Zprávy / Festivalové

Mario Vargas Llosa hostem Světa knihy

Mario Vargas Llosa hostem Světa knihy

redakce | Zprávy / Festivalové | 28.02.2019

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha si jako čestného hosta 25. ročníku vybral Latinskou Ameriku. Od 9. do 12. května 2019 tak na výstavišti v Holešovicích přiblíží českým čtenářům zevrubně pestrost literárního regionu. Do Prahy při té příležitosti zavítá řada latinskoamerických autorů. Největší hvězdou bude bezesporu génius hovořící mnoha literárními hlasy, nobelista Mario Vargas Llosa. Do Česka přijede poprvé právě na pozvání Světa knihy Praha. Osobně svou tvorbu představí také Bernardo Carvalho, Rodrigo Fresán, Álvaro Enrigue, David Unger či Mariana Enríquezová a další významní latinskoameričtí spisovatelé a hosté.

Ve Španělsku žijící peruánský spisovatel, politik, novinář a esejista Mario Vargas Llosa patří k nejvýznačnějším současným autorům nejen v latinskoamerickém regionu. V roce 2010 obdržel Nobelovu cenu za literaturu. Udělena mu byla za „kartografii struktur moci a za pronikavé obrazy jednotlivcova vzdoru, revolty a jeho porážky“.

Dnes dvaaosmdesátiletý Mario Vargas Llosa se narodil v Peru, kde také na Národní univerzitě San Marcos vystudoval literaturu a práva. Už v šestnácti letech přispíval jako amatérský novinář do místních periodik a v roce 1957 začal také publikovat první povídky. Studijní stipendium ho zavedlo do Madridu, kde v současnosti žije, od začátku devadesátých let má španělské občanství. Pobýval ale i v dalších evropských zemích – působil v Paříži či Londýně, kde přednášel na předních univerzitách a zároveň se živil jako spisovatel.

Úspěch zaznamenal už jeho první román Město a psi (La ciudad y los perros) z roku 1963. Za „monumentální dílo“ je pak považována jeho třetí kniha Conversación en La Catedral. Do Llosovy tvorby se promítá také jeho politická angažovanost – v roce 1990 se dokonce ucházel o prezidentský úřad – znatelná je například v politickém thrilleru z roku 2000 Kozlova slavnost (La fiesta del Chivo). Jako spisovatel se ale Llosa drží v nejvyšších patrech, jak se díky překladům mnoha jeho knih mohli přesvědčit i čeští čtenáři. U příležitosti veletrhu Svět knihy Praha 2019 vydává navíc Argo romány Chvála macechy (Elogio de la madrastra) a Pětinároží (Cinco esquinas), první z textů v překladu Jana Hlouška, druhý Anežky Charvátové.

Info

Svět knihy Praha 2019
9. - 12. 5. 2019
Výstaviště Holešovice, Praha
fb festivalu

Foto © Svenska Akademien

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hip Hop Kemp 2019 a Příběh z Brooklynu po Detroit

redakce 19.05.2019

Tech N9ne, Masta Ace & Marco Polo, Smif N Wessun, The Alchemist, Kontrafakt a vy, bez kterých by Kemp neměl takovou atmosféru, takové koule.

Na festivalu Cool v plotě vystoupí umělci z celého světa

redakce 19.05.2019

Program osciluje mezi mnohými žánry, jako jsou jazz, elektronická hudba, new folk, experimentální hudba, alternativní rock, world music atd.

Festival m3 / Umění v prostoru zkrášlí vodní tok Rokytky

redakce 18.05.2019

Ve veřejném prostoru vyroste třináct uměleckých děl od českých a zahraničních autorů, které bude pojit téma: Biotop.

Zabalte kraťasy na Ruinfest

redakce 16.05.2019

Snahou je představit tuzemskou nezávislou scénu i za branami hlavního města. K dispozici k tomu je unikátní prostor, nádvoří zříceniny hradu Rabí.

Festival United Islands přiveze do Prahy vycházející hvězdy

redakce 15.05.2019

Milovníci hudby a nočního života se budou moci vydat na tradiční Klubovou noc do několika pražských klubů.

Heart of Noise aneb Nepřestávej tančit

redakce 15.05.2019

Letošní ročník Heart of Noise se bude kroutit s nekonečnou elegancí, tančit valčíky jako z filmu Stanleyho Kubricka, skákat skrze stíny.

Folkové prázdniny zveřejňují kompletní hlavní program

redakce 15.05.2019

Záruku nepochybné hudební krásy dopředu poskytuje festivalový projekt Harfy nad Oslavou, v němž se setkají Catrin Finch, Seckou Keita a Edmar Castañeda.

Nová jména pro Mighty Sounds vol. 15

redakce 14.05.2019

Nejen milovníky ska potěší nejnověji jména na programu 15. ročníku festivalu Mighty Sounds. Kumbia Queers a mnozí další.

Obscene Extreme načne druhou dvacítku

redakce 13.05.2019

Pódium bez bariér otevřené stage divingu, nejrůznější masky jako jedno ze základních specifik festivalu a Cannibal Corpse.

Bauhaus v Bauhausu

redakce 13.05.2019

Klíčovým tématem série instalací, sympózií, workshopů a debat je dopad fenoménu, který škola Bauhaus v Evropě odstartovala.