Zprávy / Offtopic-Novinky

Marmeláda za marmeládu pro dobrou věc

Marmeláda za marmeládu pro dobrou věc

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 10.11.2018

Když se řekne marmeláda, snad každému se vybaví konec léta, babiččina spíž plná skleniček téhle sladké dobroty nebo slepované vánoční cukroví. A snad i proto, aby lidé ze zvědavosti mohli ochutnat cizí domácí marmeládu, vzniklo v nově otevřeném komunitním prostoru Kampus Hybernská místo, které slouží k výměně domácích marmelád.

Do knihovny marmelád může každý přinést dvě sklenice vlastnoručně vyrobené domácí marmelády a za to si odnést jednu jinou darovanou. Ti, kteří nezavařují, si můžou marmeládu koupit – kus za 150 Kč. 100 % peněz projekt věnuje neziskové organizaci Jako doma – Homelike, o.p.s., která se věnuje ženám bez domova, a to konkrétně projektu Kuchařky bez domova.

S nápadem založit knihovnu marmelád přišel Tom Zahrádka. „Napadlo mě to minulou zimu, ale už bylo po sezóně a letos jsem si řekl, že už to udělat musím. Pak jsem tu procházel sklepy a viděl staré regály, jeden jsem si vzal, zbrousil ho a domluvil jsem se s lidmi z kavárny, abychom to tam mohli dát, protože tam přichází nejvíce lidí.“

Doma vyrobené marmelády jsou chuťově i kvalitativně úplně jinde než ty z obchodu a navíc je za nimi lidská práce. Všechny skleničky mají štítek s kontaktem na osobu, která je přinesla, takže lidi mezi sebou mohou sdílet recepty a tipy. Je po sklizni a lidé mají doma čerstvé zásoby, podělit se podporuje lidské soužití a podle některých studií zkvalitňuje a prodlužuje život.

Info

Knihovna marmelád
o projektu

Foto © city-dog.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pozdní skladby Mortona Feldmana v knize

redakce 25.09.2019

V Nakladatelství AMU právě vychází monografie věnovaná pozdní tvorbě vlivného hudebního skladatele Mortona Feldmana.

Podpořte kampaň na podporu vydání souborného díla Mariána Vargy

redakce 14.06.2019

Už přes rok na tomto projektu pracuje skupina nadšenců. Hudební veřejnost získá silný artefakt jak obsahem, tak i formou.

Kniha o lidech, kteří dělají něco sexy

redakce 08.06.2019

Ve dvaceti kapitolách se čtenář seznámí s velmi osobními příběhy lidí, kteří se při své zájmové nebo profesní činnosti dotýkají i oblasti erotiky.

Zaplňte společně Prostor39

redakce 26.02.2019

Před rokem se pustili do oživování prázdného domu v samém srdci Žižkova a teď potřebují pomoc zaplnit ho potřebným vybavením.

Olga Sommerová točí o Jiřím Suchém

redakce 21.02.2019

Nyní své portfolium rozšíří také o životní cestu skvělého muže talentovaného v mnoha profesích, jímž je legendární Jiří Suchý.

Velké ženy z malé země na Hithitu

redakce 14.02.2019

První kniha o slavných Češkách představující příběhy žen, které svým průkopnictvím a odvahou vybočily z davu i zvyklostí...

Do kin míří thriller Všichni to vědí

redakce 03.02.2019

Penélope Cruz a Javier Bardem jako milenci, mezi kterými to nepřestalo jiskřit. Thriller Všichni to vědí vstupuje do kin.

Ostrov hudby ve filmovém dokumentu

redakce 25.01.2019

Projekt Ostrov hudby završuje svou trilogii kompilací ambiciózním dokumentem o aktuální slovenské hudební scéně.

Soutěž remixů s Autumnist

redakce 31.12.2018

Po vydání třetí studiové desky False Beacon přichází Autumnist se soutěží o vytvoření remixu kterékoli skladby z alba.

The Ills nahrávají vánoční koledy

redakce 19.12.2018

The Ills si pro fanoušky připravili netradiční dárek. Ke každému koupenému digitálnímu albu jedna osobní vánoční koleda.