Akce

Martin Kyšperský a Aleš Pilgr spolu hrají dvě dekády

Kyšperský & Pilgr
03. 01. 2023 19:30
Café V lese, Praha

Dvacetiletou aktivní spolupráci oslaví dvojice Martin Kyšperský a Aleš Pilgr z kapely Květy společným albem Duo. Vyjde v pátek 4. listopadu u vydavatelství Polí5 a ohlašuje ho singl Basketbal.

Po oslavách dvaceti let kapely Květy, albem Květy Květy vydaným před dvěma lety, se pro Kyšperského i Pilgra jedná o další mezník jejich tvorby. „Na konci minulého roku jsem si uvědomil, že v Květech hrajeme už dvacet let s Alešem Pilgrem. Natočili jsme spolu i spoustu hudby pro jiné lidi, pro filmy, rozhlas a všelijaké projekty. S nikým v životě jsem nespolupracoval tak dlouho,“ říká Kyšperský, který na sebe v mezičase od poslední desky Květů upozornil také albem s projektem 29/2 anebo účinkováním ve filmu Marťanské lodě.

„Našli jsme v diáři dva týdny a průběžně se scházeli. Hráli jsme a nahrávali bez přípravy. V podstatě každý z nás popadl nástroj, na který v daný čas měl chuť a zahrál na něj, co ho v tu chvíli napadlo. Přesně takhle jsme dělali písničky, když jsme společně před dvaceti lety začínali hrát,“ upřesňuje Pilgr. „Já pak nad tím seděl a hledal v tom skrytý tvary písniček. Došlo nám, že tohle je nejvíc svobodný způsob společné tvorby a zároveň zkoušíme dosáhnout té nejvyšší mety, které jsme schopni: dělat jednoduché písničky, ve kterých sami pro sebe objevujeme nové hudební i textové postupy,“ dodává Kyšperský. Album ve studiu Jámor smíchal Kyšperského dlouhodobý spolupracovník Ondřej Ježek.

Desku Duo ohlašuje singl Basketbal, ke kterému Martin Kyšperský s Alešem Pilgrem a režisérem Jonášem Svobodou natočili klip. „Text písně shrnuje několik legračních traumat, které člověk zažívá, když měří přes dva metry a má kapelu pojmenovanou stejně jako jeden časopis,” přibližuje Kyšperský. „Klip ale tak doslovný není, vypráví příběh manželského páru, který z každodenní rutiny vytáhne až okamžik společného tance.” Partnerku Martina Kyšperského v klipu hraje spisovatelka a slamerka Anna Beata Háblová.


Album Duo vychází 4. listopadu 2022 u Polí5 na všech formátech: digitálně, na vinylu, kazetě i na CD. Zároveň s albem putuje do světa i větší brožura s texty a fotografiemi. Křest alba se chystá na 9. listopadu v brněnském Kabinetu múz a 3. prosince v pražském Café V lese. Release párty pro nejvěrnější fanoušky Kyšperský s Pilgrem připravují na 1. listopadu do pražské prodejny Rekomando.

Info

Kyšperský & Pilgr – Duo (Polí5, 2022)
Fb kapely Květy

Živě:
Květy + Alen + Duo
9. 11. 2022 20:00
Kabinet múz, Brno
Fb událost

Kyšperský & Pilgr
3. 12. 2022
Café V lese, Praha

foto © Emil Kyšperský

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Floex vydává herní soundtrack

redakce 01.02.2023

Šest nových tracků stojí především na elektronických základech poháněných energií hutně vystavěných beatů.

Hvozd nahrali poctu Filipovi Topolovi

redakce 27.01.2023

Novinka Krehkou krajinou posúva poetickú kombináciu šanzónu a kabaretu s punkovými koreňmi o niečo ďalej.

Nové EP Běž Pryč! Pána Nuslí

redakce 25.01.2023

Setkáte se s nuselskými legendami a s putykami, které neodvratně podléhají útokům ze strany developerů, baristů a výběrové kávy.

The Compositions 1960

redakce 13.01.2023

V posledním dvojčísle bulletinu Jazz byla nalepená dopisní obálka s partiturou amerického umělce La Monte Younga nazvaná Composition 1960 #9.

BCAA system s projektem Awoo

redakce 11.01.2023

Release alba je doprovázen příběhem o přeměně hudebníka Bílej kluk do virtuální postavy Awoo uvězněné v paralelní dimenzi a jeho snaze o návrat do naší reality.

FDK se vrací po třinácti letech

redakce 10.01.2023

V temném postmetalu FDK je prostor pro mělencholické odstíny, deska ale stejně jako ty minulé umí tnout do živého a zejména zavalit svou imponující hutností.

Místa kam se nechystáš podle Audio Attaché

redakce 09.01.2023

Kapela se přiklonila ke zvuku svých dávných vzorů i současných hrdinů, žánrově na pomezí indie, shoegazu někde snad až postpunku.

Jihočeští ŁŪT a NĀV vydali splitko

redakce 08.01.2023

Celý split byl nahrán a smíchán tradičně v Low Resolution studiu a vyjde i na kazetách pod značkou NAAB.

Smrad v síni tradic větrá Ctib

redakce 04.01.2023

Deska obsahuje čtrnáct podvratných disco-ego-punkových vypalovaček plných divných a znervózňujících zvuků.

Debut chalapeño vyjde v lednu na vinylu

redakce 02.01.2023

Album Endless Iridescence zve posluchače do vod vlnících se lo-fi samplů a analogových perkusí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace