Jakub Koumar | Články / Recenze | 21.10.2020
Jedním z poznávacích znamení, kterými se může pyšnit Pontiac Streator, je záliba v rozličných kooperacích. K tomu, aby mohl hudbu kombinovat s mnoha kolegy, potřeboval nalézt výjimečný balanc mezi pro něj příznačným všeobjímajícím klidem a rafinovanou extatičností. To se projevuje na celé práci, včetně nejnovější desky Triz.
Pokud bychom chtěli identifikovat nejvýznamnější, žánr určující hudební prvek, museli bychom sáhnout po ambientu. Jak předchozí album natočené ve spolupráci s filadelfskou ambientní skladatelkou Ullou Straus nazvané 11 Items, tak aktuální Triz kolem sebe má lehce zamlžený meditativní nádech stojící na měkkých a konstantních zvukových plochách. Jenže jedním dechem je třeba dodat, že Pontiac Streator je i spousta experimentování, odkazů na současnou taneční scénu, a především přirozené přelétávání mezi různými styly. Svědčí o tom i fakt, že tenhle projekt letos zároveň vstoupil do dalších kooperací jako velmi subtilní, až křehce strukturovaný Micro Incubus nebo naopak náležitě hutný harsh-noisový projekt Virtualdemonlaxative.
Jako by se Pontiac Streator rozhodl ambient přetvořit, modernizovat, a to ze všech, třebas těch naprosto nepravděpodobných směrů. Nejsou mu cizí ani bezohledně vhozené noisově zmatené prskance, IDM či glitch. A jak se mu hudba pod rukama vyvíjí, započíná i malá zvuková evoluce. Do skladeb přicházejí nové a nové prvky, které na sebe neustále reagují a vytvářejí zcela funkční a soběstačné zvukové prostředí, kde není nic absolutní.
Zvukové plochy jsou často tak tence nakrájené, že spíš prokládají mnohem syrovější hmotu stvořenou z pulzů, šramotů a rytmů. Mezi nimi se objevují fragmenty a úlomky melodií, z nichž se teprve v hlavě skládá nějaký konkrétnější objekt, nebo spíš reminiscence na jeho tvar. Když dojde na terénní nahrávky, mají tak neurčitý charakter, že se neobjeví ani náznak touhy je jakkoli asociovat. Dokonce se vkrádají pochyby, jestli o field recordings opravdu jde. Organicky bohaté skladby splývají převážně ve volném tempu a zároveň jejich zvuková hojnost podporuje rostoucí závislost. Přitom se veškeré proměny skrývají v nepatrnostech. Rozlámaný beat se nenápadně posune, útržek melodie se zlehka pozmění… Nejednou se začnou vtírat neodbytné otázky. Změnilo se to doopravdy? Nebo je to jen dojem uvnitř hlavy?
Triz je album vyvolávající dojem obrovského prostoru. V každém okamžiku, záchvěvu, rezonanci je kousek nekonečna. Každý obhroublý nebo dynamický prvek je zahalen jednotným filtrem a jeho vlnění usměrněno. Zároveň neztrácí šmrnc díky psychedelické patině a překvapivé barevnosti, která zároveň působí přirozeně jako zoxidovaná měď. Pontiac Streator zní jako by měl mnoho rukou, přičemž nemá nejmenší problém s jejich koordinací, protože je řídí jediná a dokonalá mysl.
Pontiac Streator – Triz (Motion Ward, 2020)
bandcamp interpreta
Michal Pařízek 24.01.2023
Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.
Richard Kutěj 18.01.2023
Mount Kimbie nedělají revoluci. Zůstávají ale sví, současní a ano, post.
Dominik Polívka 08.01.2023
S veškerou úctou a osobitostí uzavírá svou kapitolu dospívání a zvědavé generaci Z poskytuje čitelnou hudební road mapu s otevřenými cestami a jasným směrem.
prof. Neutrino 27.12.2022
Agilní vydavatelství Blue Lizard Michala Kořána vydalo jako svůj stý počin pravděpodobně jedno z nejpozoruhodnějších alb letošního roku.
prof. Neutrino 23.12.2022
V této podobě je to tedy spíš hra kreativců a jistý druh umění než skutečně aplikovaná věda, i když se odvolává na matematiku.
Riikka Hajman 21.12.2022
Otázkou je, jestli je to správná volba. Když se dobře vyváží s hudební inovací, vznikají hity, ale na albu II je jich jen pár.
Akana 20.12.2022
S přestávkami dodnes fungující a stále relevantní nahrávky produkující Wire se oficiálnímu vydání tohoto bootlegu dlouho bránili.
Tomáš Hladký 15.12.2022
Eddie Vedder vždy tvrdil, že nejlepší na tom být rockovou hvězdou je, že se potkáte s jinými rockovými hvězdami.
prof. Neutrino 08.12.2022
Ruské anarcho-aktivistky Pussy Riot mají obdobnou strategii jako hackerská skupina Anonymous. Může jimi být kdokoliv. Poslechněte si jejich poslední mixtape Matriarchy Now.
prof. Neutrino 19.11.2022
Další kniha z nakladatelství Neklid, tentokrát práce Jamese. C. Scotta Dvakrát sláva anarchismu, která přináší jiný pohled na organizaci věcí.