Články / Reporty

Memento mori (Murcof + Sergi Palau)

Memento mori (Murcof + Sergi Palau)

prof. Neutrino | Články / Reporty | 12.03.2023

Vskutku spektakulární audiovizuální show předvedla dvojice umělců, mexický skladatel elektronické hudby Fernando Corona aka Murcof a španělský vizuální mág Sergi Palau při zahájení 10. ročníku multimediálního festivalu Spectaculare. Jejich téměř mysticky laděná performance byla umocněná sakrálním geniem loci pražského Kostela u Salvátora. Čistě technicky neměli s sebou Murcof s Palauem žádné sofistikované nádobíčko, v podstatě jen laptopy a mix. Nešlo však o ně, ale o celkovou mysteriózní atmosféru. Zvukově se koncert nesl ve vibracích experimentální elektroniky na rozhraní deep ambientu, posttechna a filmové hudby.

Na zadní stěně chrámu se ve vertikálním plánu střídaly detailní kaleidoskopické náhledy nahých lidských těl, jež se rozpadala na elementání částice. Vzájemně propletená těla jako symbol vyjádření svobody, ale i omezenosti. Vizualizace kvantové teorie o efemérní povaze složení hmoty a iluzornosti lidského bytí, kde každý jedinec je jen zrnko písku v hlubokém temném vesmíru na horizontu událostí. Opulentní performance jako by měla poukázat na univerzální lidský úděl - každý/á z nás je sice svébytná entita, přesto jsme součástí kosmického celku, který se neustále rozpadá a znovuseskupuje v nových transpozicích. Makrokosmos i mikrokrokosmos ve fluidním procesu směřující k finální entropii.


fotogalerii z koncertu najdete tady

Možná že vystoupení mohl ještě umocnit éterický vokál nebo taneční choreo, protože dvojice civilních laptopistů v centru chrámu není bůhvíjak působivá. Ovšem byl to mocný zážitek, který „kazil“ jen pozdní příjezd vlaku kvůli nehodě v kolejišti. To by mohlo být doplňující poselství: smrt a entropie jsou tu stále s námi.

Info

Spectaculare: Murcof (mx) + VJ Sergi Palau (es)
10. 3. 2023 Kostel U Salvátora, Praha

foto © Romana Kovacs

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pot, smrad a Nové Dillí (Bloodywood)

Václav Valtr 16.03.2023

Rychle rostoucí legenda indických folk-metalistů Bloodywood je evidentně silným lákadlem, jenže když se pražské Rock Café vyprodá, nejde o nejpřívětivější místo.

Takhle nás nevítají ani matky (Warhaus)

Maria Pyatkina 15.03.2023

Sehraná parta etablovaných belgických muzikantů svému vystoupení možná nevědomky nadělila jakýsi rodinný rozměr. Warhaus uhranuli vyprodanou Lucernu.

Žádná planeta B (King Gizzard & The Lizard Wizard)

Tomáš Hambálek 15.03.2023

Vyprodaný a vydýchaný Velký sál Lucerny zažil dvě kapely v excelentní formě, byl to jeden ze vzácných večerů, kde nehraje prvně team z planety B a později Ačko.

Pohádky na Rýně (Peel Slowly and See 2023)

Michal Pařízek 13.03.2023

Po večeři se vydáváme do zmíněného klubu Resistor, kde se odehrává otevírací večer festivalu, po cestě Richard Foster udílí přednášku, co všechno musíme v Leidenu vidět, kam všude je třeba…

Slovo tíseň (Preoccupations)

David Stoklas 12.03.2023

Když se to ale potkalo, bylo to intenzivní. Skladby plné deziluze, rezignace a úzkosti.

Pivo, pot a cizí krev na triku (Dune Rats)

Tomáš Hambálek 07.03.2023

Bubeník BC Michaels dosurfoval na rukou až na bar pro několik lahvových plzní, zatímco kapela hrála dál s holkou z publika...

Něco mimořádného (Kayo Dot)

Václav Valtr 05.03.2023

Od samotného začátku se publikum naladilo na stejnou vlnu a rozpálenou atmosféru z Voluptas bez mrknutí oka přetavili v soustředění nepříliš často viděné.

Lucerní snění (Algiers)

Lukáš Grygar 26.02.2023

Vím, vím. Pokaždé, když si někdo stěžuje na lucerní zvuk, bůh zabije zvukaře, ale když si v relativně krotkém intru Death March musíte kytary jenom domýšlet...

No garden for your kids to play (The Black Angels)

David Stoklas 10.02.2023

Struny se těžce chvěly, byl jich plný sál...

Portály do komfortu (CTM Festival 2023)

Andrea Bodnárová 08.02.2023

Areál bývalého krematoria je krásný a v kombinaci s nechutným zimním počasím, vichřicí 4 454 543 km/h a agresivní vlhkostí je atmoška top shit.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace