Zprávy / Nové desky

Martin Kyšperský a Aleš Pilgr spolu hrají dvě dekády

Martin Kyšperský a Aleš Pilgr spolu hrají dvě dekády

redakce | Zprávy / Nové desky | 18.10.2022

Dvacetiletou aktivní spolupráci oslaví dvojice Martin Kyšperský a Aleš Pilgr z kapely Květy společným albem Duo. Vyjde v pátek 4. listopadu u vydavatelství Polí5 a ohlašuje ho singl Basketbal.

Po oslavách dvaceti let kapely Květy, albem Květy Květy vydaným před dvěma lety, se pro Kyšperského i Pilgra jedná o další mezník jejich tvorby. „Na konci minulého roku jsem si uvědomil, že v Květech hrajeme už dvacet let s Alešem Pilgrem. Natočili jsme spolu i spoustu hudby pro jiné lidi, pro filmy, rozhlas a všelijaké projekty. S nikým v životě jsem nespolupracoval tak dlouho,“ říká Kyšperský, který na sebe v mezičase od poslední desky Květů upozornil také albem s projektem 29/2 anebo účinkováním ve filmu Marťanské lodě.

„Našli jsme v diáři dva týdny a průběžně se scházeli. Hráli jsme a nahrávali bez přípravy. V podstatě každý z nás popadl nástroj, na který v daný čas měl chuť a zahrál na něj, co ho v tu chvíli napadlo. Přesně takhle jsme dělali písničky, když jsme společně před dvaceti lety začínali hrát,“ upřesňuje Pilgr. „Já pak nad tím seděl a hledal v tom skrytý tvary písniček. Došlo nám, že tohle je nejvíc svobodný způsob společné tvorby a zároveň zkoušíme dosáhnout té nejvyšší mety, které jsme schopni: dělat jednoduché písničky, ve kterých sami pro sebe objevujeme nové hudební i textové postupy,“ dodává Kyšperský. Album ve studiu Jámor smíchal Kyšperského dlouhodobý spolupracovník Ondřej Ježek.

Desku Duo ohlašuje singl Basketbal, ke kterému Martin Kyšperský s Alešem Pilgrem a režisérem Jonášem Svobodou natočili klip. „Text písně shrnuje několik legračních traumat, které člověk zažívá, když měří přes dva metry a má kapelu pojmenovanou stejně jako jeden časopis,” přibližuje Kyšperský. „Klip ale tak doslovný není, vypráví příběh manželského páru, který z každodenní rutiny vytáhne až okamžik společného tance.” Partnerku Martina Kyšperského v klipu hraje spisovatelka a slamerka Anna Beata Háblová.


Album Duo vychází 4. listopadu 2022 u Polí5 na všech formátech: digitálně, na vinylu, kazetě i na CD. Zároveň s albem putuje do světa i větší brožura s texty a fotografiemi. Křest alba se chystá na 9. listopadu v brněnském Kabinetu múz a 3. prosince v pražském Café V lese. Release párty pro nejvěrnější fanoušky Kyšperský s Pilgrem připravují na 1. listopadu do pražské prodejny Rekomando.

Info

Kyšperský & Pilgr – Duo (Polí5, 2022)
Fb kapely Květy

Živě:
Květy + Alen + Duo
9. 11. 2022 20:00
Kabinet múz, Brno
Fb událost

Kyšperský & Pilgr
3. 12. 2022
Café V lese, Praha

foto © Emil Kyšperský

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Veselé plavkyně, archoelogický objev teplické scény

redakce 26.09.2023

Lze vzpomenout vůbec první koncert VP na teplickém zimním stadionu se skupinou Kokrment nebo později pražskou Deltu a Bunkr.

Island Mint vydávají berlínské EP a razí na tour

redakce 25.09.2023

Tři písničky o únavě a bolesti, o momentech pronikajících hluboko pod kůži tak jako trojitý hrot tetovací jehly.

Petra Hermanova chystá sólový debut

redakce 24.09.2023

In Death’s Eyes čelí smrti od začátku do konce se vzácným zápalem, který v člověku zanechává pocit, že bylo naprosto nezbytné, aby Hermanova desku vytvořila - aby přežila.

Akustické odozvy nádejí Davida Kollara

redakce 24.09.2023

Na akustickú gitaru natiahol špeciálne kontrabasové struny a rozhodol sa spontánne nechať viesť hlbokým zvukom bez digitálnych vylepšení.

Hudební skicy dvojice Gustaf Ljunggren a Emil De Waal

Barka Fabiánová 23.09.2023

Koncepce striktního hudebního žánru je mrtvá již několik desetiletí, což potvrzuje i nejnovější počin dánských hudebních velikánů.

Madhouse Express vydali nové album

redakce 20.09.2023

Další trip napříč žánry i experimenty s elektronickými prvky aneb Something With Space.

Kafka Band uzavírá trilogii nahrávek

redakce 15.09.2023

Obsahuje dvanáct skladeb, ve kterých se hudba prolíná s literaturou, čeština s němčinou (jednou i s angličtinou) a temné momenty s absurdním humorem.

Terrible 2s vydávajú nový album

redakce 14.09.2023

Ku kapele sa pridala aj basgitaristka Eva Turnová z Plastic People of the Universe. Krst dnes.

Co vlastně chceš II: něco něco

redakce 13.09.2023

Jejich texty přinášejí určité smíření a životní otázky, které si kladou hlasy obou členů něco něco.

Místo odpočinku Povodí Ohře

redakce 12.09.2023

Písničky se pohybují v širokém žánrovém rozpětí od rock´n´rollpunkové vypalovačky až po baladu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace