Články / Offtopic / / Komix

Mezi Epizodou I. a II. (Star Wars: Vyslanci a zabijáci)

Mezi Epizodou I. a II. (Star Wars: Vyslanci a zabijáci)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 07.09.2014

Filmový vesmír Hvězdných válek pomalu znovuožívá s Epizodou VII., a to v rukách režisérského tanku J. J. Abramse, který dal dohromady starou bandu - Marka Hamila, Harrisona Forda, Carrie Fisherovou (hudba samozřejmě John Williams) - a vytáhl dobýt kina naší galaxie. Akvizice Lucasfilmu přihrála ságu Disneymu a ten ji nehodlá nechat ležet ladem. Chystá se trilogie, kterou má po Abramsovi dále tvarovat talentovaný režisér Rian Johnson (Looper), a několik spin-offů, z nichž první bude točit Gareth Edwards (Godzilla). Přestože si nebojácný Han Solo zlomil nohu (Harrisonu Fordovi na ni spadly dveře od Millenium Falcon) a datum premiéry je na vážkách, BB/Art nám přináší další omnibus pojmenovaný Vyslanci a zabijáci.

První části knihy působí jako vystřižené scény ze Skryté hrozby a její stručné shrnutí. Čtyři příběhy, z nichž každý se soustředí na jednoho z hlavních hrdinů, jsou kvalitativně nevyvážené. Že prťavý Darth Vader spravuje kluzák, ledničku a dozvídá se báchorky o andělech, je sice zajímavé z hlediska představení postavy, ale k jejímu formování to přináší málo. Amidala a Jar Jar Binks v honbě za ukradenou součástkou jsou na tom podobně. Qui-gon Jin a jeho příběh se vytratí z mysli tak rychle, jako by na nás provedl jeden z pověstných jediských triků a obstojná je jen Obi-Wanova sumarizace toho nejpodstatnějšího z prvního dílu, včetně působivé bitky s Darth Maulem, která navíc obsahuje do mozku lezoucí režisérský komentář. Kresba není špatná, jen je očividně uspěchaná, nejpovedenější jsou obálky Tima Bradstreeta.

Cizinec je na tom o poznání lépe. Jsme svědky hledání legendárního Jedie Sharada Hetta, který kdysi zmizel v píscích Tatooine a vynořil se až ve válce Tuskenů s Hutty. Rytíř se šišatou hlavou Ki-Adi-Mundi (známe z filmů) se vydává po jeho stopách s prosbou o pomoc proti sithské hrozbě. Válka a smrt mu jdou v patách. Děj má spád, klasickou dobrodružnou strukturu, klade důraz na vztah otce a syna, i na marný boj proti politickým machinacím samozvaných vládců planety. Kresba je tu nejpovedenější z celého sešitu. Na závěr přímo navazují Vyslanci na Malastaru, kteří rozvíjí osudy Kiho nového mladého učedníka a mimochodem osvětlují detaily k prvním dvěma epizodám, mezi kterými se události odehrávají. Poměrně slušný zrádcovsko/politický děj je nečekaně rychle ukončen a čtenář hozen na výhybku úplně jiného příběhu o záchraně jakýchsi vzácných psů. Naši hrdinové mizí a otěže přebírá Mace Windu (ve filmech Samuel L. Jackson). Vydává se na svou domovskou planetu a vyšetřuje něco jako obchodování se zvířaty. Není to moc šťastné rozhodnutí, vývoj známých postav je uťat bez sebemenšího vyvrcholení a fanoušci dostanou jen zkratkovité informace o Winduově původu.

Říká se nejlepší na konec a Lovecké sezóny tohle rčení stoprocentně splňují. Klonová armáda získala svůj předobraz v lovci hlav Jangu Fettovi, uvnitř vyjednávání s hrabětem Dooku sledujeme příběh posledního Mandaloriana a jeho pomsty. Akcí i napětím nabitý děj poodkrývá události, které vyvrcholily v druhé epizodě. Kniha pak končí vysvětlením „zrodu“ Bobyho Fetta.

Vyslanci a zabijáci budí zprvu rozpačitý dojem příživnictví na prvním filmu, ale ten se začne zlepšovat s novými příběhy, které budou očividně pokračovat v dalších knihách. Mladý Hett je zatím stručně představen, ale už teď podněcuje jistou zvědavost. Vrcholem zůstává závěr, který suverénně podává svědectví o zániku jedné rasy a jejím posledním zástupci. Další kniha má u BB/Artu vyjít koncem roku a pokračovat v načatých příbězích z předaleké galaxie. Pokud bude pokračovat tam, kde tahle končí, máme se na co těšit.

Info

Haden Blackman, Jan Duursemová - Star Wars: Vyslanci a zabijáci (Star Wars: Emissaries and Assassins)
BB/art, 2014
www.bbart.cz/katalog.asp?id=2985

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace