Články / Profily

Melancholie v podání Warpaint

Melancholie v podání Warpaint

Anna Mašátová | Články / Profily | 15.02.2014

Americká čtveřice Warpaint je sice dívčí skupina, ale rozhodně nečekejte sladký, prvoplánově sexy popový prefabrikát. Jádro kapely tvoří Theresa Wayman a Emily Kokal – nejlepší kamarádky z Oregonu, které spolu navštěvovaly sbor a ranní cesty do školy si krátily zpěvem. V osmnácti se holky odstěhovaly do New Yorku, aby vzápětí procestovaly celý svět. Nakonec se natrvalo usídlily v Los Angeles, kam mezitím dorazily i sestry Jenny Lee Lindberg a Shannyn Sossamon. Náhoda tomu chtěla, že se obě dvojice brzy seznámily, a během bláznivého jamování na sv. Valentina roku 2004 založily skupinu.

S živým hraním si daly načas. Více než rok psaly do šuplíku, převažovaly bezejmenné instrumentální skladby, kapela se sehrávala. Emily a Theresa jakožto kytaristky a hlavní zpěvačky, Jenny Lee se chopila baskytary a Shannyn bubnů. Sossamon však byla v té době známou hollywoodskou herečkou (vzpomeňte si na černovlasou krásku, která zazářila například po boku Heatha Ledgera v Příběhu rytíře) a rozhodla se plně věnovat herecké kariéře. Mezi lety 2007 a 2009 se v kapele vystřídali tři bubeníci (David Orlando, Josh Klinghoffer a Michael Quinn), Emily navíc v té době chodila s kytaristou Johnem Frusciantem. On a Klinghoffer, oba Red Hot Chilli Peppers, skupině pomohli nejen přílivem „papričkových“ fanoušků, ale i s nahráváním prvního EP Exquisite Corps. Vznikalo během roku 2007, aby o dvanáct měsíců později bylo oficiálně vydáno pro americký trh a vzápětí obletělo planetu. Skupina podepsala smlouvu s Rough Trade a konečně na konci roku 2009 - několik týdnů před vznikem prvního alba The Fool - přišla do skupiny bubenice s polsko-australskými kořeny Stella Mozgawa.

Desku pojmenovaly podle tarotové karty blázna, značící hravost, kreativnost i schopnost riskovat. Nic z toho, jak se zdá, Warpaint nechybí. Kritici se předháněli v pozitivních recenzích, kapela se stala objevem roku s více než slibnou budoucností. Ostatně za The Fool stál velmi prestižní tým. Album produkoval Tom Biller (Beck, Karen O, Liars), o mix se postaral Andrew Weatherall (New Order, Primal Scream, Bjork) a Adam Samuels (John Frusciante). Čtveřice vystoupila na festivalech Bonaroo, Glastonbury či Coachella, a pražské publikum tak mělo výjimečnou příležitost vidět kapelu v tom nejlepším složení.

Přestože byly prázdniny a lidi z Prahy spíše prchali, Akropolis prázdnotou rozhodně nezela. Když konečně vyběhly na pódium nedbale oblečené muzikantky v sešlapaných botách a nesmělým výrazem, nadšení neznalo mezí. Zpod pódia často zaznívaly nabídky k sňatku jak z pánské, tak dívčí strany. Samy členky říkají, že sice bydlí ve slunném LA, ale jejich tvorba je ovlivněna brzkými ranními hodinami bezprizorního depresivního bloumání, kdy ve městě zavírají bary. Hraní tak považují za skvělou formu terapie i katarze. Něžný hlas Emily souzněl s medově táhnoucím se projevem Theresy, zazněly největší hity jako Elephants, Stars, Bees, Baby nebo Beetles. Při Majesty si Theresa přála červená světla, čímž psychedelickou melancholii jen umocnila. Není se čemu divit, mezi jejich inspirace patří filmy Tarkovského, Lynche, Antonioniho, Allena a Almódovara. Texty vyprávějí o vztazích a fanoušci je zpívali s nimi a bylo vidět, že mnohým se splnil hudební, i když trochu krátký sen.

Poprvé zmizely ze scény po hodině hraní, několikaminutový potlesk je ještě na dva songy vrátil. Vrcholem extáze bylo akustické provedení písně Billie Holiday, při které sál ztichnul a Warpaint vsedě, na kraji pódia, jen za pomocí zpěvu, kytary a bubnu, vytvořily intimní, zasněnou atmosféru. Slova „Nothing you can say can tear me away from my guy“ jsme si prozpěvovali ještě cestou domů.

Info

Warpaint (usa)
10. 7. 2012, Palác Akropolis, Praha

foto © Tomáš Moudrý

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Co je to dneska videoklip? (Na vlastní oči: David Kořínek)

Karel Veselý 07.01.2021

David Kořínek (Rafani) současnou hudbu sleduje se stejným zájmem jako umění a to mu dává šanci oba světy, které se v mnohém ovlivňují, zodpovědně srovnávat.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Z okraje společnosti do kulturního kánonu (Grime)

Jakub Šíma 07.01.2021

Prošel cestu, na které dokázal dát hlas lidem z okraje společnosti, aktivizoval je a nabídnul vzory, s kterými se mohli ztotožnit. Grime.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Buď řeznickej pes (Michael's Uncle)

mxm 06.01.2021

Někdy v jednadevadesátém kdosi zazvonil za dveřmi v paneláku uprostřed hornického sídliště... Maxim týrá paměť v rubrice Kult. Michael’s Uncle.

Full Moon Stage 2021: The Membranes

redakce 06.12.2020

Comebacky jsou módou i prokletím posledních let. Jeden takový budeme mít na Full Moon stage na Colours. A bude to nejvíc.

Full Moon Stage 2021: The Sweet Release Of Death

redakce 05.12.2020

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2021: Lonker See

redakce 04.12.2020

Lonker See si zakládají na neustálém překvapování posluchačů i sama sebe, své dobrodružné kompozice staví na improvizovaných základech. Vyzkoušíme na nadcházející Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: I Like Trains

redakce 03.12.2020

Neúnavný taneční beat a angažované a buřičské texty, to je čtvrtá kapela naší Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: Repetitor

redakce 02.12.2020

Radost z hluku. Srbská formace Repetitor představuje to nejlepší z bělehradské alternativní rockové scény.

Full Moon Stage 2021: Vanishing Twin

redakce 01.12.2020

Chvílemi na riviéře z černobílého francouzského filmu, chvílemi na bláznivé vesmírné stanici. Seznamte se s druhou kapelou Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: Health

redakce 30.11.2020

Health představují dokonalé ztělesnění konceptu ‚ubavit se k smrti‛. Hysteričtí, umělí, prázdní a nehorázně zábavní.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace