Records, 2019)
bandcamp kapely

foto © Stephanie Ago

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Svinčík zaběhlého pořádku (Slepé skvrny)

prof. Neutrino 12.07.2020

Anotace knihy uvádí, že jde o základní výbavu k porozumění české společnosti, krizi demokracie a fungování současné politiky, což se po jejím přečtení nezdá nadsazené.

Kořeny i zrcadlo (Protest the Hero)

Štěpán Sukdol 09.07.2020

„My sisters and brothers they hated so bad, To see me go west like someone gone mad.“ Protest the Hero již tradičně reflektují a kritizují současné dění.

Za stínem vlastní duše (Načeva)

Adéla Polka 03.07.2020

Je to plynutí v čase, plynutí hříchů v něm. Niterné pocity, pro které je forma básně ideální, vystupují ze své intimity, jsou odhaleny.

Full Moon 10: Houpací koně - Desolation Peak

Kristýna Trochtová 02.07.2020

Desolation Peak, jak lze ostatně vyčíst už z názvu, je deska inspirovaná a zároveň věnovaná Jacku Kerouacovi. V roce 2018.

V erupcích hněvu a zoufalství (Drom/Tengri)

Jiří Vladimír Matýsek 19.06.2020

Drom se netají tím, že jejich polovina je prvním vykročením k novému materiálu, prvotním průzkumem možných cest. A Tengri?

Zvukové nákresy s ostrými hranami (Anna Calvi)

Jakub Koumar 05.06.2020

Symfonicky košatý, atmosférický pop však vyžaduje i precizní zpěv, do něhož se jí v mládí zrovna moc nechtělo.

Vyzrálé spratkovství Jamese Colea

Dantez 31.05.2020

Za úsměvným akronymem se skrývají slova Money Rain Dancer a jde o proces nemálo podobný šamanistickému vyvolávání deště.

Klamou tělem, omamují melodiemi (Kurt Rosenwinkel Trio)

Jiří Vladimír Matýsek 30.05.2020

Po uvolněné, latinou načichlé a sluncem prozářené předchozí desce Caipi se Rosenwinkel, v rámci svého tria, vrací zpět ke komplikovanější stavbě skladeb.

Becca Stevens nabádá k tanci

Karolina Veselá 23.05.2020

Wonderbloom je soubor čtrnácti různorodých skladeb obsahující, jak už je u Stevens zvykem, neméně dobré texty se silnými příběhy.

Smutné zprávy postrádají sílu (Childish Gambino)

Štěpán Sukdol 18.05.2020

Nahrávka se snaží předávat děsivou a smutnou zprávu o současné společnosti, hudební složka jí však podráží nohy.