Zprávy / Festivalové

Marienbad Film Festival doplňuje program

Marienbad Film Festival doplňuje program

redakce | Zprávy / Festivalové | 30.06.2021

Marienbad Film Festival od čtvrtečního odpoledne 8. července až do neděle 11. července 2021 nabídne v hotelu Lesní mlýn program plný experimentální tvorby z celého světa, předpremiéry celovečerních filmů i dokument o herecké ikoně Audrey Hepburn. Vedle filmového programu se dostane i na výstavu, hudební program a básnické čtení.

Roman Štětina osobně představí krátký film Osudí, který zaznamenává přípravy na pravidelné sázkařské losování a následný tah. V dalším prezentovaném work-in-progress díle Štětina návštěvníky a návštěvnice festivalu seznámí s fenoménem hořící cigarety v audiovizuálních dílech a rovněž bude předčítat ze své letos vydané knihy Centones. V programu se objeví i podcast Radio Frakce, který v době pandemie vytvořil spolu se svými kolegy a kolegyněmi z Ateliéru intermediální tvorby II Akademie výtvarných umění. Přítomné zavedou na neprozkoumanou cestu vakuem, bezčasím a nekonečným prostorem jejich imaginace a po radiových vlnách je přenesou do prostor jejich fantazie infikované současnou pandemií.

Druhá stálice festivalu Michal Kindernay spolu s architektem Adamem Wlazelem v Mariánských Lázních vytvoří audio streamovací systém, který bude šířit zvuk z festivalového místa do města a parků. Kindernay tímto naváže na své dlouhodobé projekty zvukových vysílání, zvukového mapování či radioprojekt Circulum2020 ve spolupráci s Českým hydrometerologickým ústavem a platformou Locus Sonus. Na festival přijede i audiovizuální umělec, performer a environmentální anarchista Vladimír Turner. Absolvent FAMU a UMPRUM uvede na festivalu průřez svou autorskou tvorbou. Do Mariánských Lázní zavítá i slovenská režisérka Viera Čákanyová s videodeníkem Bílá na bílé, který si z loňského festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě odnesl cenu Opus Bonum pro nejlepší světový film roku 2020.

Jako první bude ve čtvrtek 8. července odpoledne na festivalu k vidění dokumentární snímek Audrey, víc než ikona (2020) režisérky Helene Coan reflektující pozoruhodný život herečky Audrey Hepburn. V rámci konceptuální programové retrospektivy této popkulturní ikony, která je konstantou Marienbad Film Festivalu, bude večer toho dne v rámci slavnostního zahájení uvedena americká romance Paříž, když to hoří (1964) o osudovém setkání mladé stenografky s vyhořelým hollywoodským scenáristou. Součástí programu bude i na loňském Berlinale oceněný opus Malmkrog (2020) od rumunského režiséra Cristiho Puia, který je slovy uměleckého ředitele Lubomíra Konečného „ultimátním tripem ruskou duší”.

Hudba, autorské čtení, výstava, ale i vysílání Studia Marienbad doplní hlavní program festivalu. Na zahajovacím večeru vystoupí hudební skladatelka a zpěvačka Sára Vondrášková známá jako Never Sol. Po páteční předpremiéře komedie Moucha v kufru (2020) francouzského režiséra Quentina Dupieuxe bude následovat koncert elektronického hudebníka Leoše Horta aka HRTL, držitele ceny Anděl. Na Marienbad Film Festivalu taktéž vystoupí DJs BanglaDežo a Ester.

Pomocí živých přenosů a záznamů z Mariánských Lázní bude atmosféru filmového festivalu zachycovat audiovizuální oddělení Studio Marienbad umístěné ve festivalovém centru Lesní mlýn. Kromě tamního dění bude přinášet rozhovory s tvůrci a tvůrkyněmi, střípky života ve městě a jeho blízkém okolí, krátké spoty a skeče. Ty budou k vidění i online na webu Kina Soumraku a facebookových stránkách Marienbad Film Festivalu. Ve spolupráci s platformou pro současnou poezii Psí víno se uskuteční autorské čtení výtvarných umělců a umělkyň. Kromě již zmíněného Romana Štětiny se představí mladá výtvarnice a performerka Laura Trenčanská a šéfredaktorka Psího vína a umělkyně Elena Pecenová. Jednou z nedílných součástí doprovodného programu bude i výstava brněnského výtvarníka a entomologa Jana Zuziaka, kterou kurátorsky zaštítil Jozef Cseres umístěná v oranžérii Lesního mlýna.

více o festivalu zde

Info

Marienbad Film Festival
8.–11. 7. 2021
web festivalu

foto © se svolením Marienbad Film Festivalu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Lunchmeat Moon 2021

redakce 23.09.2021

Lunchmeat festival už klepe na dveře, klepe v nejasných beatových vzorcích, luštíme jeho kody.

Knižní festival LITR je tu

redakce 22.09.2021

Prašina s Vojtěchem Matochou, básně s Petrem Borkovcem, Nejkrásnější české knihy a otevřené ateliéry. A svazky dalšího!

Hudba za klima potřetí

redakce 21.09.2021

Třetí ročník hudebně klimatického minifestivalu tentokrát v Olomouci. Vystoupí Khoiba.

Přírodní saunový festival Hiki Joki

redakce 20.09.2021

Kromě nekonečného saunování v různých potírnách se na louce chystají i jiná smyslová dobrodružství. Včetně gurmánských, mystických nebo hudebních.

Prague Music Performance představí Braxtona, Brendela i členy King Crimson

redakce 20.09.2021

PMP se zaměřuje na klasickou, jazzovou a experimentální hudbu. Do svých projektů integruje i další umělecké oblasti, jako je výtvarné, filmové a slovesné umění.

Be2Can odkrývá všech jedenáct filmů

redakce 19.09.2021

Berlín, Benátky a Cannes po roce okleštěných festivalů otevřely své brány naplno a Be2Can se tak vrací s širokou nabídkou.

Opavský páv už za měsíc

redakce 19.09.2021

Na půdě Slezské univerzity proběhne další ročník mezinárodního festivalu studentských filmů Opavský páv.

Less is Sound: Koncerty postavené na zvukoch lesa

redakce 17.09.2021

Slovensko-britské vydavateľstvo Proto Sites uvádza sériu koncertov experimentálnej hudby a zvukových performancií Less is Sound.

Le Guess Who? kompletuje soupisku

redakce 17.09.2021

Holandský festival Le Guess Who? do svého programu přihazuje hned sedmdesát nových jmen.

Colours of Ostrava 2022 potvrzují další kapely z celého světa

redakce 15.09.2021

Festival přidává například radikální newyorskou raperku Princess Nokia, geniální japonskou jazzovou pianistku Hiromi nebo malijskou zpěvačku Fatoumata Diawara.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace