Články / Profily/retro

Medvědovo psychrockové okénko II: Tomáš Palucha

Medvědovo psychrockové okénko II: Tomáš Palucha

Jakub Ďuraško | Články / Profily/retro | 05.01.2013

Tomáš Palucha je hodně zavádějící jméno pro kapelu. Jméno z plakátu na řevnickou Portu nebo Folkový kvítek nebo Struny podzimu. Být tomu o čtyřicet let zpátky, asi by si Tomáš Palucha notoval s kolegy folkaři na trampských LP kompilacích Trampská Romance, Druhá Trampská Romance či Potlach V Údolí Oddechu a Děsu. Vojta Kiďák Tomáško by si nejspíš rval vlasy závistí, že mu rodiče tehdy u splavu přiřkli zrovna tohle jméno a nemohl se do strun opírat coby Tomáš Palucha. Ostatně co jiného asi tak dělat s takovým jménem? Průvodčího na zapadlé šumavské železniční lince? Tam by ale byla nasnadě hrozba inspirace šumavskými hvozdy, a tak by si drahý Palucha nakonec tu kytaru do ruky vzal, i kdyby nechtěl. S tímhle jménem...

V roce 2012 je pravda mnohem prozaičtější a Palucha vlastně není jeden, ale dva, a ještě je to tak, že ten jeden je Jan Tomáš a Palucha je křestním jménem Libor. Geniálním spojením příjmení pak vznikl Tomáš Palucha, ale ani tady divná hádanka nekončí, naopak! Příjmení prvního je klasické české křestní jméno, takže obyčejný pan nenápadný. A Palucha? Cože? On se někdo jmenuje Palucha? Schválně si to zadejte do vyhledávače. Kromě několika obskurních odkazů na polské rapové servery a moravskou kapelu My Funeral už vám to najde jen odkaz na bandcamp téhle kapely. Takže pan výjimečný. Ale nezpívá ani Tomáš, ani Palucha.

Zjednodušeně jsou Tomáš Palucha o souhře dvou kytar, ale celé to obejmout a pochopit není úplně snadné, a i když se vám to hned tak (třeba) docela nepovede, určitě si všimnete, že z Tomáše Paluchy mluví ohromná spousta naděje. Já nerad píšu o hudbě tímhle stylem, ale o muzice, která má takovouhle hloubku (ufff), je to asi nutné. A i když se to Tomáš Palucha snaží maskovat za názvy skladeb jako Join the Love Gang nebo Tichá Dohoda a hrajou to spíš na image typu vyčazená pohoda, je to tam.

Zdaleka nejlépe charakterizuje samotnou hudbu Tomáše Paluchy úvodní fotka, kterou mají vystavenou na bandcampu. Chlapík v saku stojí kdesi na poušti a chystá se kamsi odpálit golfový míček (možná na camperskou komunitu, která vyčuhuje na obzoru). Proč, to já netušim. Třeba ho unavil život a nenapadlo ho nic lepšího. Ale určitě to není naposledy, co o něm slyšíme. Stejně tak jako skladby Tomáše Paluchy, které vždycky začnou, pomalu se šinou, ale k vyvrcholení nikdy nedojdou. To je teprve daleko na cestě. Není vůbec jasné, jak moc daleko. A není vůbec nutné, aby to bylo rychle (což tempo práce Tomáše Paluchy vlastně vylučuje). Určitě o něm ale uslyšíme.

Medvěd udává pivní level 0 / 5 (tohle je spíš level „whisky u krbu“ 4.5 / 5) a level zhulenosti 4.5 / 5.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ngoni pro třetí tisíciletí (Bassekou Kouyaté)

Akana 25.02.2020

Brilantní instrumentalista se nijak netají snahou oslovit co nejširší spektrum posluchačů a myslí přitom jak na své krajany, tak na západní publikum.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Ženy v angažovaném popu

Aneta Martínková 02.01.2020

V mainstreamovém vnímání bylo boření stereotypů pořád vnímané trochu jako padlé na hlavu. A umělkyně, které se o něj pokoušely... Jeden z nejlepších loňských textů Full Moonu nyní online.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Kde se vzal sad boy? (Depresivní pop)

Jiří Špičák 02.01.2020

Citlivý chlapec, plachý introvert. Sad boy. A jeden z nej-textů roku 2019, který vyšel v magazínu Full Moon, nyní online.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Padesát let narušování vašeho klidu (Yoko Ono)

Jiří Špičák 02.01.2020

Nevídanou kreativní erupci první poloviny sedmdesátek zakončila Yoko Ono deskou Feeling the Space, píše se v článku, který vybíráme v rámci best of textů Full Moonu. Teď online.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Bez růžových brýlí (Ženy v beat generation)

Anna Mašátová 02.01.2020

Své místo v učebnicích literatury si ženy beat generation zatím zcela nenašly a těžko říct, zda se tak stane. Vybraný text z loňského ročníku tištěného Full Moonu online.

Full Moon Stage 2019: The Kill Devil Hills

redakce 14.04.2019

Australský Divoký západ v Ostravě? The Kill Devil Hills představí na Full Moon Stage svou aktuální desku.

Full Moon Stage 2019: Holy Motors

redakce 12.04.2019

Čarovnou náladu a cinematické westernové motivy násobí mohutný zvuk tří kytar, zkreslený spoustou efektů a reverbu.

Full Moon Stage 2019: Uniform

redakce 11.04.2019

O nejtvrdší koncert letošního festivalového programu, jak Full Moon Stage, tak celých Colours, se postarají američtí Uniform.

Full Moon Stage 2019: Bo Ningen

redakce 10.04.2019

Čtyři Japonci a létající kytary? Bo Ningen a jeden z vrcholů Colours of Ostrava? Na Full Moon Stage zcela nepochybně.

Full Moon Stage 2019: Tęskno

redakce 09.04.2019

Fascinace jak komorní hudbou, tak skandinávským popem? Polský projekt Tęskno druhým jménem pro Full Moon Stage na Colours.